Powstanie Park Niepodległości

Tak ma wyglądać kolbuszowski Park Niepodległości. Fot. Archiwum

W przyszłym roku na terenie przy ul. Astrowej w Kolbuszowej powstanie Park Niepodległości. Na obszarze o pow. ok. 2,5 ha wybudowane zostaną: alejki spacerowe, altany, oczka wodne oraz miejsca dla dzieci i seniorów. Zaplanowano również: zadaszone siedziska, plac zabaw, plenerową siłownię, a także łąkę kwietną z dużą liczbą drzew i krzewów. Wszystko to ma być gotowe pod koniec listopada 2021 r.

Budowa Parku Niepodległości realizowana będzie w ramach dużego projektu rozwoju zieleni w mieście. Planowany koszt r przedsięwzięcia wynosi prawie 3 mln zł, z czego jednak ok. 2 mln zł to dotacja z zewnątrz. Dzięki tym środkom zagospodarowany zostaną także tereny położone przy rzece Nil oraz przy Kolegiacie p.w. Wszystkich Świętych.

Nie brakuje kontrowersji

Największym przedsięwzięciem będzie jednak Parku Niepodległości. Będzie on ogrodzony i w pełni monitorowany. Zaplanowano tam również sieć dróg z chodnikami, parkingami i ścieżkami rowerowymi. Dwa lata temu w celu upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę posadzono tam sto dębów szypułkowych.

W przyszłym roku mają powstać tam alejki spacerowe, altany, oczka wodne, miejsca dla dzieci. Zaplanowano też: zadaszone siedziska, plac zabaw, siłownię zewnętrzną, trawnik, łąkę kwietną z naturalną roślinnością. Zaplanowano również dużą liczbę krzewów i drzew. Wykorzystane zostaną naturalne cieki wodne. To ma sprawić, że miejsce to będzie miało szczególny charakter. Wykonawcę tych wszystkich prac mamy poznać niebawem.

Głównym zarzutem stawianym inwestycji są jej wysokie koszty. Burmistrz Jan Zuba broni się jednak, że znaczna część środków wydanych na ten cel będzie pochodziła z zewnątrz. Inną kontrowersją jest znaczące oddalenie Parku od centrum miasta: – To nie jest gdzieś na odludziu. Ten park znajduje się na dynamicznie rozwijającym się  osiedlu  – przekonywał burmistrz. – Park będzie dla wszystkich, nie tylko dla mieszkańców tego osiedla. Będzie tam można podjechać samochodem, zaparkować go i spokojnie wypoczywać.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments