Powstanie więcej żłobków

PODKARPACIE. Żłobki (dla dzieci od 20. tygodnia życia do 3 lat), nie będą już zakładami opieki zdrowotnej

Nowa ustawa dopuszcza wprowadzenie takich form opieki jak klubik dziecięcy lub opiekun dzienny, może nim zostać rodzic przebywający na urlopie wychowawczym, który chce zająć się np. dzieckiem sąsiadki.
Nie podlegając pod ministerstwo zdrowia nie będą musiały spełniać wyśrubowanych norm sanitarnych. Po za tym mają być wprowadzone inne niż dotychczas formy opieki jak klubik dziecięcy oraz opiekun dzienny – może nim zostać np. rodzic przebywający na urlopie wychowawczym, który chce zająć się większą liczbą dzieci. Nowa ustawa żłobkowa zachęca także do legalnego zatrudniania niań, za które składki na ubezpieczenie społeczne zostaną pokryte z budżetu, oraz tworzenia żłobków przy zakładach pracy (koszty ich zakładania i utrzymywania będzie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu firmy).

Dotychczas, wszystko to co dotyczyło żłobków określała ustawa o ZOZ. Zgodnie z nią wszelkie czynności opiekuńcze są świadczeniami zdrowotnymi i muszą być wykonywane przez pielęgniarki bądź opiekunki dziecięce pod ścisłym rygorem sanitarnym.

– Samorządowe żłobki nie zmienią się ani pod względem sanitarnym ani personalnym – mówi Elżbieta Dyś, dyrektor Miejskiego Zarządu Żłobków w Rzeszowie. – Nasze żłobki mogą pomieścić 830 maluchów, a w przyszłym roku zyskamy ok. 200 miejsc w budowanych placówkach więc na potrzeby naszych mieszkańców wystarczy.

Do zachowania jakich norm będą zobligowane nowo tworzone żłobki wkrótce się okaże. Szansa na zakładanie innych form opieki nad małymi dziećmi istnieje w mniejszych miastach, w których brakuje żłobków, bo je samorządy je polikwidowały (były zbyt drogie w utrzymaniu).

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments