Powstanie pomnik polskich ofiar nazizmu?

Archiwalne zdjęcie z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Na stronie internetowej muzeum tego obozu został opublikowany apel o upamiętnienie milionów słowiańskich ofiar polityki Hitlera. Fot. Internet

BERLIN. Niemcy przypomnieli sobie o milionach pomordowanych Polakach.

Grupa niemieckich historyków, polityków i publicystów opowiedziała się za ustanowieniem w Berlinie miejsca pamięci dla ofiar nazizmu z Polski i innych krajów Europy Wschodniej. Upamiętnienia domagają się również środowiska polonijne oraz przedstawiciele rządu RP.

„Od lat dwudziestu szeroka opinia publiczna w Niemczech uświadamia sobie coraz wyraźniej, że ofiarą nazistowskiej polityki zagłady – oprócz milionów Żydów, którzy znajdowali się w centrum narodowosocjalistycznej polityki zagłady – padły także miliony mieszkańców Europy Wschodniej” – czytamy w apelu opublikowanym na stronie internetowej muzeum byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.

Masy do wymordowania
Autorzy apelu zwracają uwagę, że mieszkańcy Polski i Związku Radzieckiego, jako „rasowo niepełnowartościowi” Słowianie, zostali uznani za pozbawioną praw masę, która miała być wymordowana lub wypędzona na wschód. „Rasizm oraz ideologia Lebensraumu określały sposób prowadzenia wojny i reżim okupacyjny” – piszą sygnatariusze apelu.

Zaczęło się od likwidacji polskich elit
Zwracają uwagę, że już w 1939 roku przedstawiciele polskich elit zostali deportowani do obozów koncentracyjnych lub rozstrzelani.

W apelu mowa jest też o zagładzie setek wsi w Polsce i w ZSRR wraz z ich mieszkańcami, ukaranych za stawianie oporu, oraz o rozstrzelaniu podczas powstania warszawskiego ponad 100 tys. nieuzbrojonych mieszkańców miasta.

Jak podkreślają autorzy apelu, fakty dotyczące zbrodni popełnionych w Europie Wschodniej, ze względu na zimnowojenną konfrontację, były po 1945 roku przemilczane lub przedstawiane jako skutki uboczne okrutnej wojny. „Wiedza o tych ofiarach została w RFN w znaczniej mierze usunięta ze zbiorowej pamięci” – czytamy.

W berlińskim parku Tiergarten
„Upamiętnijmy ich!” – piszą autorzy apelu, proponując na lokalizację miejsce w berlińskim parku Tiergarten, naprzeciwko istniejącego od 1945 roku pomnika żołnierzy Armii Czerwonej przy ulicy 17 Juni.

W Tiergarten odsłonięto w zeszłym roku pomnik zamordowanych w czasie II wojny światowej Romów; znajduje się tam również miejsce upamiętniające prześladowanych przez nazistów homoseksualistów. Nieopodal zlokalizowany jest też Pomnik Pomordowanych Żydów Europy.

tvn24.pl/ps

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
zombi Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zombi
Gość
zombi

A kiedy powstanie pomnik ofiar ubeckich oprawców żydowskiego pochodzenia?