Premierze, nie podpisuj ACTA!

KRAJ. PODKARPACIE. Trwają masowe protesty przeciwko cenzurze w Internecie. Dzisiaj manifestacje m.in. w Mielcu i Rzeszowie.

Akcja protestacyjna przeciwko planowanemu podpisaniu przez Polskę porozumienia ACTA zatacza coraz szersze kręgi. Na kontach facebookowych sprzeciw wobec cenzurze w Internecie wyraziłły już setki tysięcy osób. Rząd jednak nie słucha głosu społeczeństwa i mimo ostrych protestów zapowiada podpisanie kontrowersyjnego dokumentu, co ma nastąpić jutro w Tokio.

Rozpoczęta w nocy z soboty na niedzielę przez hakerską grupę Anonymous akcja blokowania stron rządowych trwa cały czas. Jej ofiarą padły m.in. witryny rządu i premiera, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a nawet córki szefa rządu Katarzyny. Po niefortunnym wystąpieniu Pawła Grasia, który zaprzeczał, że doszło, że doszło do ataków hakerskich, zablokowana została również jego strona. Wczoraj wciąż nie można było dostać się na strony rady ministrów i ministerstwa kultury. Hakerzy poinformowali również, że zdobyli dane zawarte na rządowych serwerach i grożą ich ujawnieniem w przypadku podpisania przez Polskę porozumienia ACTA.

Podpisanie dokumentu wydaje się jednak już przesądzone. Mimo, że przedstawiciele rządu przyznają, iż doszło do zaniedbania w informowaniu opinii publicznej na ten temat, to minister informatyzacji Michał Boni stwierdził, że na wycofanie się z planowanego podpisania ACTA jest już za późno, zaś czas na debatę publiczną na ten temat będzie przed ratyfikacją dokumentu przez polski parlament.
Akcja protestu zatacza coraz szersze kręgi. Do walki z ACTA włączyło się już około stu portali, m.in. wykop.pl czy lewica.pl, na których pojawiły się znaczki “Nie dla ACTA”. Dzisiaj w całym kraju mają odbyć się manifestacje protestacyjne. Dojdzie do nich także na Podkarpaciu. Na facebooku chęć udziału w demonstracjach wyraziło kilka tysięcy osób z naszego regionu. W Rzeszowie manifestacja obędzie się o godzinie 18 pod urzędem wojewódzkim, w Mielcu protest rozpocznie się o godzinie 16  na Placu Armii Krajowej. Do akcji sprzeciwu wobec ACTA dołączają się również Super Nowości. Wystosowaliśmy w tej sprawie apel do premiera Donalda Tuska.

Szymon Jakubowski

TREŚĆ APELU JAKI SUPER NOWOŚCI WYSTOSOWAŁY DO PREMIERA

 

Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów

Panie Premierze!

Setki tysięcy internautów jest wzburzonych ujawnioną w ostatnich dniach informacją o planach podpisania przez Polskę porozumienia ACTA. Treść tego dokumentu wzbudza zaniepokojenie na całym świecie. Rozumiejąc potrzebę ochrony własności intelektualnej, nie sposób jednak zgodzić się z faktyczną próbą kontroli Internetu i ograniczenia wolności słowa. Takie działania przypominają praktyki z krajów totalitarnych.

Panie Premierze! Jest Pan szefem partii, która ma w nazwie słowo “obywatelska”. Partii która zawsze szła do wyborów z hasłami tworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Działania podejmowane w sprawie ACTA temu przeczą i dlatego wywołują ogromny obywatelski sprzeciw.

Ogromne zaniepokojenie budzi fakt, że porozumienie ACTA, jak i polski akces do niego, przygotowane zostały w tajemnicy przed opinią publiczną. Nie odbyły się żadne społeczne konsultacje w tak ważnej kwestii. Dlatego apelujemy do Pana Premiera o powstrzymanie się z podpisywaniem porozumienia ACTA do czasu przeprowadzenia szerokiej dyskusji na ten temat.

Redakcja dziennika Super Nowości

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
9 lat temu

Precz z ACTA !
rozwiązac sejm, który głosował przeciw narodowi !

wolny
wolny
9 lat temu

To jest demokracja-władza ludu. Jak co to w tej sytuacji widzę jak w latach komunizmu. CO TO W OGÓLE PLATFORMA OBYWATELSKA?!!! To w następnych wyborach na premka se przerąbał

nowychaker
nowychaker
9 lat temu

Dzisiejsza,tak arogancka władza kojarzy mi się z wladzą lat siedemdziesiątych

anonim
anonim
9 lat temu

co ty mówisz jaki pan premier dla mnie to jest tylko człowiek który ma władze i smieje sie z całego narodu bo wchodzi bez mydła, wiadomo gdzie … NATO i UNI europejskiej dla mnie ten tusk cały nawet do cyrku na klauna by sie nie nadawał bo on nawet żałosny nie jest !!!!!!!!!!!!! następnym razem zastanówcie sie 1000 razy zanim na kogoś pójdziecie głosować !!!!!! pozdrawiam Ja

stefancierucha
stefancierucha
9 lat temu

pan premier bedzie chcal udowodnic kto w tym kraju rzadzi teraz napewno postawi na swoim za to w nastepnych wyborach ludziska pokaza jacy sa przewrotni p ” pali-maryś” na prezia

maro
maro
9 lat temu

czy wy juz calkiem nie rozumiecie rzeczywistosci czy tez macie zepsute glowy jak pis i sld. kto wam ogranicza wolnosc slowa? jaki totalitaryzm? bija piane goscie a wy jak glupki to powtarzacie