Poznaliśmy nazwiska nowych ministrów

Prezydent Andrzej Duda z nowymi członkami rządu. Fot. Twitter/Kancelaria Premiera

KRAJ. Jedyną zmianą w rządzie, niezwiązaną z ostatnimi wyborami do Europarlamentu, jest zastąpienie Teresy Czerwińskiej, szefowej resortu finansów, Marianem Banasiem.

Rekonstrukcja rządu stała się wczoraj faktem. Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje nowym ministrom, a większość zmian kadrowych miała związek z ostatnimi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jacek Sasin został wicepremierem, Elżbieta Witek ministrem spraw wewnętrznych, a Bożena Borys-Szopa ministrem pracy, rodziny i polityki społecznej.

Ostatnie wybory do PE zmieniły nieco krajobraz polskiej sceny politycznej, a dokładnie rzecz ujmując – gabinetu rządu. Do Brukseli wyjeżdża kilku członków Rady Ministrów, a mowa o szefie MSWiA Joachimie Brudzińskim, minister edukacji Annie Zalewskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej, wicepremier Beacie Szydło, minister ds. pomocy humanitarnej Beacie Kempie, rzecznik rządu Joannie Kopcińskiej i rzecznik PiS-u Beacie Mazurek.

W związku z tym wczoraj odbyła się uroczystość rekonstrukcji rządu, w trakcie której poznaliśmy nazwiska polityków, którzy zastąpią obecnych przedstawicieli Rady Ministrów. Wicepremierem został dotychczasowy przewodniczący Komitetu Stałego RM Jacek Sasin, który teraz ma zajmować się współpracą resortów. Ministerstwem Finansów zarządzał będzie Marian Banaś, który do tej pory sprawował funkcję szefa w Krajowej Administracji Skarbowej.

Gabinet po Elżbiecie Rafalskiej przejmie Bożena Borys-Szopa, która kiedyś była Głównym Inspektorem Pracy. Z kolei, mocno krytykowanym w ostatnim czasie resortem edukacji będzie kierował Dariusz Piontkowski, dotychczasowy wiceszef sejmowej komisji edukacji. Media zgodnie twierdzą, że ze wszystkich nowych ministrów to właśnie Piontkowski będzie miał najtrudniejsze zadanie. Nowym szefem MSWiA po Joachimie Brudzińskim wybrano Elżbietę Witek, z kolei ministrem bez teki został dotychczasowy szefa KPRM Michał Dworczyk. Członkiem rządu mianowano także byłego wiceszefa sprawiedliwości Michała Wośa, który może przejąć obowiązki Beaty Kempy (pełnomocnik ds. pomocy humanitarnej).

Kamil Lech

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
sznytkatolik z Fary Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sznyt
Gość
sznyt

Patrząc na pisowskie kadry ministerialne to ich wyboru dokonywali chyba grając w „chusteczkę” :D

katolik z Fary
Gość
katolik z Fary

Kto nami rzadzi w Polsce ? Styropianowcy bez wyksztalcenia ale za to tacy ktorym sie nalezy bo maja nadgniotki na rekach od kieliszkow i od styropianu na plecach ! Kto to jest co nami rzadzi ? Politycy po szkole zawodowej od dolewania wody do akumulatorow, wlasciciele szklarni, pijaki spod budki z piwem ktorzy byli premierami, sklepikarze ktorzy dorobili sie na handlu pokatnym, handlarze nieruchomosciami i uzywanymi samochodami z krajow zachodnich i podobni im kombinatorzy handlujacy szmuglowanym spirytusem i papierosami z Ukrainy. Ta tylko Babki Klozetowej brakuje tam tylko do kompletu choc bylaby JEDYNA uczcziwa osoba w tym towarzystwie ! Pani… Czytaj więcej »