Pracę na kolei mają zapewnioną

Uczniowie I klasy Technikum nr 12 z kierunkiem kolejowym odbywają praktykę w Przeworsku. Fot. Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego
Uczniowie I klasy Technikum nr 12 z kierunkiem kolejowym odbywają praktykę w Przeworsku. Fot. Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego

RZESZÓW. Fachowcy z Zakładu Linii Kolejowych odchodzą na emeryturę i ich miejsce zajmą przeszkoleni uczniowie technikum.

To jedyna taka szkoła na Podkarpaciu. Uczniowie pierwszej klasy Technikum nr 12 w Rzeszowie kształcą się na kierunkach kolejowych i za trzy lata będą mieć zapewnioną pracę w Polskich Liniach Kolejowych.

Od września ub. roku w technikum Zespołu Szkól Kształcenia Ustawicznego przy ul. Sucharskiego w Rzeszowie uruchomiono kierunek: technik automatyk sterowania ruchem kolejowym. Kształci się na nim 24 uczniów.

– Przy ubiegłorocznym naborze było duże zainteresowanie uczniów na kierunek automatyk sterowania ruchem kolejowym – poinformował nas Grzegorz Kołodziej, wicedyrektor ZSKU. – W technikum są bowiem trudne przedmioty: automatyka, elektronika i elektromechanika. Pewne jest natomiast, że po czterech latach nauki ci uczniowie znajdą pracę w Zakładzie Linii Kolejowych w Rzeszowie.

Od września br. utworzone zostaną w technikum dwa nowe kierunki: technik dróg i mostów kolejowych oraz technik transportu kolejowego. Kształcenie w tym kierunku to odpowiedź na potrzeby Polskich Linii Kolejowych, które potrzebują fachowców. Z tej firmy na emeryturę odchodzi średnio około 70 pracowników rocznie. Nie ma następców, dlatego obecnie uczniowie pierwszej klasy mają już gwarancję pracy. W tej sprawie Zespół Szkół KU podpisał umowę ze spółką PKP PLK. Przedsiębiorstwo to też funduje miesięczne stypendia.

Pierwszoklasiści dostają po 300 zł stypendium naukowego, przyszli drugoklasiści otrzymają po 350 zł, trzecioklasiści po 400 zł, a czwartoklasiści po 500 zł. Wystarczy mieć średnią ocen 3 i pół, dobre zachowanie i odpowiednią frekwencję na lekcjach.

and