Prace archeologiczne nieco dłużej

Spore opady śniegu i niska temperatura opóźniają zakończenia badań archeologicznych na ul. Grunwaldzkiej. Fot. Wit Hadło

Jesienią ubiegłego roku ruszyły prace archeologiczne na ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie. Naukowcom udało się odkryć fragmenty Bramy Sandomierskiej, drewniany bruk z „kocich łbów” i ceramikę. Przez niskie temperatury oraz opady śniegu od blisko czterech tygodni badania nie są realizowane. To oznacza, że ich zakończenie nieco się opóźni, podobnie jak i rozpoczęcie budowy nowej nawierzchni deptaka.

Grudniowe badania archeologiczne na ul. Grunwaldzkiej przyniosły spore odkrycia. Mowa o fragmentach Bramy Sandomierskiej, drewnianym bruku z „kocich łbów” oraz setkach elementów ceramiki. Prace naukowców miały zakończyć się pod koniec marca, lecz już dziś wiadomo, że tak się nie stanie.
– Zgodnie ze styczniową decyzją konserwatora zabytków, badania archeologiczne na ul. Grunwaldzkiej zostały wstrzymane. Powodem były złe warunki pogodowe. W związku z tym czas prac najprawdopodobniej zostanie wydłużony co najmniej o miesiąc, do końca kwietnia – informuje Artur Gernand z biura prasowego UM Rzeszowa. Jak słyszymy, jeżeli pogoda nadal będzie niesprzyjająca, to data wznowienia badań kolejny raz może się przesunąć.
Eksploracje archeologiczne na ul. Grunwaldzkiej to pierwszy etap przebudowy historycznego deptaka. Zaraz po ich zakończeniu miasto zmodernizuje jego nawierzchnię, ułoży granitowe płyty oraz zadba o małą architekturę i nasadzenia roślin. Cel? Poprawa estetyki drogi oraz komfortu poruszania się pieszych. W planach jest także wyeksponowanie i upamiętnienie fragmentów Bramy Sandomierskiej, która miała kształt kwadratowego budynku, i w której prawdopodobnie znajdował się urząd celny pobierający myto, czyli opłatę. XVII-wieczna brama, która zlokalizowana jest w 2,5-metrowym wykopie, znajdowała się przy skrzyżowaniu z ul. Kopernika i wyznaczała granice dawnego Rzeszowa.

kl

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gmyz
gmyz
2 dni temu

Jakie prace archeologiczne?? W Rzeszowie?? Rzeszów chyba jest XIX wieczny. To nie Kraków ani Sandomierz. To młode robotnicze miasto.

ROMAN
ROMAN
2 dni temu
Reply to  gmyz

No co ty za bzdety wypisujesz idź do księgarni przy ratuszu i kup se książke historyczną o Rzeszowie
Człowieku nie XIX wieku a już w X wieku na styku dzisiejszych ulic : Mickiewicza/ Kr. Kazimierza/ Joselewicza był gród ulicą Kościuszki obecną chodzili do drewnianego kościoła który stał tu gdzie dziś stoi fara a który spłonoł.
Tu gdzie ul. Kr. Kazimierza płynoł Wisłok.
Kolejny gród był w przybyszówce / astępny w staromieściu / po drugiej stronie Wisłoka wiz za wis był kolejny
No nie wypisuj andronów tylko zgłębiaj wiedzę.

ROMAN
ROMAN
3 dni temu

No fajnie wiemy gdzie była brama, jest parę skoruk z glinianych garnków, wiemy jak płynął strumyk , że były drewniane kocie łby ale brakuje jednego ;
+
Kiedy będzie z powrotem zrobiony pomnik Grunwaldzki co?
Jak ul. Grunwaldzką to i pomnik powinien być tu gdzie był tj. na styku grunwaldzka/ bernardyńska

Chyba że planowana jest zmiana nazwy ulicy : pierwotna Głongowska czy druga jaka była tj Sandomierska co?

hijena
hijena
3 dni temu

miejmy nadzieję ,że nowa nawierzchnia nie będzie odstawioną kolejną manianą jak poprawiana wiele razy na 3Maja

ROMAN
ROMAN
3 dni temu
Reply to  hijena

Ale robotę musi robić ta Ekipa co robiła na ul. Kościuszki a nie ci z łapanki co robili na 3-go Maja.

hijena
hijena
3 dni temu
Reply to  ROMAN

ja bym powiedział,że ci tandeciarze ,to kolesie z podwórka