Powstanie nowy dworzec autobusowy

Tak ma wyglądać nowy dworzec autobusowy w Ropczycach, którego budowa ma rozpocząć się w tym roku. Fot. UM Ropczyce

Blisko 144 mln zł po stronie dochodów i ponad 149 mln zł po stronie wydatków – taki budżet gminny na 2021 r. uchwalili radni miejscy Ropczyc. Znaleziono pieniądze m.in. na długo oczekiwaną przez mieszkańców inwestycję, jaką będzie nowy dworzec autobusowy.

Budżet gminy Ropczyce został uchwalony, ale zagłosowało za nim tylko 11 radnych. 9 z klubu PiS wstrzymało się od głosu. W ten sposób chcieli wskazać, że projekt budżetu, przygotowany przez władze miasta, ma wiele braków i nie jest zrównoważony. Ich zdaniem, nie spełnia oczekiwań mieszkańców.

Kilka inwestycji

Na liście tegorocznych inwestycji zaplanowano również m.in. rozbudowę ulicy Przemysłowej w Ropczycach, budowę wodociągu Lubzina-Okonin – Łączki Kucharskie oraz odcinka w Brzezówce, przebudowę targowiska, przebudowę i budowę dróg gminnych, chodników i oświetlenia ulicznego. gmina wyłoży też własne środki finansowe na budowę chodnika przy drodze wojewódzkiej w miejscowości Łączki Kucharskie. Mieszkańcy Ropczyc doczekali się też decyzji o budowie nowego dworca autobusowego i w tym roku rozpoczną się prace przy tym obiekcie. – W drugim kwartale 2021 r. planujemy rozpoczęcie budowy dworca autobusowego w miejscu obecnego – mówi Katarzyna Kosydar, kierownik Referatu Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Ropczycach. – Jesteśmy w trakcie załatwiania pozwolenia na budowę. W pierwszym kwartale ogłosimy przetarg na wykonawcę. Wstępne szacunki realizacji tej inwestycji to 2,8 mln zł, ale ta kwota po wyłonieniu firmy, która podejmie się tego zadania, może się zmienić – dodaje.

Najpierw budowa, potem rozbiórka

Zakończenie robót planuje się na 2022 r. W bieżącym roku na to przedsięwzięcie przekazanych zostanie 1,4 mln zł, a kolejne 1,4 mln zł w przyszłym roku. Budynek nowego dworca będzie jednokondygnacyjny, niskoemisyjny, zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, co obniży koszty funkcjonowania takiego obiektu. Obecny, stary budynek dworca – jak zaznacza kierownik referatu gospodarczego – jest nierentowny, bo generuje wysokie koszty utrzymania. Właścicielem działki, na której znajduje się dworzec, jest miasto. Na nowym dworcu będą cztery stanowiska dla podróżnych i trzy miejsca postojowe dla autobusów. Stary budynek dworca zostanie rozebrany, ale dopiero, wtedy gdy gotowy będzie już nowy. Władze miasta nie chcą bowiem pozbawić pasażerów budynku, w którym mogą poczekać na autobus.

pr

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pompo
Pompo
3 dni temu

PiSiory nawet te lokalne to tylko są na NIE. Jakby im przyszło oddać jakąś działkę kościołowi rzymako-katolickiemu którą na przykład za 10% jej kwoty odkupiłby na przykład MatołUsz Morawiecki który następnie przepisałby ja na swoją żonę to zaraz byliby na TAK. A może jeszcze w tym PiSoprzekrecie ich szef Jarosław Kaczyński zarządalby łapówki 50tyś zł jak od Bilfingera.

hijena
hijena
3 dni temu

Piekny obiekt w porownaniu rzeszowski dworzec PKS ,to zabytek architektoniczny i przyklad dla uczących się na architektów jak nie budować.No cóz dla Ferenca bredzącemu o upiekszaniu miasta priorytet,to tylko kwiatki i rabatki.Doniczkami z pelargoniami ustrojono już nawet kazdy stopień schodów w ratuszu