Pracę może stracić 1400 osób

Stalowowolską energetykę czeka głęboka restrukturyzacja techniczna, a nowoczesność wiąże się z mniejszym zatrudnieniem. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. Producent energii szykuje się do dużych zwolnień, ale to nie znaczy, że energia będzie tańsza.

Tauron Wytwarzanie kończy konsultacje ws. restrukturyzacji zatrudnienia. W całej grupie, do której należy m.in. Elektrownia Stalowa Wola, pracę może stracić 1,4 tys. osób, czyli więcej niż co czwarty z zatrudnionych. Będzie to jednak bardzo spokojna, bo rozłożona na 3 lata restrukturyzacja i nikt nie zostanie zwolniony bez odprawy, o której pracownicy innych branż mogą tylko pomarzyć.

Co do tytułowego pytania, to nikt nie ma wątpliwości. Biuro prasowe Tauronu zapewnia, że proces dostosowywania zatrudnienia do nowych warunków, dotrze do wszystkich jednostek TW, w tym do najbardziej wysuniętej na wschód ESW. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że u nas będą poważniejsze, niż w pozostałych spółkach.

Odprawy będą niemałe

Rozmowy pracodawcy ze związkowcami, które mają się zakończyć podpisaniem porozumienia jeszcze w tym miesiącu, precyzują grupy osób, które odejdą z dotychczasowych stanowisk. Najwięcej będzie tych, którzy uzyskali uprawnienia emerytalne bądź przedemerytalne. Do tego zbędne stanowiska będą likwidowane, a pracownicy przesuwani na inne w tej samej, bądź innej spółce TW. Oczywiście znajda się też tacy, którzy sami zechcą odejść. Chociażby skuszeni kwotą odprawy, bo te nie będą małe. W wielu przypadkach będą one przekraczały 100 tys. zł.

Restrukturyzacja zatrudnienia ma zakończyć się w 2014 r. Wtedy też prawdopodobnie przestanie obowiązywać – takie plany przynajmniej ma pracodawca – umowa społeczna zawarta w 2000 r. Daje ona gwarancje pracownicze i była podstawą do powstania Południowego Koncernu Energetycznego, dzisiejszego Tauron Wytwarzanie. Nie sposób dowiedzieć się, jakiej grupy osób dotkną zwolnienia w stalowowolskiej elektrowni. W podobnej do niej wielkościowo Elektrowni Łaziska „propozycje nie do odrzucenia” ma dostać ok. 400 pracowników. W Stalowej Woli w tym roku ma rozpocząć się budowa nowoczesnego bloku gazowego, który będzie miał większą wydajność od obecnej elektrowni węglowej, a obsługiwać go będzie o wiele mniej osób. Stara elektrownia może być zamknięta, a co to znaczy, każdy wie. Na razie nie pada jeszcze żadna data, choć rok 2017 był w tym kontekście już kilka razy wymieniany.

jam

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments