Praca w Rzeszowie – czy łatwo ją znaleźć?

Rzeszów to blisko 200-tysięczne miasto, jeden z bardziej znaczących ośrodków przemysłowych nie tylko na Podkarpaciu, ale i w skali całego kraju. Czy to przekłada się na dobrą sytuację na rynku pracy w tym mieście? Sprawdźmy!

Rzeszów – jaka jest kondycja tamtejszej gospodarki?

W Rzeszowie od lat dobrze działa wiele branż, między innymi produkcja sprzętu domowego, przemysł spożywczy, maszynowy, choć najbardziej wiodącymi są przemysł lotniczy, farmaceutyczny oraz rosnąca w siłę branża IT. Potwierdzeniem obecność centrum koncernu “Pratt & Whitney Rzeszów”, czyli światowego potentata w przemyśle lotniczym. Miasto jest również głównym ośrodkiem stowarzyszenia przedsiębiorców Dolina Lotnicza. Jakby tego było mało, Rzeszów to również jedyne na świecie miasto (obok amerykańskiego Middletown), w którym produkowane są silniki F-16. W mieście siedzibę ma znana na całym świecie firma Zelmer – czołowy producent sprzętu AGD. A jak to w rzeczywistości przekłada się na oferty pracy w Rzeszowie? Na jakim poziomie jest bezrobocie?

Gdzie łatwo znaleźć pracę?

Ostatnie dane Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie napawają optymistycznie, bo pokazują, że stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie – 5,7 proc. Bardzo poszukiwani są przedstawiciele handlowi, więc jak mamy plany, aby tak pracować, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko uda nam się znaleźć dobrze płatną pracę w tym zawodzie. Na zatrudnienie nie narzekają też kurierzy, bo stale pożądani są rzetelni i sprawdzeni przewoźnicy.

A gdzie brakuje pracowników?

Są takie branże, w których pracodawcy mają problem, by znaleźć pracowników. Duże trudności ma branża IT i nowych technologii, bo wielu potencjalnych kandydatów wyjeżdża do miast jak Warszawa czy Kraków, gdzie mogą więcej zarobić. I mimo że pracodawcy starają się zachęcić do podjęcia pracy różnymi korzyściami: wysokimi zarobkami, pozapłacowymi bonusami czy stabilnością zatrudnienia, to ciężko rywalizować z większymi i prężniejszymi ośrodkami miejskimi. Nie tylko jednak branża IT spotyka się z trudnościami, bo również gastronomia, przez co bary i restauracje aktywnie poszukują kucharzy, kelnerów, barmanów i szefów kuchni. Niestety w podobnej sytuacji są też instytucje opieki zdrowotnej.

Jak więc widzimy, nie jest źle, bo bezrobocie jest na niskim poziomie, ale w niektórych obszarach brakuje rąk do pracy, co w perspektywie długofalowej może stanowić duży problem.

Artykuł partnera