Premier obiecuje 700 mln na program przedszkolny

Jeżeli premier Tusk dotrzyma obietnicy, problem z brakiem pieniędzy i miejsc w przedszkolach całkowicie zniknie. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Jeżeli projekt się powiedzie, problem braku miejsc w przedszkolach zniknie.

Jeszcze w tym roku rząd chce przeznaczyć na program przedszkolny ok. 700 mln zł. 200 mln zł pójdzie na doposażenie przedszkoli, a 500 mln zł ma obniżyć opłaty za pobyt dzieci w przedszkolach wnoszone teraz przez rodziców. O takiej rewolucji poinformował nas premier Donald Tusk po ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów.

Rząd przyjął tzw. ustawę przedszkolną przygotowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Na stronie resortu czytamy: “Dotacja z budżetu państwa, którą samorządy będą otrzymywały od września 2013 roku, pozwoli na obniżenie opłat za pobyt dziecka w przedszkolu (powyżej 5 bezpłatnych godzin) oraz na stopniowe zwiększanie liczby miejsc w przedszkolach, tak aby w 2017 roku zapewnić je wszystkim chętnym.”.

Przedszkola za złotówkę…
Jeżeli projekt się powiedzie, to już od września za każdą dodatkową godzinę pobytu dziecka w przedszkolu rodzice będą płacić maksymalnie 1 złotego. To oznacza, że poza 5 godzinami (w Rzeszowie jest 6 godz.) finansowanymi przez gminę, rodzic dopłaci już nie ok. 2,5 zł za każdą godzinę tylko złotówkę.

… i dla każdego dziecka
Od 2015 roku miejsc w przedszkolach ma być tyle, by wszystkie 4-letnie dzieci mogły do nich chodzić, a od 2017 roku placówki mają też mieć miejsca dla wszystkich 3-latków. O przygotowanie miejsc będą się troszczyć gminy oraz niepubliczne placówki, które zdecydują się przyjąć zasady obowiązujące przedszkola gminne. Jeżeli wprowadzą opłaty dla rodziców do 1 zł za każdą dodatkową godzinę i takie same zasady rekrutacji, wówczas dostaną dotację z budżetu gminy w wysokości 100 proc. kosztów utrzymania dziecka w samorządowym przedszkolu publicznym.

Rząd da pieniądze
Rząd proponuje stałą dotację dla gmin z budżetu państwa, która ma umożliwić wprowadzenie niskich opłat i miejsc dla wszystkich przedszkolaków w wieku 3-5 lat. Już we wrześniu gminy dostaną łącznie 504 mln zł, czyli na każde dziecko 414 zł. Te środki będą przeznaczone przede wszystkim na obniżenie opłat dla rodziców do końca 2013 r. W 2014 roku dotacja wyniesie 1,6 mld zł, czyli 1242 zł na każde dziecko.

50 mln euro na oddziały przedszkolne
Rada Ministrów przyjęła projekt zmian Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, które zakładają przeznaczenie dodatkowych 50 mln euro (ponad 200 mln zł) na modernizację oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych przy szkołach podstawowych. W pierwszej kolejności pieniądze trafią do oddziałów przedszkolnych na terenie gmin o najniższym poziomie uprzedszkolnienia w danym województwie. Fundusze mogą być przeznaczone na m.in.: place zabaw, dostosowanie toalet dla mniejszych dzieci, pełne wyposażenie pomieszczeń, szatni i kuchni oraz zakup sprzętu ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne).

Blanka Szlachcińska

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JohnAmbroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
John
Gość
John

Dajcie spokój. Mało kto już wierzy tej niemieckiej świni. Po co go dalej pokazujecie w mediach? Przecież to oszust i złodziej.

Ambroży
Gość
Ambroży

E tam Tusk , Lech W obiecywał każdemu polakowi po 100mln!!!