Preparat samopoopalający może zabić!

Po użyciu melanotanu może nas spotkać niemiła niespodzianka jak choćby choroba skóry. Może być jednak jeszcze gorzej. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Główny Inspektor Farmaceutyczny ostrzega przed preparatem Melanotan.

Melanotan I oraz Melanotan II stosowane są w celu uzyskania opalenizny bez potrzeby przebywania na słońcu. Preparaty oferowane są w postaci iniekcji oraz sprayów do nosa na nielegalnych stronach internetowych lub w nieuprawnionych do takiej sprzedaży miejscach jak siłownie, solaria, salony piękności. GIF ostrzega przed kupowaniem i stosowaniem tych środków, ponieważ stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia.

Zawierają one syntetyczne analogi hormonu melanotropowego, które nie zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa, jakości i skuteczności. Nie wiadomo więc jakie są ewentualne działania niepożądane lub jak poważne mogą być.

Biorąc pod uwagę sposób podawania specyfików (roztwory do wstrzykiwań) ryzyko dla zdrowia jest bardzo wysokie. Niebezpieczeństwo jest tym większe, że preparaty kupione nielegalnie mogą być stosowane bez żadnego nadzoru medycznego, a wszystkie produkty zawierające hormony są w Polsce wydawane tylko na receptę. Ponadto lekarze po zaordynowaniu terapii hormonalnej, zobowiązani są do kontrolowania stanu zdrowia pacjenta podczas leczenia i po zakończeniu kuracji. – Nawet jednorazowe przyjęcie niedopuszczonego do obrotu produktu leczniczego może zakończyć się utratą zdrowia lub nawet śmiercią. Nie wolno ryzykować swoim zdrowiem z tak błahego powodu jak sztuczne uzyskanie opalenizny – mówi Zofia Ulz, Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Za wprowadzanie do obrotu lub przechowywanie w celu wprowadzenia na rynek produktu leczniczego nie posiadającego pozwolenia na dopuszczenie grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Powinni pamiętać o tym właściciele siłownie, solariów i salonów piękności, w których dostępne są te preparaty.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments