Pracować do 67 lat? To niewykonalne!

Fot. Anna Moraniec

PODKARPACIE. 60-latkowie to już schorowani ludzie! Cierpią przeciętnie na trzy choroby przewlekłe i łykają po 5 tabletek dziennie.

67-letnia sprzedawczyni dźwigająca pojemniki z wodą czy wędlinami, pielęgniarka szukająca niewidocznej żyły by podłączyć kroplówkę lub nauczycielka mająca zapanować nad rozwydrzoną grupą młodzieży wielu osobom nie mieści się w głowie.

Podobnie jak budowlaniec stojący cały dzień na ścianie czy kelner serwujący dania w lekkim skłonie, z którego już nie jest w stanie się wyprostować.

Takie perspektywy od kilku miesięcy roztacza przed nami rząd Tuska obiecując w zamian wyższe emerytury (lub o połowę niższe po przejściu na świadczenie kilka lat wcześniej). Czy jednak jesteśmy w stanie pracować tak długo? – To niemożliwe. Codziennie mamy ok. 8 zabiegów. Jeżeli pacjentka waży tylko 70 kg (a często dużo więcej) to przełożenie jej z wózka na stół operacyjny i z powrotem już teraz przekracza nasze siły. Siadają nam nogi w stawach i kręgosłupy, a co mówić o takiej pracy do wieku 67 lat– mówi Krystyna Sikora, położna z oddziału ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.

Zdrowie już nie to

Stan zdrowia polskich seniorów jest zły. Potwierdzają to badania PolSenior (zlecone przez rząd!). pokazały one, że prawie połowa – 43 proc. – osób po 65. roku życia cierpi nawet na trzy poważne i przewlekłe choroby. Wśród najczęstszych kłopotów zdrowotnych wymieniano depresję, przewlekłe bóle (kręgosłupa, kończyn, reumatyczne), nadciśnienie, kłopoty ze wzrokiem, słuchem i pamięcią. Przeciętny 65-latek łyka już 5 tabletek dziennie.

Wydłużenie wieku emerytalnego zrobi dobrze ZUS-owi

Według lekarzy są zawody, w których tak długa praca jest przeciwwskazaniem, ponieważ jest ponad siły. Wydłużenie wieku emerytalnego zrobi więc dobrze jedynie funduszom emerytalnym, bo będą dłużej pobierać składki, a krócej wypłacać emerytury. O wydłużeniu pracy najczęściej rozprawiają zaś politycy, którzy w życiu nie urobili się “po łokcie”. W Europie też chcą podnieść wiek emerytalny, ale tam seniorzy żyją zupełnie inaczej. My jesteśmy w ogonie Europy pod względem dochodu na głowę, wydatków na służbę zdrowia. I to powinniśmy najpierw zmienić.

Anna Moraniec

do “Pracować do 67 lat? To niewykonalne!”

 1. Kalasanty

  Czy krematoria będą odpłatne?
  Z funduszy NFZ czy ZUS zostaną opłacone usługi?
  A zasiłek pogrzebowy przepadnie czy rodzina dostanie?
  A może jakąś premię za eutanazję?

 2. Mariusz

  Czy pracujący całe życie na „umowach śmieciowych”, będzie miał godną emeryturę ???

  Pytanie dla popierających tą „reformę” i dla bydlaków z BCC i Lewiatana.

 3. edek

  najlepiej pracowac ile sie da

 4. born in Rzeszów

  Eutanazja będzie tania a poddający się jej bedą uważani za patryjotów bo nie obciazaja budzetu a rzadzacy do tego czasu tyle nakradną że ich te emerytury nie dotycza

 5. Józef

  Szanowni państwo ci co słuchali dzisiaj wystąpień sejmowych prof. Hrynkiewicz w debacie o referendum muszą podzielić moje zdanie :iż warto było nawet kulawemu iść do urn i wybrać taka posłankę na Podkarpaciu!. Udzieliła lekcji poglądowej platformersom i jej koalicyjnemu bratu Pawlakowi w sposób dla człowieka umiejącego słuchać idealnej wykładni :jak nie należy oszukiwać ludzi, a poseł prof Pawłowicz ośmieszyła Rostowskiego i Rosatiego z wykładni prawa w sposób nie budzący wątpliwości iż profesor , nie znaczy to samo co „prof” w stylu W.Bartoszewskiego , …Rostowskiego.

 6. wiesiek

  Mordasiewicz czy któryś z pracodawców słyszałem jak dziennikarka pytała o tancerkę 60 letnią szybko odpowiedział: przekwalifikuje się na nauczycielkę tańca. Społeczeństwo ma być zdrowe! Arłukowicz Kopacz ZUS nam to gwarantują

 7. Powolniak83

  Każdy pracuje dla każdego. Nawet epsilony są użyteczne.

 8. Powolniak83

  Co niewykonalne? Trzeba będzie pracować do 67 roku życia czy się to komu podoba czy nie.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.