Prawie połowa matek Polek bez pracy

- W Rzeszowie w żłobkach jest za mało miejsc i trzeba zwiększyć ich liczbę – mówi Elżbieta Dyś, dyrektor Miejskiego Zespołu Żłobków w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Bezrobotnych kobiet w wieku produkcyjnym nie stać na posyłanie dzieci do żłobków.

W naszym kraju aż 48 procent kobiet w wieku produkcyjnym jest bezrobotnych. Wiele pań, m.in. na Podkarpaciu, które nie mają pracy i posiadają dzieci w wieku do 3 lat, pozostaje w domu wychowując maluchy. Nie mają bowiem pieniędzy na opłacenie żłobka. Z tego powodu, gdy kobiety wychowują dzieci w domu, na kilka lat są wypychane z rynku pracy.

Często nawet, gdy przez jakiś czas mają pracę, to i tak nie mogą posłać swoich podopiecznych do żłobków, bo takich placówek jest w miastach za mało. A jeżeli już są, to potrzeby są o wiele większe, bo dzieci do lat 3 jest więcej niż miejsc.

W Tarnobrzegu jest jeden żłobek. – Od 1 września ubiegłego roku powołano Miejski Żłobek, który został utworzony z grupy żłobków wchodzących w skład kilku przedszkoli – poinformowała Anna Czaplińska, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Kultury Fizycznej  Urzędu Miejskiego w Tarnobrzegu. – Jest tam od 70 do 80 miejsc dla dzieci. Zapotrzebowanie jest jednak większe i miejsc przydałoby się więcej. Trudno jednak stwierdzić ile jeszcze dzieci trafiłoby do żłobka, bo wszystko zależy od rynku pracy, a im więcej kobiet pozostaje bez pracy, tym mniej dzieci trafia do żłobka. Bezrobotnych kobiet nie stać bowiem na posyłanie dzieci do takiej placówki.

W Rzeszowie jest aż 7 żłobków i 840 miejsc, ale zdaniem Elżbiety Dyś, dyrektor Miejskiego Zespołu Żłobków w Rzeszowie, przydałoby się ich więcej. W ostatnim okresie powiększyła się powierzchnia Rzeszowa, w granice miasta włączono m.in. Budziwój i Białą i wzrosło zapotrzebowanie na żłobki. Jest już jednak projekt budowy takiej nowej placówki i powstałaby w okolicach osiedla Przybyszówka.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
9 lat temu

no to jest ten dobrobyt po podłączeniu się do eurolandu a takie bzdety opowiadali a teraz co wyszło szydło z wora –

bułgar
bułgar
9 lat temu

zaje…. polityka prprodzinna tuska, tylko go powiesić nieudacznika