Prawnicy powalczą o leki dla chorych na raka

- Pacjenci czują się zagubieni w labiryncie przepisów. Często nie posiadając wystarczających środków finansowych, nie mogą podjąć leczenia na czas. Dlatego do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy kancelarie adwokackie działające w całej Polsce. Wsparcie prawne jest realizowane bezpłatnie - mówi Piotr Błaszkiewicz. Fot. Bogdan Myśliwiec
– Pacjenci czują się zagubieni w labiryncie przepisów. Często nie posiadając wystarczających środków finansowych, nie mogą podjąć leczenia na czas. Dlatego do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy kancelarie adwokackie działające w całej Polsce. Wsparcie prawne jest realizowane bezpłatnie – mówi Piotr Błaszkiewicz. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. Pacjenci chorzy na raka, którzy mają problem z dostępem do leków lub specjalistów, mogą teraz liczyć na bezpłatną pomoc kilkudziesięciu kancelarii prawnych.

„Pacjent wykluczony” – pod takim hasłem rusza na Podkarpaciu akcja pomocy chorym na nowotwory, którzy mają utrudniony dostęp do diagnozy, zbyt długo czekają na leczenie lub nie mogą dostać leku, który się im należy. Do walki z biurokracją wkraczają prawnicy, którzy sami chorowali na raka lub mają w rodzinie chorych na nowotwory i wiedzą, przez co muszą nieraz przejść pacjenci.

We wrześniu odbyła się inauguracja ogólnopolskiej  kampanii społecznej „Pacjent wykluczony” na rzecz pomocy pacjentom onkologicznym, którzy nie znajdują oparcia w systemie opieki zdrowotnej, czyli stają się wykluczeni przez system. Projekt organizowany jest przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych. Patronat honorowy nad kampanią objęła Naczelna Rada Adwokacka oraz Rzecznik Praw Pacjenta.

– Pacjent wykluczony to taki, który ma utrudniony dostęp do diagnozy, zbyt długo oczekuje na leczenie, dowiaduje się, że szpitala nie stać na lek, który mu pomoże, że dany lek przeznaczony jest na pacjentów do pewnej granicy wieku, że w jednym wojewódzkie dany lek jest dostępny, a w innym nie-– wyjaśnia Piotr Błaszkiewicz, lider akcji “Pacjent wykluczony” na Podkarpaciu. – Celem kampanii jest dostarczenie pacjentom rzetelnej informacji dotyczącej możliwości uzyskania szybkiego dostępu do leczenia oraz realna pomoc prawna. Przypomnijmy, że pacjent onkologiczny ma pełne prawo do bezpłatnego leczenia w ramach publicznej służby zdrowia.

Bezpłatną pomoc prawną w ramach kampanii zadeklarowały już 54 kancelarie prawne z całej Polski. Wszyscy, którzy mają problem z dostępem do diagnostyki, specjalistów lub leków, mogą odtąd zgłaszać się do liderów, którzy wytypowani zostali spośród organizacji niosących pomoc onkologiczną i przez nich skierowani zostaną do prawników.

– W akcję zaangażowani są ci, którzy albo sami walczą lub walczyli z chorobą nowotworową lub mają wśród swoich najbliższych takie osoby, dlatego wiedzą, jak działać w konkretnych przypadkach. Wiedzą, jaką drogę trzeba przejść, by zmusić szpital do leczenia konkretnym lekiem, wiedzą jak powalczyć o niestandardowe leczenie. Po prostu przechodzili już tę drogę i nie przeraża ich ona. Wiele starszych osób, które czują się bezradne w wyniku samej choroby, nie jest w ogóle w stanie walczyć dodatkowo o swoje prawa jako pacjenta. Mówią wprost, że wolą umrzeć, niż walczyć. Poprzez tę akcję, chcemy im wszystkim pomóc.

– W Polsce szacunkowo żyje 500 tys. ludzi z nowotworami. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że aż jedna czwarta z tych osób czeka w kolejkach. Powoduje to zaostrzenie choroby – mówi Jacek Gugulski, wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. – Oczekiwanie dotyczy: diagnostyki, leczenia chemioterapią, radioterapią, chemioterapią niestandardową i programów lekowych. Od lat pacjenci namawiani są do profilaktyki. Niestety, często jest tak, że po wykryciu nowotworu pacjenta ustawia się w kolejce do leczenia. To nieetyczne – dodaje Jacek Gugulski.

Szczegóły akcji dostępne na stronie www.pacjentwykluczony.pl Kontakt do lidera akcji na Podkarpaciu: Piotr Błaszkiewicz, tel. 15 8237308 lub tel. kom: 600 221 275, e-mail: celpio@go2.pl

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
7 lat temu

super sprawa – Panie i Panowie prawnicy – dobrze by było rozszerzyć zakres o walkę z durnymi przepisami które nie pozwalają normalnie funkcjonować zwykłym śmiertelnikom – tak jak to jest w cywilizowanych krajach świata-