Prąd stanieje, a przynajmniej nie zdrożeje

- Gdyby prąd staniał byłaby to znaczna ulga dla każdego domowego budżetu – mówi pani Justyna ze Straszęcina pod Dębicą. – Chociaż jak nie zdrożeje to i tak będzie to miła odmiana. Fot. Artur Getler

PODKARPACIE. W 2013 roku nie będzie wyższych rachunków za prąd.

Ceny prądu w 2013 roku mogą nas mile zaskoczyć. Zanosi się na to, ze rachunki za energię elektryczną nie wzrosną, a jest nawet szansa na małe obniżki. Właśnie teraz toczą się negocjacje pomiędzy dostawcami prądu a Urzędem Regulacji Energetyki w sprawie taryf za prąd. Informacje o tych negocjacjach są obiecujące dla odbiorców.

Marek Woszczyk, szef Urzędu Regulacji Energetyki, zapowiedział, że nie widzi żadnych argumentów przemawiających za podwyższeniem taryfy za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Stanowisko szefa URE wynika między innymi z tego, że na giełdzie, gdzie odbywa się hurtowy obrót prądem, ceny energii elektrycznej od początku roku spadły o 20 procent.

Ceny hurtowe prądu dyktuje wolny rynek. Natomiast ceny dla odbiorców indywidualnych, tj. gospodarstw domowych są ustalone w negocjacjach pomiędzy dostawcami (na Podkarpaciu działa głównie Taruon i PGE) a URE, który z ramienia rządu nadzoruje ceny dla klientów indywidualnych.

W tym roku URE jest niechętna podwyżkom. Zresztą sami operatorzy składają wnioski, w których oczekują albo tylko minimalnego wzrostu cen, albo nawet sami proponują obniżenie taryfy.

Negocjacje nie są jeszcze zakończone, jednak w takiej sytuacji nie powinniśmy obawiać się podwyżki cen prądu. Dystrybutorzy nie mają w tym kierunku specjalnych apetytów. Natomiast URE ma w ręku potężny argument obecnych cen na giełdzie, gdzie ceny energii elektrycznej pierwszy raz od lat spadają gwałtownie w dół.

Artur Getler

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
mamaasdfiza Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mama
Gość
mama

prąd nie powinien zdrożeć

asdf
Gość
asdf

buahahahahahhahahahahahhahahahahahha buahhahahahahahahhahahahahahaa

iza
Gość
iza

Tere fere kuku.
Odkąd pamiętam to jeszcze ceny za prąd nie spadły. Jak spadnie cena jednostkowa to podniosą za przesył. Albo na odwót.