Prezes Telewizji Polskiej chce podatku na TVP

Zamiast abonamentu – obowiązkowy podatek. Niezależnie, czy ktoś ogląda TVP, czy nie. Fot. Wit Hadło

KRAJ. PODKARPACIE. Abonament za radio i telewizję to był dopiero początek.

Od dawna już piszemy o problemach z płaceniem abonamentu za radio i telewizję. Z racji, że mała część korzystających z odbiorników telewizyjnych płaci, pocztą przychodzą ludziom wezwania do uregulowania zaległości. Okazuje się jednak, że na ściganiu dłużników przez pocztę się nie skończy.

Prezes Telewizji Polskiej, Juliusz Braun wpadł na nowy pomysł. Wg niego każda rodzina musiałaby płacić po 10 zł miesięcznie na “misję, wizję i strategię”. By nie angażować Poczty Polskiej w ściganie tych, którzy nie płacili abonamentu, Juliusz Braun, chce zamienić abonament na obowiązkowy podatek. Pomysł nie spadł na niego z sufitu. Podobna rzecz będzie funkcjonowała w Niemczech.

Od 1 stycznia 2013 r. w życie wchodzi tam ustawa, według której każde gospodarstwo, niezależnie od posiadania radia lub telewizora musi odprowadzać miesięczną opłatę audiowizualną.

Jak powiedziała Faktowi Joanna Stempień- Rogalińska, rzecznik prasowy TVP, ma to być korzystniejsze rozwiązanie, bo o połowę tańsze.

Oznacza to, że bez znaczenia będzie, czy ktoś opłaca rachunki za telewizję cyfrową bądź kablową. Nie będzie możliwości wymigania się od płacenia na TVP, jak to było do tej pory. Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest ponad 14 milionów gospodarstw, to TVP dostanie ponad 140 mln zł co miesiąc.

Komornik za niepłacony abonament
Poczta Polska tylko w sierpniu br. wysłała  100 tys. wezwań do zapłaty. Ci, którzy zalegają z opłatami abonamentu będą musieli uiścić nawet 1600 złotych. Ściągalność zaległości z roku na rok jest coraz skuteczniejsza. Za niezapłacenie może grozić nawet egzekucja komornicza.

Blanka Szlachcińska

do “Prezes Telewizji Polskiej chce podatku na TVP”

 1. Hermenegilda

  UWAGA ABONENCI TV-znaczy dobrowolni darczyńcy!!!!!!
  Znalezione w necie:
  Osoby wezwane do zapłaty abonamentu powinny przeczytać Kodeks Spółek prawa handlowego który stanowi, że abonament jako forma rozliczenia finansowego jest możliwy jeżeli obie strony umowy… cywilno-prawnej zaakceptują jej warunki … rozwiń całośći dojdzie do zawarcia takiej umowy. Telewizja Polska SA jedynie na podstawie takiej umowy może wystąpić do drugiej strony o wypełnienie swojego umownego zobowiązania. Stworzona TVP SA – jest innym podmiotem gospodarczym niż peerelowska TVP i jako osoba prawna powinna takie umowy z odbiorcami swoich programów zawrzeć, gdyż jako Spółka prawa handlowego nie może postąpić inaczej. Żaden posiadacz telewizora w Polsce nigdy nie zawierał umowy ze spółką TVP SA. Ustawa o tzw. abonamencie dotyczyła TVP która była w PRL-u firmą państwową i która działała na zupełnie innych zasadach, w której obowiązywały ograniczenia płacowe. Ale rządzący się chcieli płacić swoim pupilom krociowe wynagrodzenia to powstała TVP SA jako spółka prawa handlowego mogła już tak działać, biznes – to biznes i co komu do tego, żadne ustawy kominowe już nie obowiązywały. Zapomniano tylko, że ustawa o abonamencie też już ich nie dotyczy i tu popełniono błąd. Reasumując Ci – co płacą datki na TVP SA robią to z przyzwyczajenia oraz z braku wiedzy nie orientują się, że nie muszą tego robić. Rada Nadzorcza TVP Spółka Akcyjna powinna być natychmiast odwołana i postawiona w stan oskarżenia pod zarzutem nienależytego sprawowania swoich funkcji, które są wysoko opłacane, a Zarząd Spółki również za bezczynność i świadome generowanie strat Spółki. Planowane na ten rok straty to ponad 60 mln zł. Pytanie co na to właściciel udziałów – pewnie też liczy na narodową zrzutkę, bo “ciemny” lud jest cyklicznie straszony w mediach komornikami, egzekucjami i firmami windykacyjnymi, a pranie mózgów powoduje, że ludzie coraz mniej kumają i ze strachu lub dla świętego spokoju w zębach kasę przyniosą.

 2. roman

  Braun ? czy to nie Żyd ?

 3. andrzej

  niech płaci tusk z PO,a dla reszty zakodować nie będzie nic straconego a ONI będą sobie siebie oglądać ha!ha!ha!

 4. sokół

  Braun…… typowy jankiel ciagle mu malo….. wszyscy z izraelskimi nazwiskami tak maja

 5. buntownik

  panie braun! juz kiedys redaktor Włoch proponował panu zeby sie pan puknął gumowym mlotkiem w glowe. jaki przymusowy abonament? za co? jakim zbojeckim prawem? to wolny kraj i wolny rynek. wyprodukowałes cos to sprzedaj. a nie zdzieraj z ludzi pod przymusem jak w komunie skladki na zbowid czy jakas inna organizacje w stylu towarzystwo przyjazni polsko radzieckiej. kto chce niech placi 10 zl, a ja wole dac dzieciom na lody, bo i tak ogladaja tylko disney chanel. bedziesz pan tak skakal i kombinowal z tym haraczem za tvp az skrzykniemy sie w necie i zrobimy panu jasełka ja z ACTA

 6. kava

  Jeżeli wejdzie ten podatek to ja z telewizorów wymontuję tunery i będą wówczas tylko monitorami, filmów w sieci jest masa i dostęp do internetu też jest powszechny.
  Będą mogli mi skoczyć a ja będę się śmiał ze zdychającej TVP.

 7. kilof

  ABONAMET = ZERO REKLAM
  REKLAMY = ZERO ABONAMENTU

 8. Markiz de Sade

  Leon,
  po przemysleniu całkowicie się z Tobą zgadzam.
  Dlaczego Publiczna ma nas zmuszać do oglądania swoich kiepskich pozycji i jeszcze za to płacić. Zakodować program i niech płacą ci, którzy naprawdę chcą to oglądać.
  Rację ma też paolo – niech Publiczna uczy się od Polsatu i TVN: nie trzeba zdzierać haraczu, żeby zaoferować widzom lepszą, choć niedoskonałą do końca ramówkę.

 9. VV

  “misję, wizję i strategię”… przepraszam ale to sa kpiny z ludzi i zarazem odbiorcow. wiekszej hipokryzji nie slyszalem od czasu expose Tuska. chyba, ze ktos uwaza, ze seriale dla idiotow i glupia publicystyka bedaca zwyczajna „zapchajdziura” antenowa jest czym wartosciowym, niech placi. pooza tym , jak pisze „leon”, zakodowanie emisji (misji) TVP to znakomity pomysl.

 10. Natalia

  Abstrahując od „wizji, misji i strategii”, bo piernik wie, co kto rozumie pod tym pięknym splotem słówek, to ja nie widzę najmniejszego powodu, bym miała się dokładać do horrendalnych pensji gwiazd publicznej tv. Już naturalnie nie wspomnę o fakcie, że z całej publicznej to ja oglądam właściwie jedynie Lisa w tvp2.

 11. paolo

  pan Braun niech weźmie deseczkę i pierd**** są nią delikatnie w ten pusty łebek! jaka misja? jakie wartości? kończy się kasa na niebotyczne wypłaty dla dziennikarzy i innych kolesi? a może za mało czarnym rozdali? Nie wiem jakim cudem TVP zdycha z braku środków a Polsat i TVN wciąż zarabiają krocie mając o niebo lepszą ramówkę! I o jakiej misji Braun mówi – o niedzielnym mszyczkach i programach typu Ziarno? to może niech się kościół na nie zrzuci jak w ten sposób chce szerzyć swoje ideologie!

  • leon

   W końcu prawdziwa prawda, o całej tej rozdmuchanej machinie propagandy ,zakodować i już ,zmuszać tylko potraficie i zastraszać widać kto za wami stoi …..

 12. czytelnik Nowin

  A dlaczego w krajach zachodnich nie ma ani abonamentu ani podatku na radia i TV ?

 13. gość

  Zgadzam sie z „leon”

 14. K.Bimbała

  leon – masz racje – dopiero wtedy T.Lis oszacowałby wartość swoich programów , tak jak wcześniej pożegnał swoje tytuły prasowe!. Powiem szczerze ja już prawie wcale nie oglądam w TVP żadnych programów publicystycznych , bzdurnych seriali , a tym samym mogą kodować bez żadnej straty intelektualnej dla mnie.

  • Jaś.

   Jeżeli pan płemieł zatwierdził to wszyscy mamy g…o do powiedzenia, będziemy płakać i płacić.
   „Zmarszczył brwi, – i tysiące kibitek wnet leci;
   Podpisał, – tysiąc matek opłakuje dzieci;
   Skinął, – padają knuty od Niemna do Chiwy.
   Mocarzu, jak Bóg silny, jak szatan złośliwy,”

 15. leon

  Ja problemu nie widzę, zakodować sygnał TVP i po problemie. Kto będzie chciał ten będzie płacił i oglądał.
  Jak dla mnie to TVP mogłaby nie istnieć, nic tam ciekawego nie ma a gaże dla pseudo gwiazdek jak z kosmosu.

 16. Markiz de Sade

  10 zł to kwota do przyjęcia. Ale niech p. Braun nie pieprzy, że Telewizja Publiczna realizuje „misję, wizję i strategię”
  Poza tym jestem skłonny zapłacić to 10 zł, ale pod warunkiem, że znikną reklamy, a programy będą zaczynać się punktualnie.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.