Prawo jazdy – ile się czeka na wydanie dokumentu?

Teenager sitting in new car and shows the keys

Prawo jazdy – ile się czeka na wydanie dokumentu?

Do poruszanie się pojazdami mechanicznymi, musisz mieć odpowiednie uprawnienia. Aby je uzyskać należy zdać egzamin państwowy oraz złożyć wniosek do urzędu o wydanie dokumentu. Podpowiadamy, gdzie to zrobić i ile się czeka na jego wydanie.

Ile trwa wyrobienie prawa jazdy?

Cóż, nie jest łatwo stwierdzić ile trwa wyrobienie prawa jazdy. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy nie masz przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem mechanicznym. Następnie kurs na prawo jazdy, który dla kategorii A i B obejmuje 30 godzin szkolenia teoretycznego i odpowiednio 20 i 30 godzin jazd. Czyli sam kurs trwa przeciętnie od 2 do 3 miesięcy, w zależności od dyspozycyjności kursanta i szkoły jazdy. Dalej egzaminy – wewnętrzny egzamin, który odbywa się w ośrodku szkoleniowym oraz państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Trudno jest ustalić, kiedy będzie dostępny termin egzaminu państwowego, ponieważ zależy to od przystępujących uczestników. W okresie jesienno-zimowym czas oczekiwania na egzamin jest krótszy niż w okresie wiosenno-letnim. Przyjmuje się, że oczekiwanie na państwowy egzamin może trwać od kilku tygodni do nawet ponad miesiąca.

Przeczytaj, co może grozić za jazdę bez prawa jazdy: https://motoklub.pl/co-grozi-za-jazde-bez-prawa-jazdy

Zdany egzamin i co dalej?

Aby uzyskać prawo jazdy musisz podjąć odpowiednie kroki – wybrać naukę jazdy, przygotować się do egzaminu teoretycznego i praktycznego, ustalić termin egzaminu i uzyskać pozytywny wynik. Ale zanim będziesz mógł się poruszać po drogach publicznych, musisz udać się do organu wydającego stosowne uprawnienia.

Jeden krok wykona już za ciebie WORD – gdy zdasz egzamin państwowy na prawo jazdy, wyśle potwierdzenie do Twojego urzędu. Na stronie www.info-car.pl będziesz mógł sprawdzić czy już to zrobił podając swoje dane – numer PESEL, imię i nazwisko.

Gdzie możesz złożyć wniosek?

Aby otrzymać dokument, musisz złożyć wniosek do właściwego urzędu – w przypadku prawa jazdy właściwe jest starostwo powiatowe według twojego miejsca zamieszkania. Jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu, złóż wniosek w urzędzie miasta. W przypadku Warszawy powinieneś złożyć wniosek w urzędzie dzielnicy, oczywiście właściwej według dla twojego miejsca zamieszkania.

Dokumenty można złożyć osobiście lub wysłać pocztą. Niektóre urzędy przyjmują również wnioski za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP).

Zobacz też: https://motoklub.pl/upowaznienie-do-odbioru-dowodu-rejestracyjnego

Co musisz przygotować?

Komplet dokumentów do wydania dokumentów składa się z:

  • wniosek o wydanie prawa jazdy – do pobrania ze strony internetowej bądź w urzędzie;
  • orzeczenie lekarskie;
  • aktualne zdjęcie – zgodne z aktualnymi wytycznymi;
  • dowód osobisty albo paszport. Jeśli jesteś cudzoziemcem, weź paszport lub kartę pobytu,
  • ksero dotychczasowego prawa jazdy – w przypadku gdy masz już prawo jazdy i chcesz uzyskać uprawnienie na kolejną kategorię,
  • pisemną zgodę rodziców albo opiekuna prawnego – jeśli masz 17 lat i wkrótce skończysz 18 lat. Osoba za ciebie odpowiedzialna musisz wyrazić zgodę na rozpoczęcie kursu i wydanie prawo jazdy. Ważne – taki dokument musi być podpisany przy urzędniku, dlatego najlepiej udać się do urzędu osobiście;
  • orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem przy kategoriach C i wyżej.

Pamiętaj również o opłacie – musisz umieścić w urzędzie, w kasie lub przelewem bankowym, opłatę za wydania prawa jazdy, która wynosi 100,50 zł.

Ile się czeka na prawo jazdy

Nie ma konkretnego terminu na wydanie prawa jazdy. Na pewno odbiór jest możliwy dopiero po jakimś czasie, nie ma możliwości uzyskania go od ręki. Według informacji rządowych prawo jazdy będzie gotowe po 9 dniach roboczych. W praktyce trwa to od tygodnia do miesiąca. Dobrą informacją jest fakt, że nie trzeba udawać się do urzędu aby podpytać się czy dokument jest już gotowy. Szczegóły swojej sprawy możesz sprawdzić na www.info-car.pl.

Jak widać powyżej, ciężko jest jednoznacznie określić ile będzie trwało kompleksowe wyrobienie prawa jazdy. Składa się na to szereg czynników takich jak dostępność w szkole jazdy, liczba chętnych kursantów, wydajność urzędników. Radość z kierowania samochodem może nastąpić dopiero po 4-6 miesiącach.

Więcej o tym, co musisz zrobić, aby odebrać prawko przeczytasz na Moto Klub.