Pozwól myślom odpłynąć – rozwiążesz problem

Fot. Archiwum

Eureka! – to przypisany Archimedesowi okrzyk radości, który towarzyszy nagłym przebłyskom i olśnieniom. Naukowcy wciąż jednak nie są pewni, jak to się dzieje, że w jednej chwili rozwiązujemy trudne problemy.

Historia zna wiele przypadków, gdy geniusze, jak Archimedes czy Newton, doznawali nagłego olśnienia, rozwiązując w mgnieniu oka skomplikowane problemy. Jednak mechanizm psychologiczny tego zjawiska pozostawał nieznany. Wciąż nie do końca wiadomo, jak pomóc umysłowi wejść na właściwą ścieżkę…

Ważny jest relaks, ale badania pokazują, że wyłącznie robienie przerw od pracy nie pozwala na przywrócenie inspiracji. Kreatywność można osiągnąć także za pomocą „bycia myślami gdzie indziej”. Dowodzi tego odkrycie dokonane przez Benjamina Bairda i Janathana Schoolera, psychologów z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Naukowcy zbadali 145 studentów dając im dwa zadania polegające na wymyśleniu jak największej liczby nietypowych zastosowań do przedmiotów, które często napotykamy w życiu codziennym, takich jak wykałaczki, wieszaki na ubrania, czy cegły.

Po 2 minutach badani mieli 12-minutową przerwę, podczas której 4 grupy studentów wykonywały rożne czynności. Jedni odpoczywali, inni rozwiązywali zadania wymagające dużego skupienia uwagi oraz zapamiętywania, 3. grupa uczestniczyła w niewymagającym mentalnego zaangażowania zadaniu, które związane było z czasem reakcji i nie wymagało myślenia pamięciowego. 4. zaś grupa w ogóle nie miała przerwy.

Następnie badani ponownie dostali 4 zadania polegające na wymyśleniu zastosowań do przedmiotów, w tym dwa które robili już wcześniej. Studenci, którzy wykonywali niewymagające zadania radzili sobie średnio o 41 proc. lepiej, gdy podchodzili do tego samego problemu po raz drugi. W pozostałych 3 grupach pierwsze i drugie podejście owocowało tą sama skutecznością.

Badani, którzy uczestniczyli w niewymagającym zadaniu poradzili sobie tak samo jak reszta z nowo napotkanymi problemami w drugiej rundzie. – Implikuje to fakt, iż pozwolenie umysłowi na relaksację jest pomocne tylko dla problemów, które zostały już przemyślane. Nie powoduje to ogólnego wzrostu możliwości rozwiązywania zadań danej osoby – powiedział Baird.

Z perspektywy ewolucyjnej „luźny przepływ myśli” wydaje się być absolutnie nieproduktywny i był widziany, jako dysfunkcja, ponieważ działa on negatywnie na wydajność ludzi w aktywności fizycznej. Jednak praca Baird’a pokazuje, że pozwolenie mózgowi na wejście w ten stan w trakcie rozwiązywania skomplikowanych problemów może przynieść korzyści. Zdolność ludzkiego mózgu do odcięcia się od percepcji zewnętrznych bodźców może być pomocna, gdy przeżycie zależy od znalezienia kreatywnego rozwiązania.

PAP Life, anja

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.