Pracownicy ZUS będą strajkować?

Urzędnicy pracujący w ZUS-ie twierdzą, że mają coraz więcej pracy, a w związku z tym domagają się podwyżek. Fot. Wit Hadło
Urzędnicy pracujący w ZUS-ie twierdzą, że mają coraz więcej pracy, a w związku z tym domagają się podwyżek. Fot. Wit Hadło

KRAJ. Pracownicy ZUS żądają podwyżek i gwarancji zatrudnienia na 5 lat.

W środę pracownicy ZUS złożyli do prezes zakładu pismo z żądaniem podwyżek i przestrzegania regulaminu pracy. Chcą również ustanowienia dnia pracownika ZUS dniem wolnym od pracy. Pod dokumentem podpisało się osiem organizacji związkowych. Jeśli Gertruda Ucińska nie spełni żądań, urzędnicy zamierzają strajkować.

Ogrom obowiązków, niskie płace, to główne powody niezadowolenia. – Jesteśmy już zdesperowani. Otrzymujemy od dłuższego czasu sygnały od pracowników o trudnej sytuacji. Mówimy o tym, więc dla nikogo nie powinno być to zaskoczeniem – mówi Beata Wójcik, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników ZUS. Urzędnicy mają mieć znacznie więcej pracy w związku z reformą emerytalną, ale nie otrzymują za to więcej pieniędzy. – Mówi się, że wszyscy mają w kraju lepiej. To dlaczego my mamy mieć gorzej? – zauważa przewodnicząca. – Pokazuje się, że ZUS zgromadził jakieś pieniądze, że rzeczywiście są te przychody wykazane. Nasi pracownicy pracują ciężko. Dlaczego kawałka tego tortu nie przeznaczyć pracownikom, żeby im poprawić byt? – pyta.

Związkowcy domagają się podwyżki co najmniej o 200 zł brutto od 2018 r. (z wyrównaniem od 1 stycznia 2018 r i realizacją do 31 maja 2018 r). Chcą też utrzymania obecnego stanu zatrudnienia na niezmienionym poziomie do czasu przeprowadzenia etatyzacji i wprowadzenia dla wszystkich zatrudnionych na czas nieokreślony gwarancji zatrudnienia przez pięć lat. Kolejne żądanie to przydzielenie pracownikom zadań do realizacji proporcjonalnie do obowiązującego pracownika czasu pracy z uwzględnieniem dni m.in. na szkolenia, urlopy, absencję chorobową. Ponadto postulują o ustanowienie 24 października (dzień pracownika ZUS) dniem wolnym od pracy.

– Myślę, że to kwestia wykazania dobrej woli, żeby przystąpić do szczerych partnerskich rozmów – ocenia przewodnicząca ZZP ZUS. Prezes ZUS ma czas do 7 maja na podjęcie działań. Jeśli do tego czasu warunki związkowców nie zostaną spełnione, grożą rozpoczęciem sporu zbiorowego. ze wszystkimi konsekwencjami. Strajk byłby ostatecznością, jednak związkowcy go nie wykluczają.

Wioletta Kruk

29
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
barbaraprawdawpamixolojasnowidz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
olo
Gość
olo

ciekawe kiedy zastrajkują wszystkie urzędy, sejm, senat i p osłowie o dożywotnie zatrudnienie i coroczne 50% podwyżki :-)

prawda
Gość
prawda

Wtedy Olo ,gdy Bolek Kapuś „łobaly „PiS , gdy mu lewactwo okupujące sejm ,wystawi ten „1 milion górników ” ,…./takich co najchętniej kopią „glinę”/ ,bo prawdziwi górnicy, to by Bolka chętnie” spałowali” ,dlatego to właśnie Bolek, zamiast rozdawać po” 100 melonów” ,żebrał wczoraj niepełnosprawnych, o pomoc w „łobalaniu PiSu „i POwołaniu amii, takiej jaką miał Napoleon idąc na Moskwę ,a łon już wtedy sam łobaly PiS :-)))

Rycho - ale nie ten
Gość
Rycho - ale nie ten

ZUS znany z pierwszej w post-PRLu „afery komputerowej”. Trudno nie zgodzić się z diagnozą „Pierwszego kowboja RP” – który rzeczywiście kowbojuje :) – wszyscy Won! Tu zwracam się do Pani @”Kaśka”. Jest to fakt , że pracy urzędniczej może być tyle, że „nie ma nawet czasu żeby załadować taczki” – ale już za naszego życia wiele różnych zawodów zaniknęło np.: linotypista, zecer i.t d. Dlaczego „ktoś” kto przemnaża „kapitał początkowy” przez ustawowe procenty i dodaje comiesięczne „przychody” nie mógłby być programem komputerowym ? (Oczywiście wspomaganym przez 15 programistów i 236 operatorów aktualizujących dane(oto cały NOWY ZUS) :). A gdyby „mógłby”… Czytaj więcej »

Michał
Gość
Michał

zus bohatersko walczy z problemami które sam generuje! Zero odpowiedzialności za cokolwiek, w dupach się poprzewracało od nicnierobienia. Jak się chce uczciwie pracować do na wolnym rynku jest dużo pracy, tylko że tu wymagane są kompetencje i umiejętności…. W zusie zaś sa sami nieudacznicy i grube baby nie potrafiące nawet pisać na klawiaturze :) wcale mi was nie żal :)

barbara
Gość
barbara

To Ty jesteś grubym chłopem od kosy…a czy umiesz pisać na klawiaturze wątpię. A o kompetencjach to moglibyśmy podyskutować!!!!!!!!

Maciej
Gość
Maciej

Jakie podwyżki ? Uprościć przepisy, zwolnić większość i po problemie. Wasza praca jest nikomu nie potrzebna. Wykonujecie gówno pracę za którą normalni ludzie płacą.

testo
Gość
testo

Pieprzone darmozjady.

Kaśka
Gość
Kaśka

Powiem tak, pracuję również w urzędzie. Pracy jest mnóstwo, zwykle nie mam czasu zjeść i napić się herbaty, nie korzystam z przysługującej mi 15 minutowej przerwy. Biorę pracę do domu i nikt mi za to nie płaci. Większość moich współpracowników tak ma również, jesteśmy przez to nerwowi i sfrustrowani. Boli mnie bardzo, gdy ktoś kto nie wie jak wygląda praca w urzędzie obraża urzędników. Naprawdę nie ma nam czego zazdrościć. Ktoś powie dlaczego nie zmienię pracy skoro jest mi tak źle. Mnie trzyma stałość zatrudnienia. U prywatnego przedsiębiorcy jednego dnia mam pracę, a drugiego już jej mogę nie mieć. Odnośnie… Czytaj więcej »

hijena
Gość
hijena

z tego co piszesz,to jesteś merytorycznie nie przygotowana do wykonywania obowiazków słuzbowych ,albo po prostu brak ci kwalifikacji,a robotę dostalaś dzięki znajomościom

jasnowidz
Gość
jasnowidz

Droga Kachno,widzę pracę dla ciebie , spokojna praca na większej budowie ,tam bedziesz mieć wysokie zarobki ,świeże powietrze ,popalić też możesz ,ludzie spokojni ,nie frustraty,nie strajkują. Roboty do domu nie weźmiesz, bo mostu ,ani budynku nie uniesiesz ,stałość zatrudnienia też będzie, a nawet krzaki !

wpamix
Gość
wpamix

„Biorę pracę do domu i nikt mi za to nie płaci. Większość moich współpracowników tak ma również, jesteśmy przez to nerwowi i sfrustrowani. ” no to gratuluję wynoszenia materiałów z pracy do domu! a ochrona danych, a tajemnica przedsiębiorstwa a regulamin pracy w twoim zakładzie? a jak będziesz wiozła „tą pracę do domu” i będziesz miała wypadek i materiały rozsypią się po całej drodze albo okradną cię w pociągu lub autobusie (w końcu jesteś taka zmęczona, że możesz przysnąć na chwilę!) A w ogóle to masz zgodę przełożonych na „wynoszenie pracy” poza zakład pracy? No bo jeśli nie to na… Czytaj więcej »

Zibi
Gość
Zibi

W sprawie ZUS czyli Urzędu Skarbowego nr 2 w czasach PRL najlepiej wypowiedziałby się Władimir Władimirowicz i RWPG .

Joanna
Gość
Joanna

Może nich się wezmą lepiej za robotę bo pod rzeszowskim zusem tylko stoja w krzakach lub siedzą na ławkach i papierosy palą. Nieraz idę i wracam po 30-40min a tam wciąż to samo kółko rozancowe dalej stoi.
Jesli to czytają pracownice zusu to ostrzegam -zaczne wam larwy zdjecia robić i na wiocha.pl wrzucać pokazując jak „ciężko pracujecie”. Do waszego szefostwa też je wyślę.
DO ROBOTY DARMOZJADY A NIE STRAJKOWA!!!
Kasta nierobów się znalazła! :O

Karl Krematorzysta
Gość
Karl Krematorzysta

Również paniusie z ZUSu lubią zakupki w Piekarni Galicyjskiej…..A to już SZCZYT K*STWA ,,Pokazuje się, że ZUS zgromadził jakieś pieniądze, że rzeczywiście są te przychody wykazane. Nasi pracownicy pracują ciężko. Dlaczego kawałka tego tortu nie przeznaczyć pracownikom, żeby im poprawić byt? – pyta.”.Zakładajcie ludzie Spółki Z.o.o. i nie przestańcie na te rury płacić….

Kaśka
Gość
Kaśka

Kobieto, lepiej zajmij się swoim życiem i pracą nad sobą, bo po twojej wypowiedzi widać, że masz problemy z akceptacją siebie i swojej sytuacji życiowej.

jasnowidz
Gość
jasnowidz

Droga Kachno ,jak tu widzę ,masz jeszcze kwalifikacje jasnowidza i psychoanalityka , marnujesz się w tym ZUSie ,rzuć robotę zakładaj prywatna działalność, najlepiej wróżki, albo psychologa społecznego, a to już luz blus i wielkie peniądze ,zrobisz furorę .

Antykomuch
Gość
Antykomuch

Ja bym proponował redukcje etatów,za 5-ciu zwolnionych podwyżka pensji dla dla pozostałych.

mela
Gość
mela

Jakie podwyżki w głowach się wam poprzewracało ???

robol z fabryki
Gość
robol z fabryki

Ogrom obowiązków, niskie płace, to główne powody niezadowolenia. – Jesteśmy już zdesperowani.
Urzędnicy mają mieć znacznie więcej pracy w związku z reformą emerytalną, ale nie otrzymują za to więcej pieniędzy. – Mówi się, że wszyscy mają w kraju lepiej. To dlaczego my mamy mieć gorzej? – zauważa przewodnicząca.
—————————–
A GDZIE SA PIENIADZE jakie wyciska sie z pracujacych ludzi ?
GDZIE JEST TA KASA ?

Yacho
Gość
Yacho

Po pierwsze, nie wiemy ile tam zarabiają, nie wiemy jakie mają mierniki i rankingi, nie wiemy ile osób odchodzi z pracy. HGW co tam robią ale wiem , że końcem roku mieli tyle petentów, że ciężko tam było wejść. Jeżeli postępują zgodnie z prawem to niech protestują, inaczej nic nie wywalczą. Krzaki i panienki palące też zauważyłem, na hali to nie wiem kto z ZUS-u bo plakietek nie mają ale to jest wina dyrekcji i kierownictwa, że na to pozwalają.

Endrju
Gość
Endrju

W głowkach się poprzewracało. Niedługo wybory niech wszyscy zacznal strajkować!

pies na baby
Gość
pies na baby

A ile zarabiają, bo to jest kluczowe pytanie.

o co chodzi ?
Gość
o co chodzi ?

jak wam nie pasuje ta praca to można się ZWOLNIĆ !!! każdy pójdzie tam do pracy ZA NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ !!!

egon
Gość
egon

to idz po tygodniu kuroniówka ta jak w sądach ,i innych tego typu urzędach

Karl Krematorzysta
Gość
Karl Krematorzysta

Niech idą pracować do Biedronki jak nie pasuje

egon
Gość
egon

pracujesz fizycznie i cie wali ,a tam odpowiedzialnos , każdy papier i petent musi byc załatwiony tak jak mowi przepis czy ci sie podoba czy nie

mirek
Gość
mirek

Egon praca fizyczna to odpowiedzialność i nic nie wali co najwyzej się zawali wtedy odpowiadasz, a w Polsce jeszce zaden urzędnik nie odpowiadał za błędy co najwyzej dostał nagrodę + 13

Karl Krematorzysta
Gość
Karl Krematorzysta

Odpowiedzialność powiadasz?Noż k*wa….Co widzę przez okno CODZIENNIE….:
-Krzaki przy drugim wejściu.PANIENKI palą papieroski….
-Zakupy w czasie pracy na rynku 8 Marca
-Wyjazdy prywatnym autem na miasto
…..Nawet kilka fotek wam zrobić jak to jesteście odpowiedzialne…..Chyba się w d*pach przewraca od dobrobytu!

Karl Krematorzysta
Gość
Karl Krematorzysta

Dziwne by było gdyby murarz dostał kasę i poszedł do domu…..Prawda jest taka że nie jesteście do niczego potrzebni (chodzi o ZUS.Jest to zwykła piramida finansowa.Dlatego za kilka miesięcy zakładam Sp.z.o.o. bo nie będę was darmozjady utrzymywał)….Życie….