Prąd i ciepło ze śmieci

Przy ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie trwają końcowe prace przy budowie nowoczesnej spalarni odpadów. Fot. Paweł Dubiel
Przy ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie trwają końcowe prace przy budowie nowoczesnej spalarni odpadów. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Od początku lipca śmieci z 25 gmin Podkarpacia nie będą już wywożone na wysypisko do Kozodrzy. Zostaną przetworzone w nowoczesnej spalarni, której budowa podzieliła rzeszowian.

Na ulicy Ciepłowniczej w Rzeszowie powstaje jedna z najnowocześniejszych w Europie regionalnych spalarni śmieci. Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zapowiada, że już od 1 lipca ta instalacja zacznie przetwarzać odpady i będzie z nich produkować… ciepło i energię elektryczną.

Część mieszkańców Rzeszowa protestuje przeciw tej inwestycji, bo obawiają się jej złego wpływu na środowisko naturalne. Jednak inwestor – PGE GiEK – zapewnia, że dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii dostępnych na rynku powietrze nie zostanie zanieczyszczone. Jak dodają przedstawiciele grupy energetycznej, wpływ na środowisko będzie porównywalny do 10 osób palących w jednym miejscu papierosy.

Jako pierwsi mogli wejść do środka spalarni dziennikarze. Zobaczyli, jak będzie wyglądał przebieg procesu przetwarzania odpadów w Instalacji Termicznego Przetwarzania Opadów z Odzyskiem Energii (IPTOE) w Elektrowni Rzeszów. IPTOE będzie nowoczesną instalacją odzyskującą energię elektryczną i ciepło potrzebne do ogrzania wody w blokach. Będzie to możliwe dzięki zmieszanym odpadom komunalnym, które dotąd w większości trafiały na składowisko odpadów w Kozodrzy k. Ropczyc. Tym samym spalanie odpadów w temperaturze do 1000 st. Celsjusza wyjdzie naprzeciw obecnie obowiązującym regulacjom prawnym na poziomie krajowym i europejskim.

Każdy zobaczy, czy normy są przestrzegane
– Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych dostępnych technologii, IPTOE będzie spełniać najostrzejsze unijne normy ochrony środowiska – podkreśla Grzegorz Pelczar, dyrektor projektu budowy IPTOE w Elektrociepłowni Rzeszów. – Tego typu instalacje przetwarzające odpady podlegają odrębnym, znacznie bardziej restrykcyjnym przepisom dotyczącym emisji. Przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, instalacja z nawiązką te wymagania spełni. Ponadto uruchomiona zostanie tablica z monitorowanymi 24 godziny na dobę parametrami IPTOE.

Ta tablica zostanie umieszczona przy wyjeździe  na teren instalacji od ul. Ciepłowniczej i każdy osobiście będzie mógł potwierdzić, czy normy są przestrzegane. Instalacja będzie stanowić podstawowe źródło wytwarzania energii elektrycznej i ciepła dla miasta. Wyprodukowane w ten sposób ciepło zasili sieć miejską. Natomiast prąd zostanie wprowadzony do systemu elektroenergetycznego. Taki układ pracy spowoduje, że kotły węglowe staną się urządzeniami używanymi sporadycznie – tylko w okresach największego zapotrzebowania na ciepło w Rzeszowie.

W instalacji przetwarzania śmieci najważniejszym miejscem jest hala załadunkowa z czterema bramami, do których będą kierowane posegregowane śmieci.
W instalacji przetwarzania śmieci najważniejszym miejscem jest hala załadunkowa z czterema bramami, do których będą kierowane posegregowane śmieci.

Inwestor: – Spalarnia zapewni wieloletnie bezpieczeństwo
Uruchomienie IPTOE, wraz z pracującymi obecnie w EC Rzeszów blokami gazowo-parowym i gazowo-silnikowym, zapewni mieszkańcom Rzeszowa wieloletnie bezpieczeństwo i stabilność dostaw wytwarzanego ciepła. Skład odpadów komunalnych, które przetwarzane będą w instalacji, odpowiada tzw. odpadom mokrym powstającym w gospodarstwach domowych prowadzących segregację śmieci. Do instalacji trafiać będą śmieci nienadające się do recyklingu lub powtórnego wykorzystania pozostałości z segregacji odpadów.

IPTOE to blok energetyczny o niewielkiej mocy, który od bloków konwencjonalnych  (zasilanych węglem) różni się zastosowaną technologią (takie nowoczesne spalarnie  działają m.in. w Koninie, Warszawie, Katowicach, Krakowie i Gdańsku oraz w Danii i Niemczech). Instalacja przetworzy 100 tys. ton odpadów rocznie. Spalarnię buduje włoskie konsorcjum firm: Termomeccanica Ecologia i Alstald. Koszt tej inwestycji to blisko 293 mln zł. Do instalacji będą trafiać odpady  z Rzeszowa i 24 okolicznych gmin.

***
Mieszkańcy boją się spalarni
Spalarnia odpadów powstaje mimo zebrania 4,5 tys. podpisów przeciw tej inwestycji. Mieszkańcy osiedli: 1000-lecia i Staromieścia Ogród żądali wstrzymania budowy takiego zakładu przetwarzającego odpady. Ich zdaniem miałby zły wpływ na ich zdrowie. Przekonują, że ze spalarni rusztowej do powietrza będzie  wydobywała się tetrachlorodibenzodioksyna.  Powołują się na  analizy ekspertów i według nich ten toksyczny związek i inne mogą doprowadzić do osłabienia zdolności rozrodczych, obniżenia odporności immunologicznej i do nowotworów.

W tej nastawni, umieszczonej 24 metry nad ziemią, na ósmym piętrze,  pracownik będzie komputerowo zarządzał procesem przetwarzania odpadów poprzez otwieranie bram zsypowych, do których trafią odpady.
W tej nastawni, umieszczonej 24 metry nad ziemią, na ósmym piętrze, pracownik będzie komputerowo zarządzał procesem przetwarzania odpadów poprzez otwieranie bram zsypowych, do których trafią odpady.

Inwestor spalarni – PGE GiEK – za tonę zutylizowanych odpadów  w nowej instalacji, życzy sobie od miasta 280 zł netto za tonę (302,50 zł brutto). Taka cena miałaby obowiązywać od początku lipca. Prezydent Tadeusz Ferenc nie chce się zgodzić na taką kwotę. Wprowadzenie wyższej stawki oznaczałoby, że mieszkańcy musieliby zacząć więcej płacić za śmieci. Według prezydenta, cena za tonę powinna pozostać na obecnym poziomie – 225 zł za tonę, bo na tyle ratusz podpisał dwa lata temu umowę za wywóz  śmieci na wysypisko do Kozodrzy.  Trwają negocjacje w tej sprawie, ale dotąd nie przyniosły rezultatu. Wciąż więc nie wiadomo, ile mieszkańcy Rzeszowa od 1 lipca będą płacić za odbiór śmieci, które będą przetwarzane w nowej spalarni.

Mariusz Andres

Trwa budowa „serca” spalarni, gdzie będą przetwarzane odpady.
Trwa budowa „serca” spalarni, gdzie będą przetwarzane odpady.

17
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
dobra radastary dziad66nie powiem kto bo mnie zwolniąkozakWpamix Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
stary dziad66
Gość
stary dziad66

Jeżeli unijna ustawa ekologiczna zakazuje wozić śmieci na wysypisko gdy jest spalarnia nic nie stoi na przeszkodzie jeśli cena za wysoka podpisać umowy długoterminowe ale ze spalarnią w Krakowie!

A4 to jest z RZ jakieś 45minut. Nawet warto wydać na paliwo żeby sknery dostali nauczkę.

kozak
Gość
kozak

Jak i gdzie będzie prowadzone segregowanie tych odpadów na możliwe i nie do spalenia oraz co z odpadami po spalaniu. Przecież wszystkiego nie można spalić a odpady stałe po spalaniu to bomba ekologiczna. Ten problem może decyduje o cenie

nie powiem kto bo mnie zwolnią
Gość
nie powiem kto bo mnie zwolnią

Wszystko się spali. Śmieci są mielone, suszone i palone. A próby robili nawet na oponach.

Ale prawdą też jest że będziemy produkować prąd i ciepło które sprzedamy do kilku wieżowców i zamiast płacić za węgiel to nam zapłacą za możliwość produkcji prądu ze śmieci. Utłuczemy na tym kokosy

Ha ha ha głupie rzeszowiaki.

jugo
Gość
jugo

Napiszę jeszcze raz. Jak idę do sklepu to ja płacę za towar, a nie sklep mi płaci za zakupy. W Rzeszowie jest jakiś fenomen. Miasto płaci za dostarczony towar – opał do EC. A nasz Włodarz ma się za takiego bystrego i cwanego. A idą wybory i co Pan na to. Miały być niższe opłaty za śmieci, a ma Pan zamiar zaproponować wyższe o 1/3.

ha ha
Gość
ha ha

” … Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych dostępnych technologii, IPTOE będzie spełniać najostrzejsze unijne normy ochrony środowiska – podkreśla Grzegorz Pelczar, dyrektor projektu budowy IPTOE w Elektrociepłowni Rzeszów…”

Identycznie mówił dyrektor Kronospanu w Mielcu do protestującego kilkutysięcznego tłumu protestujących.

mieszkaniec Rzeszowa
Gość
mieszkaniec Rzeszowa

Jednego nie rozumiem.

25 gmin płaci Im za śmieci, robią ciepło i prąd które sprzedają. Spalarnia to de fakto elektrownia która produkuje prąd tyle że nie kupuje węgla a to im płacą za „węgiel” ze śmieci a oni żądają ogromnych cen od Rzeszowian za odbiór śmieci!

Przecież to się wymyka logice, ktoś tu chce zbić majątek w nieuczciwy sposób pod eko przykrywką. Zwykłe sqrwysyństwo.

Bartek
Gość
Bartek

O ile stopni wzrosnie temperatura w Wisłoka bo mimo własnego zbiornika coś musi chodzić spalanie śmieci.A kto bedzie wyłapywania w sieciach materiały niebezpieczne i toksyczne.W Włoszech śmieciami zajmują się gangi i macie w białych koloniezykach.

Bronek
Gość
Bronek

Moim zdaniem odbiór śmieci powinien stanieć bo my dajemy towar z którego oni będą produkować prąd i ciepło za które znowu będziemy płacić . Nikt nic tu nie mówi że przestaną płacić w Kozodrzy za składowanie śmieci to raz a do tego odpadnie jeszcze przewóz tych śmieci do Kozodrzy a są to wielkie pieniądze . Dlatego niech uczciwie przedstawia nam kalkulację ile do tej pory płacili za transport do Kozodrzy i ile płacili za składowanie na wysypisku . A ile teraz włożą energii do spalenia tych śmieci i ile zarobią na sprzedaniu energii i ciepła , bo jak na razie… Czytaj więcej »

ewa
Gość
ewa

będą produkować prąd a za „paliwo” do produkcji my będziemy płacić
to jest nowoczesne zlodziejstwo

espero
Gość
espero

Dlaczego nikt z piszących krytyczne komentarze nie weźmie pod uwagę jednego, moim zdaniem najważniejszego faktu – odpady, które do tej pory były wywożone na składowisko i zanieczyszczały środowisko, teraz zostaną zamienione w energię. Przez jaki czas wysypisko w Kozodrzy będzie w stanie przyjmować odpady? Jak długo jeszcze okoliczni mieszkańcy pozwolą robić u siebie śmietnisko? Gdzie wywozić odpady, gdy dotychczasowe wysypisko z różnych powodów (technicznych, społecznych, czy politycznych) przestanie przyjmować śmiecie? Spalarnia jest na to rozwiązaniem. A że trochę będzie śmierdzieć? Mieszkańcy Kozodrzy też zapachów fiołków nie mają….

hijena
Gość
hijena

po uruchomieniu calej instalacji,chciałbym usłyszeć opinię niezaleznych gremiów,a nie wypowiedzi szpeni inwestora.Bo pewne jest ,że ci ostatni będą piać z zachwytu nad calym tym ustrojstwem

bobibob
Gość
bobibob

strasznie się rozpływacie a powszechnie wiadomo, że nie jest to najnowocześniejsza instalacja do spalania śmieci na dodatek PGE 2 razy będzie zarabiać na procesie utylizacji śmieci tak bo to nie przerób tylko utylizacja w piecu, raz skasują za śmiecie a drugi raz skasują za wyprodukowany prąd i ciepło więc dostarczane śmiecie nie są odpadem a surowcem za który powinni sami płacić …

Wpamix
Gość
Wpamix

Zaplacimy wiecej za odbior śmieci i za cieplo tylko po to aby nabijac kase PGE czyli kolesiom z pisu l7b misiewiczom. Dzuadziu Feren zalatwil z podwyżkami mieszkańców bo tak soeytnie negocjowal ceny!

zbych33
Gość
zbych33

Podpisano umowy za PO i to politycy PO przekonywali protestujących mieszkańców Załęża że cena śmieci spadnie jeśli to u nas powstanie spalarnia. Jak kogoś winić za wysokie ceny to platformersów

Co z tym ma wspólnego pis? Gdyby to od pisu zależało pewnie kultys by zablokował jak dzieciom aqapark.

Wpamix
Gość
Wpamix

Kolesiom z pisu bo całym tym PGE kieruja kolesie kolesi z pisu i pracuja tam na wysokich stolkach zastępy misiewiczow wepchanych do oracy po znajomosciach.
PGE bedzie zarabiac na nas podwojnie i za smiecie i za cieplo i prąd a firtuna z tego bedzie pkynac na extra nagrody i premie dla w/w. Teraz juz kumasz?

dobra rada
Gość
dobra rada

Za to twoich towarzyszy z Sojuszu Lewych Dochodów ,(aktualnie na” partyjnym bezrobociu” ) ,jak jaskółki ćwierkają, to kierują podobno do MPWiK ,może i słusznie, bo to spece od” lania wody i kreciej roboty w podziemiu” :-)))

Widzisz, każdy ma swoich znajomych i swoje „skierowania”, „by równowaga nie była zwichnięta” :-)

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/podkarpacie/art/9256468,co-robia-byli-poslowie-tomasz-kaminski-pracuje-w-mpwik,id,t.html

iwonka
Gość
iwonka

” instalacja zacznie przetwarzać odpady i będzie z nich produkować… ciepło i energię elektryczną.” I pytam czy ciepło i energia elektryczna będzie rozdawana za darmo? To w takim razie po jakiego ciula mam jeszcze płacić tak duże pieniądze za odbiór śmieci na których i tak zarobią sprzedając ciepło i prąd. Miasto ma rację nie chcąc przyjąć podwyżek za wywóz odpadów.