Pozwólcie odstrzelić wilki

- Poluję od 30 lat, dlatego wójt zlecił mi zajęcie się sprawą ataków wilków na krowy i jałówki - mówi Andrzej Piotrowski, sekretarz Urzędu Gminy w Zarszynie. – Mam nadzieję, że otrzymamy zezwolenie na zastrzelenie tych drapieżników. Fot. Archiwum

ZARSZYN, POW. SANOCKI. Drapieżniki zagryzają jałówki i owce.

W trzech sąsiednich bieszczadzkich gminach: Zarszyn, Besko i Haczów nasiliły się ataki wilków, które zagryzają jałówki, owce i krowy. Zdaniem władz samorządowych Zarszyna te drapieżniki trzeba odstrzelić. Jednak nie wyraża na to zgody Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o zagryzieniu jałówki w gospodarstwie Kazimierza Kuzianika z Zarszyna. Nie był to jednak jedyny taki przypadek, bo dwa tygodnie temu wilki zjadły jałówkę w Bażanówce, a jeszcze wcześniej zagryzły krowę w Porębach (gm. Besko). W Trześniowie (gm. Haczów) zaś zagryzione zostały dwie jałówki. Ataki wilków zaczęły się w 2011 roku od zagryzienia aż dziewięciu owiec w Posadzie Zarszyńskiej.

– Po takiej zmasowanej akcji wilków postanowiliśmy pomóc rolnikom – poinformował Andrzej Piotrowski, sekretarz Urzędu Gminy w Zarszynie. – Wysłaliśmy wniosek do wojewody podkarpackiego z prośbą o zezwolenie na redukcję dwóch lub trzech wilków. Wojewoda skierował nas jednak do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Rzeszowie, a ta instytucja do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Stamtąd dostaliśmy odmowną decyzję i nie można odstrzelić wilków.

Sekretarz dodał, że z Warszawy przyszło pismo, w którym odmówiono wydania zezwolenia na odstrzał, bo wilki nie zagrażały bezpośrednio człowiekowi. Jednak po ostatnim zdarzeniu z Zarszyna i zagryzieniu kolejnego zwierzęcia, władze gminy postanowiły jeszcze raz wystosować wniosek o zredukowanie wilków. Wczoraj w tej sprawie wysłano pismo do  RDOŚ.

Wilki grasują na terenie działania Koła Łowieckiego “Towarzystwo Łowieckie Bieszczady” w Sanoku i właśnie myśliwi z tego koła mogliby zastrzelić wilki.

Mariusz Andres

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.