Prezydenci zarabiają mniej niż ich podwładni

Prezydent Tadeusz Ferenc zarabia 10940 zł brutto. Fot. Wit Hadło

KRAJ. Czy wójt niewielkiej gminy powinien mieć takie samo wynagrodzenie jak włodarze miast wojewódzkich?

Ubiegłoroczne rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych wprowadziło od 1 lipca 2018 r. maksymalne poziomy pensji zasadniczej wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast. Samorządowcy alarmują, że należy je zmienić, bo dochodzi do sytuacji, w których prezydent miasta odpowiadający za wielomilionowy budżet zarabia tyle samo co wójt niewielkiej gminy. Zdarza się również, że włodarze otrzymują pensje niższe nie tylko od ich zastępców, ale nawet podwładnych. Podkarpacie nie jest pod tym względem wyjątkiem. Aż 8 osób podległych prezydentowi Rzeszowa zarabia więcej od niego. W Przemyślu takich przypadków jest 9.

– Obecna sytuacja jest trudna do zaakceptowania. Myślę, że nie muszę nikogo przekonywać, że system jest zły, szkodliwy, niesprawiedliwy, wręcz nieuczciwy – ocenił Prezes Związku Miast Polskich, Zygmunt Frankiewicz. ZMP właśnie  złożył projekt nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych, zawierający nowy model wynagradzania prezydentów, burmistrzów i wójtów.  Jego główne założenia zakładają uregulowanie kwestii wynagrodzeń w ustawie, a nie w łatwym do zmiany rozporządzeniu; oparcie systemu o przeciętne wynagrodzenie w gospodarce na podstawie danych GUS;  zróżnicowanie płac w zależności od województwa oraz od wielkości danej jednostki. Chodzi o odejście od zasady, że wójt niewielkiej gminy zarabia nieznacznie mniej niż prezydent Warszawy lub dochodzi do sytuacji w której prezydent dostaje pensję niższą niż jego pracownicy.

Gdy prezydent zarabia tyle co wójt

Prezydenci podkarpackich miast otrzymują podobne wynagrodzenia. Prezydent Tadeusz Ferenc zarabia 10 940 zł brutto, czyli około 7700 zł na rękę. 8 osób podległych prezydentowi może liczyć na więcej pieniędzy niż on. – To wiceprezydenci i dwóch dyrektorów. Ich płace są wyższe o około tysiąc zł – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

– Wynagrodzenie Prezydenta Wojciecha Bakuna wynosi 10 240 zł brutto, czyli netto 7 206, 85 zł. Jest kilka przypadków wyższego wynagrodzenia w podległych jednostkach i dotyczy to 5 prezesów w 4 spółkach. Zastępca prezydenta ma porównywalne zarobki, głównie z powodu dłuższego stażu pracy. Pozostali szefowie jednostek miejskich zarabiają mniej – informuje Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla. Prezydent Bakun w zasadzie nie komentuje faktu przygotowania przez ZMP nowych propozycji wynagrodzeń dla prezydentów, burmistrzów i wójtów. – Obejmując swoje stanowisko zdawał sobie sprawę, ile będą wynosić jego zarobki, jednak rozumie, że w przypadku wielu innych miast dysproporcje pomiędzy wynagrodzeniem włodarzy miast, a ich podwładnymi są spore i wymaga to uregulowania – zaznacza Witold Wołczyk.    

– Ta ustawa jest niesprawiedliwa, bo niewyobrażalną historią jest, żeby prezydent miasta, który ma budżet 1,5 mld zł, jest odpowiedzialny za 200 tysięcy ludzi zarabiał tyle samo, co człowiek, który pracuje na kierowniczym stanowisku w jakimkolwiek zakładzie pracy. Nawet nie manager, bo manager za takie pieniądze by nie pracował – nie ma złudzeń Maciej Chłodnicki. Polski burmistrz czy prezydent jest przy tym osobiście odpowiedzialny za ewentualne błędy swoich podwładnych i nie chodzi tu o odpowiedzialność polityczną, ale karną. Dodatkowo przepisy prawa znacząco ograniczają zarządzającym samorządami możliwość dodatkowego zarabiania.

Podobnymi zarobkami do prezydentów miast mogą się pochwalić rządzący znacznie mniejszymi jednostkami. Przykłady? Tyle samo co Tadeusz Ferenc zarabia starosta rzeszowski Józef Jodłowski. Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski otrzymuje miesięcznie 10 740 zł brutto. Ponad 10 tys. zł dostają także burmistrz Sieniawy – Adam Woś, wójt gminy Radymno, Bogdan Szylar czy wójt Żurawicy – Tomasz Szeleszczuk.

Zdaniem ZMP, konsekwencje obecnego systemu mogą być bardzo szkodliwe. – Spadające zarobki mogą prowadzić do powstania mechanizmu „negatywnej selekcji”. Motywacja do startowania w wyborach osób posiadających kompetencje i doświadczenie w zarządzaniu będzie w takich warunkach nieuchronnie spadać. Pytanie, czy taka sytuacja nie spowoduje, że sprawowaniem funkcji publicznych w niedługim czasie nie będą zainteresowane głównie osoby, których celem będzie wykorzystanie ich do innego, niekoniecznie zgodnego z prawem, sposobu zarobkowania – zastanawia się ZMP.

Wioletta Kruk

10
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
wiesławirekbadziewojakGalicjokKurek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wiesław
Gość
wiesław

Podobno w rzeszowskim oddziale ZUS jest taka szafa w której są trzymane dokumenty lewych rent inwalidzkich i emerytury wystawiane przez towarzysza dla byłych kolegów z PZPR.Było tak ze nawet na 1 dzień faceta nie zwolnili że stołka a otrzymał emeryturę na dodatek w jednym roku została podniesiona o 100 %.

irek
Gość
irek

Oficjalnie niby zarobki prezydentów sa mniejsze ale do tego dochodzi ekstra emerytura z ZUS i inne dochody np z wynajmu mieszkań.Ale najlepiej można to zweryfikować przeglądając osiadczenia majatkowe zawarte w portalu (mamprawowiedziec.pl)

badziewojak
Gość
badziewojak

Biedny tedexdevelooper, ale trzima , oj trzima stolca…A ile łon wydaje na paliwo, servis merca, telefony, obiady, ubrania itp? zero? Trza puszkę zorganizować…

Galicjok
Gość
Galicjok

Podwladni naleza do PiS-u i im sie nalezy !

Kurek
Gość
Kurek

Lola …były strażnik miejski

Lola
Gość
Lola

A gdzie koMendAnt zwirz ze straszy miejskiej. Łon też dobrze zarabia. On umi rządzić tyż dyrektor przecież.!

Wody (Nasze) Polskie
Gość
Wody (Nasze) Polskie

Małgosia, Stefan i Krysia… niezatapialni, niezastępowalni, ukochani:))))

Gość
Gość
Gość

Spokojnie w PZMIUW z Hetmańskiej w Rzeszowie pani Dyrektor i jej towarzystwo zwolniło się z pracy ostatniego grudnia 2017r. poszli na emerytury a 2 stycznia 2018r. (3 dni później) zatrudnili się wzajemnie już w Wodach Polskich.Wzięli odprawy emerytalnej a dziś pracują na wyższych stanowiskach i biorą emerytury od roku i do piątku nikt nawet o tym nie wiedział!!!!!!!
Młodych wykosili albo stłamsili i… niby nie było kogo zatrudnić na posady kierownicze i dyrektorskie i biedactwa musieli je sami objąć!!!! Wstydu i etyki nie mają!!!
Jak oni mogą ludziom w oczy spojrzeć???
Hipokryzja i towarzystwo wzajemnej adoracji!

Galicjok
Gość
Galicjok

Polak potrafi krasc i oszukiwac jak nikt na swiecie.

wyborca
Gość
wyborca

To jest prawda że prezydent Rzeszowa zarabia tyle samo a może mniej niż wójt Krasnego który na niczym się prawie nie zna poza paleniem papierosów jeden po drugim, a tak naprawdę to gmina liczy tylko 10 tyś mieszkańców budżet zadłużony po uszy a radni dają mu jeszcze podwyżkę. Doszło do tego że niema pieniędzy na nic i zaciągając kredyt na obsługę kredytu to już jest naprawdę wielka tragedia. Do Rzeszowa nie bo liczy się tylko kasa do własnej kieszeni co tam ludzie?. Każdy z radnych{ z małymi wyjątkami }włącznie z wójtem tylko paczą żeby im coś kapło do kieszeni czyli… Czytaj więcej »