Prawo jazdy milionów Polaków stracą ważność?

Posiadacze „starych” praw jazdy i tak będą musieli za 15 lat je wymienić, mimo że w roku 2028 nie stracą uprawnień do prowadzenia samochodu. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Według nowej ustawy, za 15 lat wszyscy, którzy wyrobili prawo jazdy przed 18 stycznia br., będą musieli wymienić dokumenty uprawniające do prowadzenia pojazdem na nowe.

Grupa senatorów PiS, SP i PSL złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności niektórych przepisów nowej ustawy o kierujących pojazdami z Konstytucją. Ich zdaniem, niezgodne z prawem jest nakazywanie obywatelom zmianę bezterminowego dokumentu na nowy, który będzie ważny przez 15 lat.

To już kolejna afera związana z ustawą, która weszła w życie 19 stycznia br. Przed tą datą prawa jazdy były wydawane bezterminowo, nie licząc kat. C i D.  Jednak już na nowych zasadach ten sam dokument jest ważny tylko przez 15 lat. Nowa ustawa dotknie jednak nie tylko tych, którzy po 19 stycznia dostali dokument. Z jej zapisów wynika, że wszystkie prawa jazdy wydane przed tą datą będzie trzeba wymienić w latach 2028-2033.

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” senator Henryk Cioch, prawnik i jeden z wnioskodawców mówi: „Ograniczyliśmy się do zarzucenia niekonstytucyjności trzem artykułom, które budzą szczególne kontrowersje. Choć nie brakuje głosów, że ustawa jest tak rażąco niezrozumiała, nieścisła i budzi tyle trudności interpretacyjnych, że powinna być zakwestionowana w całości”.

Dodatkowe opłaty
Zdaniem wnioskodawców, z Konstytucją niezgodne są zapisy mówiące o konieczności wymiany dokumentu bezterminowego na nowy terminowy oraz dwa zapisy mówiące o badaniach lekarskich. Senatorowie są zdania, że pierwszy zapis odbiera obywatelowi prawo już nabyte.

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej tłumaczy się, że nikt nie odbiera kierowcom ich uprawnień do prowadzenia samochodu, a jedynie chodzi o wymianę dokumentu. Problem w tym, że aby uzyskać nowy, ważny na 15 lat dokument trzeba będzie zapłacić. Ile? Po pierwsze trzeba będzie zrobić aktualne zdjęcia oraz uiścić opłatę za wydanie nowego dokumentu. Obecnie kosztuje to 100 zł plus opłata z kasy, ale niemal pewne jest to, że za 15 lat te koszty znacznie wzrosną.

***
Od początku krytykujemy wymysły ministra Sławomira Nowaka (39 l.). To kolejny powód do jego dymisji, której oczywiście i tak nie ma się co spodziewać. Pytam się tylko, po co wymieniać prawo jazdy skoro i tak musimy wymieniać co 10 lat dowody osobiste? To tylko więcej biurokracji i zdzieranie pieniędzy od obywateli.

Blanka Szlachcińska

14
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
VeranGregWSI24.plstary rzeszowiakStefan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Veran
Gość
Veran

Tak,tak, tylko wymyślają te ustawy aby znowu kase wyłudzić od obywateli i jeszcze stale im mało,wstyd za ten kraj lepiej wykopać głęboki dól i zakopać w nim całą Polskę oczywiścię urzędników sejmowych razem z ich ustawami i najlepiej wyexsportować ich na arktykę żeby nie mogli się odkopać z tego lodu.Tylko kradną a z nas biedaków ściągają ile wlezie.Dosyć że podatki płacisz juz za wszystko to jeszcze im mało i masz płacic za urzędowe papierki.banda złodzieji.

WSI24.pl
Gość
WSI24.pl

za 15 lat Polacy będą pisać cyrylicą HAHAHAHAH

John
Gość
John

Na szczęście prawo mnie nie dotyczy. Jestem polakiem, ale to nie jest Mój prezydent, to nie Ja podpisywałem się pod konstytucją i to nie jest Mój rząd.
Mogą mnie cmoknąć.

paolo
Gość
paolo

wymiana prawa jady( samego blankietu) ma za zadanie aktualizacje zdjęcia. Identycznie jest z dowodami osobistymi (ważne tylko 10 lat) i jakoś tu nikt nie protestuje! Powinni tylko znieść opłatę za wymianę prawa jazdy – w końcu to jest wymiana z powodu wymogu ustawy a nie winy kierowcy więc nie powinien on za to płacić!

Łukasz
Gość
Łukasz

Przed19 stycznia tego roku wszystkie prawa jazdy,również z kategorią C, D i E, były wyażne bezterminowo..

Wojtek
Gość
Wojtek

Wymienię, ale pod jednym warunkiem, koszty każdej takiej wymiany ponosi zleceniodawca czyli państwo.

emigrant
Gość
emigrant

W krajach zachodnich wydaje sie prawo jazdy ktore jest wazne na 3 lub 6 lat (do wyboru ze wzgledu na wysokosc oplaty). Po tym okresie na KAZDA rocznice urodzin lub koniec waznosci prawa jazdy (zalezy do kraju) MUSI byc WYKUPIONE Prawo Jazdy. Oplata ta jest rowna 1 dniowce pracownika fizycznego.
Po osiagnieciu 65 roku zycia obowiazkowo co 2 lata, a po 75 roku zycia corocznie.
Do 65 roku badania wzroku wrza z nowym zdieciem na nowym balnkiecie Prawa Jazdy.
Po 65 roku badanie lekarskie obowiazkowe.

emigrant
Gość
emigrant

Nie ma zadnych egzaminow przy uzyskaniu przedluzenia Prawa Jazdy a tylko sprawdzanie wzroku przy wydawaniu przedluzenia co 3 lub 6 lat, lub badaniu lekarskim po osiagnieciu 65 roku zycia.
Egzaminy dotycza TYLKO te osoby ktorym Prawo Jazdy zostalo zatrzymane lub przy podnoszeniu kwalifikacji oraz przy nowootrzymywanym Prawie Jazdy.

Stefan
Gość
Stefan

Nie w krajach zachodnich tylko w piep… Skandynawii lub Danii. Mam niemieckie prawo jazdy i wazne jest bezterminowo. Więc nie piepsz urzędasie bez sensu. To kolejne wyciąganie kasy z kieszeni dojnych krów czyli kierowców. Czas tych złodziei przepędzić z Warszawki

stary rzeszowiak
Gość
stary rzeszowiak

Niemcy tez juz dostaly dyrektywy w sprawie uregulowania swoich spraw administracyjnych wedlug postanowien Uni Europejskiej. Niedlugo to sie zmieni w FRN.
Nie strzep niepotrzebnie jezyka.

WSI24.pl
Gość
WSI24.pl

poszukaj swojego ojca i dziadka w Katalogu IPN, albo na liście wildsteina, a nie siejesz tutaj czarny PR Niemcom.
Komuszku

WSI24.pl
Gość
WSI24.pl

B-Z-D-U-R-Y wać pan wypisujesz HAHAHA

Nudzi się nasza WADZA i sieje propagandę po forach, żeby zapewnić sobie kasiorkę na premie :) Ale już nie długo… sami tu darmozjady zostaniecie. A jak odbierzecie ludziom paszporty tak jak wasi dziadkowie i ojcowie to zrobili lata wstecz to was powywieszają na latarniach :)

Kuba
Gość
Kuba

Skoro państwo to znaczy że płacisz TY bo to by było z Twoich podatków…

Greg
Gość
Greg

A państwo i tak weźmie z twojej kasy więc zapłacisz choćbyś nie chciał.