Premiera pierwszego filmu Vaclava Havla

Uroczysta premiera pierwszego filmu byłego prezydenta Czech i dawnego czechosłowackiego dysydenta Vaclava Havla pt. “Odejścia” (“Odchazeni”) odbyła się we wtorek wieczorem w Pradze.

Film o pożegnaniu z władzą wywołał liczne komentarze.

W pokazie zorganizowanym w praskim kinie Lucerna dla wąskiego kręgu znajomych oraz aktorów odgrywających główne role uczestniczył sam debiutujący reżyser.

Havel dwa dni wcześniej opuścił szpital, gdzie przebywał z powodu infekcji górnych dróg oddechowych. Według obecnych, na premierze miał bardzo dobry humor i bawił uczestników cytatami z filmu.

“Odejścia” to tragikomiczna historia o pożegnaniu się z władzą. Główny bohater, Vilem Rieger, musi pogodzić się z opuszczeniem swej rezydencji. Scenariusz zawiera pewne wątki autobiograficzne.

W filmie występuje plejada gwiazd czeskiego filmu i teatru; główne role – kanclerza Riegera i jego przyjaciółki Ireny – grają Josef Abraham i żona Havla, Dagmar, dla której Havel specjalnie stworzył tę postać. Obraz kręcono latem 2010 roku, a produkcja kosztowała 44 mln koron (ponad 7 mln złotych).

“Odejścia”, które bazują na wcześniejszej sztuce Havla o tym samym tytule, zdaniem dziennikarzy, którzy widzieli film przed premierą, nie są dla widza zbyt przystępne. Część recenzentów wytyka filmowi na przykład zbytnią teatralność.

Na ekrany czeskich kin obraz wchodzi w czwartek.

PAP, bez

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments