Pracujesz za granicą? Dowiedz się, jak możesz uzyskać zwrot podatku dochodowego

Zarówno w Polsce, jak i za granicą, osoby legalnie pracujące mają obowiązek płacenia podatku dochodowego. Nie robią tego osobiście, ale poprzez pracodawcę, który z comiesięcznej wypłaty potrąca zaliczkę właśnie na ten cel. Pobraną kwotę (wraz ze składką na ubezpieczenie społeczne) firma przekazuje miejscowemu urzędowi skarbowemu. Często zdarza się, tak samo jak w naszym kraju, że wpłacona kwota podatku jest zbyt wysoka i można w legalny sposób ubiegać się o zwrot powstałej różnicy. Jak to zrobić?

Zapłaciłeś fiskusowi zbyt dużo? Masz prawo do odzyskania nadpłaconej kwoty

Również praca za granicą podlega opodatkowaniu. Suma przekazana fiskusowi może także w tym przypadku okazać się za duża. Bezpośredni wpływ na to mają przede wszystkim obowiązujące w danym państwie ulgi, na przykład kwota wolna od podatku, która osiąga różną wysokość. Kiedy więc podejrzewasz, że należy Ci się zwrot pieniędzy, warto złożyć deklarację do urzędu skarbowego. Po cierpliwym oczekiwaniu na zakończenie obliczeń otrzymasz nadpłaconą sumę z powrotem. Jednak w sprawach finansowych lepiej niczego nie pozostawiać domysłom. Najpierw sprawdź dokumenty wypłaty, jakie dostałeś od pracodawcy – na nich znajduje się informacja dotycząca potrąconych kwot. Teraz wystarczy je zsumować i samodzielnie obliczyć wysokość kwoty, na jaką możesz liczyć. W tym celu dobrze jest skorzystać z dostępnych w internecie, darmowych kalkulatorów zwrotu podatku, które pomogą Ci oszacować oczekiwaną sumę.

Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Jakie formalności okażą się niezbędne?

Podobnie jak w Polsce, również rozliczenie podatku z Niemiec, Holandii i wielu innych krajów europejskich odbywa się na początku każdego roku kalendarzowego. Inaczej jest chociażby w Wielkiej Brytanii, gdzie rok podatkowy kończy się w pierwszym tygodniu kwietnia. Jeśli zakończyłeś pracę przykładowo w sierpniu, możesz ubiegać się o zwrot wcześniej, o ile wyjeżdżasz z danego państwa i nie podejmujesz w nim żadnej pracy zarobkowej aż do końca roku. A formalności? Nic prostszego – w większości krajów wystarczą dokumenty poświadczające dochód i zapłacone zaliczki na podatek. Wszystko dostaniesz od pracodawcy, Ty musisz jedynie wypełnić obowiązującą deklarację podatkową. Jeżeli nie posiadasz kompletu wymaganych druków urzędowych, nie martw się. Na polskim rynku funkcjonują renomowane firmy, na przykład Atlantis Tax, które pomogą Ci w odzyskaniu podatku z zagranicy oraz dopełnieniu wszelkich koniecznych procedur.

Artykuł partnera