Poznaj moc kwasów OMEGA-3

Nasz organizm to wspaniała maszyneria, której wszystkie subtelne procesy wprawiają nas w zachwyt i choć naukowcy wciąż odkrywają nowe zależności pomiędzy komórkami czy organami, i co rusz dowiadujemy się o tym, że pewne sprawy mają się inaczej niż dotychczas myśleliśmy, to pewne rzeczy i procesy są na szczęście oczywiste i niezmienne, dlatego że pośród ciągłej zmiennej mamy coś, na czym możemy się oprzeć i na co mamy wpływ. Nie jestem lekarzem ani farmakologiem, ani nawet biologiem, jestem kobietą która przeszła swoje w kwestii zdrowia (4 operacje, kilka lat leczenia szpitalnego i na koniec okazało się, że na poziomie komórkowym mój organizm jest pod wpływem chronicznego stanu zapalnego, który objawiał się na przeróżne sposoby w ciele i umyśle) i niestety nikt nie potrafił podać mi sposobu w jaki ten stan zapalny wygasić, naturalnego i bezpiecznego sposobu, który usunie przyczynę, a nie zaleczy objawy. O ile ostry stan zapalny jest błogosławieństwem dla organizmu, bo pobudza organizm do aktywności w celu walki z wirusami i bakteriami, o tyle chroniczny stan zapalny na poziomie komórkowym jest podstawą prawie wszystkich chorób i niedyspozycji w organizmie. Już jakiś czas temu odkryto, że główną przyczyną chronicznych stanów zapalnych jest zbyt duża ilość kwasów tłuszczowych omega-6 w proporcji do kwasów tłuszczowych omega-3. Omega-6 są prozapalną podczas gdy omega-3 te stany skutecznie wygasza. Przebadano tysiące ludzi na świecie i okazuje się, że ponad 90% badanych ma mocno zaburzone proporcje pomiędzy tymi kwasami z korzyścią oczywiście dla kwasów omega-6.

Nasz naturalny stan zaprogramowany jest na proporcje 1:1, naukowcy mówią, że 3:1 na korzyść omega -6 to są dobre proporcje, a lekarze twierdzą, że w przypadku proporcji 5:1 jeszcze możemy mówić o zdrowiu. Wśród badanych są osoby niezmiernie dbające o siebie, lekarze, sportowcy, weganie i wegetarianie. Są osoby, które od lat uzupełniają kwasami omega-3 i ich wyniki również wykazują chroniczny stan zapalny na poziomie komórkowym – średnia w Europie to 15:1, w Stanach Zjednoczonych to już ponad 20:1. Żeby pokazać niszczącą skalę przewagi kwasów omega-6, dodam, że nasz mózg w 60% to tłuszcz. Jeśli komórki mózgu są w nieustającym stanie zapalnym, to czy możemy mówić o zdrowiu psychicznym? Czy nasz umysł może prawidłowo funkcjonować? Czy nasza koncentracja, szybkość reakcji i wszelkie funkcje mogą przebiegać prawidłowo? Oczywiście, że nie… Podstawą tak powszechnego stanu, jakim jest depresja, również jest chroniczny stan zapalny.

Dlaczego tak mocno te proporcje są zaburzone?

Kiedyś nasze pożywienie było czystsze, powietrze było czystsze, mniej było czynników stresogennych, życie było w większej harmonii i równowadze. Wszystkie czynniki, które wymieniłam (pożywienie, powietrze, stres) dostarczają nam sporej dawki omega-6, na tyle dużej, że zaogniona komórka, a konkretnie błona, którą jest otoczona, nie przepuszcza substancji odżywczych ani nie wydala toksyn powstałych podczas metabolizmu (pracy) komórki. Tym samym, jeśli nawet w naszym pożywieniu znajdą się kwasy omega-3 lub suplementujemy się nimi, to nie osiągamy pożądanego efektu.

Zanim wydamy fortunę na suplementy czy zdrową dietę, zadbajmy o proporcje tych dwóch najważniejszych kwasów tłuszczowych.

Skontaktuj się ze mną, a pokażę Ci testy, omówię je i pomogę taki test zrobić, jeśli tak postanowisz, opowiem o olejach bogatych w omega-3 wzbogaconych o polifenole rozpuszczalne w tłuszczach i witaminę D, dzięki czemu komórka skutecznie przyswoi potrzebne jej kwasy i wróci do równowagi. Każde kolejne działanie, które podejmiemy, gdy poziom kwasów omega-6 do omega-3 jest w równowadze, by odżywić komórki, dopiero wtedy będzie miało sens, dlatego że błona komórkowa stanie się na powrót przepuszczalna. Wróci równowaga nie tylko w ciele, ale i w tak ważnym dla nas umyśle. Pokażę również różnicę pomiędzy olejami, o których piszę, a tymi, po które sięgamy na co dzień.

Na zdjęciach widać różnicę pomiędzy proporcjami osoby, z chronicznym stanem zapalnym na poziomie komórkowym, tej samej osoby po 4 miesiącach skutecznej terapii wyżej wymienionymi olejami. Obrazy mówią same za siebie, a najwięcej mówią szczęśliwe komórki posiadaczki zdrowego balansu.

B jak Balans

Nowa Jakość Życia
Wioletta SkuBisz – Trzyna
+48 662 156 194
 
Artykuł partnera