Prezydent, burmistrz lub wójt zabiorą Ci wynagrodzenie

Należności za śmieci wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast ściągną od dłużników z pensji, kont bankowych lub emerytur. Fot. Wit Hadło
Należności za śmieci wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast ściągną od dłużników z pensji, kont bankowych lub emerytur. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Nie płacisz regularnie za odbiór śmieci…

Jeżeli mieszkaniec nie będzie regularnie płacił za śmieci i będzie miał dług wobec przedsiębiorstwa, które je odbiera, to pieniądze od niego ściągnie wójt, burmistrz lub prezydent. Zaległości za opłaty za odpady samorządowcy mogą pozyskać z wynagrodzeń za pracę, z emerytur, rachunków bankowych, a nawet ruchomości.

Organem egzekucyjnym w tych sprawach jest wójt, burmistrz, prezydent miasta, który na mocy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach uprawniony został do stosowania wszystkich środków egzekucyjnych, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości.

Władze samorządowe zaległą opłatę ściągną tylko wtedy, gdy wcześniej uzyskają informacje o majątku dłużnika. Takimi danymi dysponują m.in. urzędy skarbowe. To właśnie tam urzędnicy gminni mogą się dowiedzieć o źródłach dochodu osób, które nie płaciły za odbiór śmieci, jak też posiadanych przez nich kontach bankowych. Natomiast w ZUS-ie wójtowi czy burmistrzowi udostępnione zostaną informacje o miejscu pracy dłużnika.

W Krośnie za odbiór śmieci rozliczany za okres lipiec i sierpień, zapłaciło 90 procent osób, które zadeklarowały, że będą płacić za taką usługę. – Dziesięć procent mieszkańców, którzy segregują odpady ma zaległości w opłatach – poinformowała Joanna Niepokój z Biura Prezydenta Miasta Krosna. – Termin płatności za te dwa miesiące upłynął 15 września. W przypadku, gdy ktoś ma dług, najpierw zostanie upomniany. Jeżeli nadal nie wypełni swojego obowiązku płatniczego, dostanie wezwanie do zapłaty, a gdy i to nie pomoże, otrzyma nakaz od prezydenta do spłaty zadłużenia.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
gość
7 lat temu

szkoda,że tak samo nie troszczą się on to, czy te rodzny mają co do gara włożyć

Soha
Soha
7 lat temu

Heee … Gotowy scenariusz do następnych odcinków filmu Barei!