Prawidłowe ciśnienie to Twój komfort życia

Badania pomiaru ciśnienia cieszyły się dużym zainteresowaniem osób załatwiających różne sprawy w budynku NFZ. Fot. Paweł Bialic

PODKARPACIE. Kampania społeczna “Ciśnienie na życie” ma uświadomić ryzyko, jakie niesie z sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia.

W ramach kampanii przeprowadzonych zostanie 200 tys. pomiarów ciśnienia krwi. Badania będą wykonywane w centrach handlowych, podczas ważnych konferencji, wydarzeń sportowych, pielgrzymek oraz kontroli drogowych. Już w piątek takie badanie zapoczątkowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie w budynku NFZ przy ul. Zamkowej.

Wysokie ciśnienie krwi jest poważną dolegliwością, która w znaczący sposób zwiększa ryzyko choroby serca i nerek. U wielu osób przebiega bezobjawowo, dlatego nazywana jest “cichym zabójcą”. Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. O wysokim lub podwyższonym ciśnieniu krwi, czyli o nadciśnieniu tętniczym, mówimy wówczas, gdy ciśnienie tętnicze w kilkukrotnych pomiarach przekracza wartości uznane za prawidłowe. 140/90 mmHg stanowi granicę między ciśnieniem prawidłowym (norma: 130/85 mmHg), a podwyższonym. Potwierdzony kilkoma pomiarami wzrost wartości ciśnienia powyżej 140/90 mmHg może oznaczać nadciśnienie tętnicze, niezależnie od wieku pacjenta.

– Bardzo duże nadciśnienie tętnicze (skok ciśnienia) może wywołać atak serca w formie zawału, groźnej arytmii lub zatrzymania krążenia. Grozi udarem krwotocznym mózgu – pęknięciem tętniczki i wylewem. Stwarza też długofalowe niebezpieczeństwo. Odległe skutki nieleczonej i niekontrolowanej choroby są również bardzo groźne. Prowadzą do niewydolności nerek (zatrucia organizmu), mogą także uszkodzić nerw wzrokowy.

– Cywilizacja przyniosła właśnie duży wzrost zachorowań na nadciśnienie wtórne – mówi  Stanisław Mazur, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, prezes Centrum Medycznego “Medyk” w Rzeszowie.

Co robić, by uniknąć choroby nadciśnieniowej? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o odpowiedniej diecie, najlepiej śródziemnomorskiej, bogatej w ryby, nabiał, owoce i warzywa. Należy za to unikać tłuszczów zwierzęcych, słodyczy, soli, nadmiaru alkoholu, papierosów. Bardzo ważny jest zdrowy sen, przynajmniej 6 godzin dziennie i uodpornienie się na stres. Równie ważny jest regularny wysiłek fizyczny, chodzenie, bieganie, rower, piłka, gimnastyka, basen.

Jak rozpoznać pierwsze niepokojące objawy? – Wiele osób w ogóle nie ma żadnych dolegliwości i objawów związanych z nadciśnieniem. Choroba może nagle ujawnić się, np. w formie krwotoku, który może być bardzo niebezpieczny. Dolegliwości pojawiają się po kilku miesiącach, a nawet latach rozwijają w formie bólu głowy, zawrotów, tzw. “mroczków przed oczyma”, ucisku zamostkowego, nadmiernej męczliwości i potliwości, oraz trudnościami z zasypianiem i nocne budzenia.

Podniesienie świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i skutków nadciśnienia tętniczego jest w tym roku główną ideą Światowego Dnia Zdrowia który przypadał 7 kwietnia.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o