Pracujesz? Sprawdź co cię czeka w 2013 r.

W 2013 roku szykuje się szereg zmian. Sprawdź, które będą dotyczyły ciebie. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Od nowego roku zmieniają się przepisy kodeksu pracy.

Przysługujące Ci wolne za święta wypadające w sobotę, wzrost płacy minimalnej i wiążący się z tym wyższy dodatek za pracę w nocy – to tylko niektóre zmiany, jakie przyniesie nam nowy rok.

Na co jeszcze będziesz mógł liczyć w 2013 r.?

Prawo do urlopu wypoczynkowego nie przedawni się
Zgodnie z przepisami, które obowiązują obecnie, roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego ulega przedawnieniu po upływie 3 lat. W przypadkach, gdy pracownik długotrwale przebywa na urlopie wychowawczym, może w ogóle stracić do niego prawo. Od nowego roku osobie, która wróci z urlopu wychowawczego będzie przysługiwało prawo do wypoczynku, które nabył przed pójściem na wychowawczy.

Płaca minimalna w górę i więcej za nockę
Pracownicy, którzy otrzymują tylko pensje zasadnicze, będą zarabiać o 100 zł więcej niż dotychczas, czyli min. 1600 zł brutto. Natomiast osoby, które podejmą pracę po raz pierwszy, będą mogły otrzymać co najmniej 1280 zł brutto. Poprzez zmianę w wysokości płacy minimalnej, wyższe wynagrodzenie otrzymają również osoby pracujące w godzinach nocnych (między 21 a 7 rano, osoby, które w tych godzinach pracują co najmniej 3 godz. w ciągu doby, oraz te, których co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną).

Wolne za święta w sobotę
Zmieni się również (obowiązująca od dwóch lat) zasada, zgodnie z którą pracodawca nie musiał oddawać dni wolnych za święto. Po zmianie, za święto, które przypadnie w dniu wolnym od pracy, pracownikowi będzie przysługiwał jego odbiór w innym terminie.

12 miesięczny urlop macierzyński
Od września przyszłego roku urlop macierzyński będzie można wydłużyć do pełnych 12 miesięcy. Rodzice tak jak dotychczas będą mogli podzielić się urlopem, ale nie będą mogli pójść na niego w tym samym czasie. Rodzice otrzymają również wybór: albo zdecydują się na roczny urlop i 80 proc. pensji dla jednego z nich, albo półroczny – i 100 proc. wynagrodzenia.

Tatusiowie również dłużej na urlopie?
Możliwa jest jeszcze jedna zmiana, nad którą trwają obecnie intensywne prace. Możliwe, że tatusiowie otrzymają prawo do 8 tygodni urlopu ojcowskiego, na który mogliby pójść do momentu ukończenia przez dziecko 2 lat. Tata miałby również możliwość podzielenia sobie urlopu na dwie części pod warunkiem, że jedna z nich nie byłaby krótsza niż 2 tygodnie.

Katarzyna Szczyrek

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
młodyVV Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
młody
Gość
młody

h……nia czeka i to coraz jeszcze gorsza.

VV
Gość
VV

to wszystko tylko – slowa. a jak wyglada rzeczywisctosc, kazdy wie.