Prezydent chce Trzebowniska, wójt ma chrapkę na część Rzeszowa

- Mamy już dość zakusów władz miasta, które chcą okroić naszą gminę - mówi Józef Fedan, wójt gminy Trzebownisko. - Skoro rzeszowscy radni zdecydowali, że chcą włączyć Trzebownisko w granice Rzeszowa, to do marca przyszłego roku znów będziemy musieli przeprowadzić wśród mieszkańców gminy konsultacje społeczne. Zdecydują, czy chcą, żeby gmina była włączona do Rzeszowa. Fot. Wit Hadło
– Mamy już dość zakusów władz miasta, które chcą okroić naszą gminę – mówi Józef Fedan, wójt gminy Trzebownisko. – Skoro rzeszowscy radni zdecydowali, że chcą włączyć Trzebownisko w granice Rzeszowa, to do marca przyszłego roku znów będziemy musieli przeprowadzić wśród mieszkańców gminy konsultacje społeczne. Zdecydują, czy chcą, żeby gmina była włączona do Rzeszowa. Fot. Wit Hadło

Zdaniem wójta Józefa Fedana, Tadeusz Ferenc postępuje jak za czasów PRL-u. Na siłę chce przyłączyć wsie, mimo że ich mieszkańcy są temu przeciwni. – Co Rzeszów zyska wchłaniając Trzebownisko? Tysiąc stajni, obór i innych budynków rolniczych – kpi wójt.

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, nie rezygnuje ze swojego pomysłu i po raz drugi chce poszerzyć miasto o całą gminę Trzebownisko. We wtorek radni Rzeszowa zagłosowali za włączeniem tego terenu w granice miasta. Józef Fedan, wójt gminy Trzebownisko, mówi, że to nękanie mieszkańców, a działania prezydenta Rzeszowa przypominają mu czasy PRL-u, gdy władze, nie licząc się ze zdaniem mieszkańców, na siłę próbowały przeforsować swoje pomysły.

– Mamy już dość corocznych projektów dotyczących przyłączenia Trzebowniska do miasta – mówi zdenerwowany Fedan. – Mieszkańcy naszej gminy 9 miesięcy temu powiedzieli, że nie chcą być włączeni do Rzeszowa. 99 proc. z nich jest za tym, żeby zostać w gminie. Jakie jeszcze mamy przedstawić argumenty, by powstrzymać te męczące i denerwujące działania miasta? – pyta.

Władze miasta twierdzą, że we wnioskach o zmianę granic nie ma złośliwości, a chodzi jedynie o wzmocnienie Rzeszowa. Zdaniem prezydenta Ferenca, silniejsza stolica to silniejsze całe województwo.

– Prezydent chyba nie zdaje sobie sprawy, co tak naprawdę pozyska zabierając gminę – dodaje wójt. – Dostanie tysiąc stajni, obór i innych budynków rolniczych. Czy o to mu chodzi przy poszerzaniu miasta?

W Polsce żadne miasto nie przejęło całej gminy
Józef Fedan dziwi się, dlaczego prezydent Ferenc jest tak uparty. W Polsce dotąd nie było sytuacji, żeby jakieś miasto chciało przejąć całą gminę. – Podczas wizyty w Łące rozmawiałem na ten temat z Bronisławem Komorowskim, prezydentem RP, który poinformował mnie, że miasto może być poszerzone o sąsiednią gminę, ale tylko wtedy, gdy obie rady – gminy i miasta – zdecydują, że tego chcą. Ważne są też głosy mieszkańców. Jeżeli nie chcą przyłączenia gminy, to niemożliwe staje się poszerzenie miasta – argumentuje wójt.

Uchwałę w sprawie przyłączenia gminy do miasta musi zaopiniować wojewoda podkarpacki, a potem Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, a ostateczną decyzje podejmuje Rada Ministrów.

Trzebownisko to łakomy kąsek dla prezydenta
Fedan mówi wprost: – Prezydentowi Ferencowi zależy na przejęciu dwóch stref ekonomicznych przy lotnisku w Jasionce, dlatego tak zabiega o poszerzenie. Nasza gmina to dla niego atrakcyjny kąsek.

Trzebownisko ma największy budżet z wszystkich gmin wiejskich na Podkarpaciu, każdego roku 60 mln zł. Wsie wchodzące w jej skład zostały w stu procentach skanalizowane, wszystkie mają wodociąg, sto procent dzieci w wieku przedszkolnym ma zapewnione miejsca w przedszkolach. Budowana będzie też nowa oczyszczalnia ścieków w Nowej Wsi i nowe przedszkole w Wólce Podleśnej, rozbudowana będzie hydrofornia w Zaczerniu, a w Łukawcu wybudowana zostanie szkoła XXI wieku.

Wójt stołka nie chce oddawać
Józef Fedan w Trzebownisku rządzi już od 11 lat. Gdyby gmina rzeczywiście została wchłonięta przez Rzeszów, to straciłby stanowisko. – Uważam, że dobrze wywiązuję się ze swojej roli i nie zamierzam oddawać stanowiska – mówi wójt. – Zostałem wybrany w demokratycznych wyborach i mam takie stanowisko, jak mieszkańcy gminy. Nie zgadzam się na przyłączenie.

Zwolennicy pomysłu poszerzenia krytykują też wójta za to, że własne ambicje przedkłada nad dobro ogółu i blokuje rozwój stolicy Podkarpacia. A przecież gdy ta będzie silna, to skorzysta na tym cały region. – Nie blokujemy rozwoju miasta ani województwa. Chcemy współpracować z prezydentem Rzeszowa. Ale jemu chodzi tylko o to, żeby przejąć teren naszej gminy – broni się Fedan.

Poszerzymy gminę o Miłocin i Staromieście
Fedan ma swój pomysł, jak bronić się przed terytorialnymi zakusami potężnego sąsiada. Trzeba przyznać, że jest on dość oryginalny.

– Zastanawiamy się, czy nie złożyć wniosku o to, by do gminy Trzebownisko przyłączone zostały dwa rzeszowskie osiedla – Miłocin i Staromieście – podkreśla wójt. Skoro prezydent może nam zabierać, to i my możemy. Zezwala nam na to ustawa samorządowa. Władze miasta mają zakusy na nasze tereny, a my na ich. Z tym, że w przypadku Miłocina, to chodzi nam o część miejską osiedla.

Radni już wstępnie się na to zgodzili. A 30 grudnia podczas posiedzenia Rady Gminy przeprowadzone zostanie głosowanie w tej sprawie. Co ciekawe, na zebrania wiejskie w sprawie poszerzenia miasta przychodzą tłumy mieszkańców. W Stobiernej uczestniczyło 250 mieszkańców, znacznie więcej niż w innych zebraniach.

Opinie mieszkańców
Stanisław RyśStanisław Ryś, mieszkaniec Trzebowniska
– Dla mnie decyzje władz Rzeszowa w sprawie poszerzenia miasta są niezrozumiałe. Nikt z mieszkańców gminy Trzebownisko nie chce mieszkać w Rzeszowie, a mimo to prezydent Ferenc nalega, żebyśmy to uczynili. Podczas konsultacji społecznych zdecydowana większość wypowiedziała się przeciw włączaniu wsi naszej gminy w granice miasta. Gdybyśmy nie byli już gmina wiejską, a miejską, to płacilibyśmy znacznie wyższe opłaty za wodę, śmieci oraz podatki. Zresztą mieszkańcy gminy Trzebownisko wydali własne pieniądze za przyłącza kanalizacyjne do domów od 1500 do 2000 zł i to władze gminy zapewniły nam kanalizację i wodociągi. Dlatego jestem przeciwny przyłączaniu się do Rzeszowa.

Teresa PieczonkaTeresa Pieczonka, mieszkanka Trzebowniska
– Decyzja o włączeniu całej gminy do Rzeszowa bardzo nas niepokoi. Nam tu jest dobrze. Wójt nam zapewnił telefony, wodociągi, kanalizację, szkoły, przedszkola. Już kolejny raz gmina będzie zmuszona zorganizować konsultacje społeczne w związku z planowanym przez Rzeszów poszerzeniem granic miasta. Ile ma być tych konsultacji? Na pewno mieszkańcy będą mieli dość kolejnego głosowania, ale będzie mobilizacja, bo nie chcemy poszerzenia. Nie spotkałam dotąd ani jednej osoby w Trzebownisku i okolicach, która byłaby za włączeniem gminy do miasta.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
33 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
aaaa
aaaa
7 lat temu

zwolnienia są z podatku dochodowego a jest jeszcze podatek od nieruchomości a tu ulg nie ma i to idzie do gminy…

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no właśnie zerknołem na N.Y.- 8.175.133 mieszkańców [ metropolia; 18,9 – 23,1] miliona w zależności od liczenia obszaru
-a w 1624 było tylko małą faktorią handlową założoną przez kolonistów holenderskich
– obszar ; całkowity – 1213,3 km 2 [ a dzieli się tylko na 5- okręgów ]

u nas do takiego stanu nie dojdzie bo ci co siedzą na taboretach to do nich przyrośli i potrzeba by było ich operacyjnie odżynać od biurek i taboretów a że w funduszu brak kasy na dodatkowe zabiegi poza kontraktowe no to takie zjawisko nie nastąpi.

Lookout
Lookout
7 lat temu

Im bardziej biurokratyczny kraj tym wazniejsze granice administracyjne. Popatrzcie sobie jak wyglada podzial administracyjny najwiekszych aglomeracji w USA np NY
comment image
Ale p. Ferenc wzoruje sie na Moskwie. Miasto niech wywozi smieci i oczyszcza scieki – do tego jest powolane – reszta niech nalezy do wolnych obywateli.

grzegorz
grzegorz
7 lat temu

ale sie broni wójcina wszelkimi sposobami zeby stołka nie stracic. przykre i smieszne zarazem

rokosz
rokosz
7 lat temu

Panie Ferenc, co staruszku masz do zaproponowania dla młodych? Czy przyłączenie Trzebowniska daje szanse na znalezienie pracy młodym ludziom po studiach? zamiast fontanek multimedialnych, czy kladek mlodzi chcieliby miec prace. Co to za miasto innowacji? ludzie po dwóch fakultetach bedą pracowali w mleczarni Trzebownisko? zajmij się dziadku problemami obecnych mieszkanców Rzeszowa !!!!!

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

dla tych co nie wiedzą o czym piszą – puszczając jak bąki slogany; Ustawa o finansach publicznych nakłada na samorządy maksymalny poziom relacji zadłużenia do dochodów w wysokości 60 %. Jest to granica bezpośrednio przyjęta z poziomu krajowego- analizując uchwały budżetowe żadne miasto nie przekroczyło tej granicy[ mowa o miastach wojewódzkich]- dlatego proszę nie pisać bzdur jak piszący nie ma pojęcia co pisze – najbliżej tej granicy jest Kraków/ Wrocław [ wskaźnik 59 %] inne miasta; Katowice- [ 30 %]- Opole/ Kielce po [ 40 %] Ponadto jest jeszcze ukryty dług generowany przez spółki miejskie – tu na czele jest… Czytaj więcej »

rest
rest
7 lat temu

tak czytam komentarze i sam nie wierze. Od strony prawnej jest to proste -podatki nie mają tutaj nic do rzeczy. Prawdą jest, że Rzeszów nie zadbał o tereny już przyłączone, prawdą jest -że Gmina również nie jest w stanie poradzić sobie np z jedną drogą do lotniska, która chyba i tak jej w koncu nie będzie. Konsultacje w mieście -szopka- Ferenc nakazał porozdawać listy wśród pracowników. Konsultacje w Gminie -również -za wiele rodzin jest rdzennie związana w wielu stowarzyszeniach, innych spółdzielniach, aby być na tak. Jest tam jeszcze świadomość tego, że sami zrobili sobie kanalizację, gaz, oczyszczalnie, budowali domy ludowe,… Czytaj więcej »

tadek
tadek
7 lat temu
Reply to  rest

Piszesz głupoty kolego. Też mieszkam w Budziwoju i widzę duże zmiany na lepsze odkąd jesteśmy w Rzeszowie. Cóż z tego, że gmina Tyczyn wybudowała nam kanalizację sanitarną w której budowę mieli olbrzymi wkład finansowy mieszkańcy – jak ta kanalizacja została wykonana felernie i podobno bez odbioru technicznego- dopiero miasto cokolwiek ją poprawiło, założyło monitoring przepompowni ścieków i ma odpowiedni sprzęt. W zimie mieliśmy nieodśnieżone drogi. Tyczyn nie dbał również o wykaszanie i udrażnianie rowów melioracyjnych. Obiecał budowę sali gimnastycznej. Jesteśmy czwarty rok w Rzeszowie – w zimie mamy odśnieżone ulice, rowy wykaszane minimum 3-4 razy w roku, poprawa funkcjonowania kanalizacji… Czytaj więcej »

Edward
Edward
7 lat temu

Panie Fedan! Dba pan tylko o własny interes i nie rozumie podstawowej zasady ogólnoświatowej. Liczy się zawsze duże państwo( Rosja, Chiny itp) , duże miasto , a Pan utrudnia rozwój regionu. Proszę patrzeć w przyszłość. Jesteśmy za poszerzeniem miasta Rzeszowa , nie chcemy być w Trzebownisku.

jo
jo
7 lat temu

rzeszów zadłużony a trzebownisko nie? wejdz na http://www.bip.trzebownisko.pl i uchwały i tam zobacz że co miesiąc gmina zaciąga pożyczki na spłatę poprzednich zaległości… przestancie straszyc podatkami bo w trzebownisku zostały również podniesione opłaty za scieki, wodę, podatki rolne i budynków gospodarczych. tak jak pisałem napisz jeden z drugim czym zachęca trzebownisko bo jak narazie piszecie „bo rzeszów to czy tamto..” moim zdaniem jest tak: – nauczyciele przeciw bo stracą dodatek wiejski do wypłat – urzędnicy przeciw bo stracą ciepłe stołki na których niewiele trzeba robić i za nic się nie odpowiada – ludzi (szczególnie starszych) buntują dodatkowo sołtysi i radni… Czytaj więcej »

lk
lk
7 lat temu

Po co być włączanym do Rzeszowa. Tam są większe podatki i bardzo bardzo wygórowane opłaty za wywóz śmieci. Nie pchajcie sie do Rzeszowa,bo będziecie za śmieci płacić drugie tyle co teraz np 60 zł od 5 osóbza segregowane.

Rzeszowiak
Rzeszowiak
7 lat temu
Reply to  lk

„Po co być włączanym do Rzeszowa. Tam są większe podatki i bardzo bardzo wygórowane opłaty za wywóz śmieci. Nie pchajcie sie do Rzeszowa,bo będziecie za śmieci płacić drugie tyle co teraz np 60 zł od 5 osóbza segregowane.”
To do pracy też się nie pchajcie! Znajdźcie sobie pracę w Trzebownisku!!!

boblo
boblo
6 lat temu
Reply to  Rzeszowiak

tak jak mówisz nie pchaj się do pracy w strefie w Jasionce w gm.Trzebownisko znajdz sobie robote w Rzeszowie .

Rzeszowiak
Rzeszowiak
6 lat temu
Reply to  boblo

I co uważasz, że strefę utworzyła tylko gmina Trzebownisko ? Zapewne płacąc pieniędzmi z podatków od gospodyń wiejskich i rolników,ehhehe

tadek
tadek
7 lat temu
Reply to  lk

Jak masz coś mądrego napisać to weź sprawdź sobie pierwsze fakty a nie pisz głupot. Podaję linki do stron z informacją o wysokości podatków w Rzeszowie i Trzebownisku od 2014 roku: http://www.bip.trzebownisko.pl/1967,1970/1970/art25211.html http://bip.erzeszow.pl/prawo-lokalne/uchwaly-rady-miasta-vi-kadencji/uchwaly-podjete-w-2013-roku/16079,uchwala-nr-lxiii11432013.html Zgodnie z tym co tam pisze podatek dla zwykłego gospodarstwa domowego w Rzeszowie wynosi 61 groszy od budynków mieszkalnych i 22 grosze od gruntów. W Trzebownisku odpowiednio 68 groszy od budynków i 15 groszy od gruntów. Wniosek: gdzie widzisz te dużo większe podatki w Rzeszowie się pytam??? Różnica jest pratycznie żadna- to co w Trzebownisku drożej na budynkach to w Rzeszowie drożej na gruntach. A jeżeli chodzi… Czytaj więcej »

lan
lan
7 lat temu

podobały mi się komentarze w teleexpressie czy aktualnościach :) niech się Ferenc nie czuje bezkarny ! sam jest wsiokiem, urodzonym w drabiniance ( teraz Rzeszów ) ale i tak krowy pasł i myślenie ma dalej takie same. Zwykły sprzedawczyk handlujący swoim tyłkiem. Po ostatnich wyborach zrobił w ch…ja wszystkich mieszkańców i wystartował do senatu, jednak przegrał. W urzedzie miasta była żałoba, bo wszyscy mieli nadzieję że go już się pozbyli. Jak można popierać kogoś, kto sam zrobił w ciula wszystkich mieszkańców, okazując im brak szacunku. Do tego przedmieścia już przyłączone wyglądają koszmarnie.

juk
juk
7 lat temu

jest to bardzo dobra sprawa -chodzi o naglosnienie tej bezczelnosci starego ferenca. fedan nie musi sie trzymac stolka, bo ferenc mu obiecal wiceprezydenta, a i tak odmowil i za to szacunek. trzebownisko jest jedna z najnowoczesniejszych gmin, ze szkolami, przedszkolami, kanalizacja i dobrymi podatkami, mozna pisac glupoty o miliardowym budzecie i co z tego, skoro rzeszow jest jednym z najbardziej zadluzonych miast w Polsce. paradoks jest taki, ze miejscowe wsioczki z rejestracja RZE chca do miasta, ale ludzie zamożni, wybudowani w gminie, nie maja ochoty wracac w jego granice -bo po co? wsi spokojna, wsi wesola…i maja racje.

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

przypomnę tym niekumatym; -1347/1352/1367 – po trzech próbach przyłączono Mrowlę [ gród istniał na Staromieściu] -nowy gród; ul.obecne[ Króla Kazimierza/ Bożnicza/Kopernika] to 1,5 km2 -1363 kościół farny i ratusz w 1427 już był – [ obszar to ; Staromieście/ Nowy gród tj.Rishow /osada w Mrowli / i Ruska Wieś ] -1589 – jest już 2500 mieszkańców -1615 powstaje Nowe Miasto ; dzielnica żydowska z rynkiem [ 125 x 120 metrów ] i drogami wschód zachód -1772 to 3000 mieszkańców -1861 to 7442 mieszkańców [ dwa rynki i obecne ul. 3-go Maja/ Mickiewicza/ Gałęzowskiego ]] – 1910 to już 23000 mieszkańców… Czytaj więcej »

miekszaniec gminy
miekszaniec gminy
7 lat temu

Fedan tymi słowami o tysiącu stajni i obór sam wystawiasz sobie świadectwo jaki z Ciebie gospodarz… Syf i kiła w tej gminie. Znów zwołasz spęd swoich pracowników i podległych gminie na zebrania by zagłosowali tak jak każesz czyli w 99 przeciw przyłączeniu tak jak sie tym chwalisz wszędzie? Nie zrobisz anonimowego głosowania bo wiesz że wynik nie byłby taki chwalebny. Po drugie przestań się wszędzie wypowiadać za Rzeszów bo każdy myślący widzi różnicę na plus dla miasta. Powiedz czym zachęca do siebie Trzebownisko i w czym jest lepsze od Rzeszowa by mieszkańcy chcieli tu zostać. No chyba że nie ma… Czytaj więcej »

rafalek
rafalek
7 lat temu

,mamy juz dosc corocznych projektow wlaczenia gminy trzebownisko, mowi fedan, -lepiej chlopie powiedx od razu ze argumenty ci sie konczą i za niedługo nie bedziesz mial czym przekabacać mieszkańcow gminy, bo jak na raxie argmentowal tymi samymi tezami ze bedac w rzeszowie mieszkany zaplaca wiecej za wyóz śmieci, prąd gaz itp, niech sobie obliczy ile zaplaca więcej, bo dzii mnie fakt ze ludzie daja sie nabrac na jego glupie wywody. Przeciez Rzeszow ma budżet ponad miliardowy nie to co cala gmina trzebownisko ponad 25.

Asia
Asia
7 lat temu

Niech rada Trzebowniska zagłosuje o włączeniu Rzeszowa do gminy Trzebownisko !

rafalek
rafalek
7 lat temu
Reply to  Asia

Nawet gdyby pozytywnie zaglosowala to szanowny wójt musialby jakos mieszkancow owych tetenow przekonac aby zgodzili sie na zmiane grsnic. Wydaje mi sie ze gdyby na te osiedle ktore chce przyłaczyc prxyjechal dostalby kopniaka i na tym by sie skonczylo. Bo czym moze zachęcić ludzi na osiedlu, ten fedan widze ze jest w takim rozpaczliwym amoku ze za niedlugo befdzie chcial wlaczyc stolice polski do jego gminy jaha

gość
gość
7 lat temu

Gmina ma najdroższe podatki rolne, tańsze już są w Rzeszowie. Powinno przeprowadzić sie jeszcze raz referendum ale nie tak jak ostatnio w godzinach w których na głosowanie przyszli bezrobotni i osoby starsze ale w takim czasie żeby młodsza część gminy mogła wyrazić swoje zdanie na temat przyłączenia. Ferenc też nie myśli bo mógłby sfinansować pracę kilku osób, które chodziły by prowadząc referendum i zbierać glosy. A co do Fedana to boi się o stołek. Myśli, że mieszkańcy Staromieścia i Miłocina będą chcieli przyłączyć się do Trzebowniska? To chyba jakiś żart !!! :)) Odnoszę wrażenie, że to jest prywatna wojna dwóch… Czytaj więcej »

prawnik
prawnik
7 lat temu

chodzi o lotnisko i inne zaklady tam sie mieszczace a nie stajnie i obory, a co wojt juz sie boi ze poleci ze stolka jak i cala jego ekipa

ewa
ewa
7 lat temu

a to że 99 % mieszkańców gminy nie zgadza się na przyłączenie to już mało ważne? Fedan do końca życia nie będzie wójtem tak samo Ferenc prezydentem …a gmina nie zostanie na chwilę przyłaczona

KRzysiek
KRzysiek
7 lat temu

Ludzie to jest normalne, że prędzej czy później miasto wchłonie najbliżej położone tereny.. Taka kolej rzeczy i trzeba się z tym pogodzić.. Pan Wójt też musi sięz tym liczyć, że w końcu wchłonie go miasto i ciepła posadka pójdzie w niepamięć..

q
q
7 lat temu

Każdy walczy o swoje koryto. Niestety Fedan prędzej czy później będzie musiał zwolnić stołek.

olga
olga
7 lat temu

A kiedy Fedan stary dziad zrozumie że Ferenc chce Jasionkę a nie Trzebownisko….

zyga
zyga
7 lat temu

dobrze wiemy o co mu chodzi- o potężne podatki wielu firm które są na tym terenie

Józek
Józek
7 lat temu
Reply to  zyga

Jesteś w błędzie, o ile mi wiadomo firmy położone w SE są zwolnione z płacenia podatków.

inspektor US
inspektor US
7 lat temu
Reply to  Józek

Tymczasowo. Nic nie jest na wieki,

Józek
Józek
7 lat temu
Reply to  inspektor US

Ty inspektor nie znasz realiów albo nie jesteś douczony. Podam przykład WSK , tam jak się skończyły zwolnienia z prywatyzacji powstała SE. Tutaj po skończonym okresie zwolnienia zakład zostanie zlikwidowany a w jego miejsce przyjdzie ,,firma pod inna nazwą” i będzie nadal korzystać ze zwolnień podatkowych.

Janek
Janek
7 lat temu
Reply to  Józek

SE w Polsce mają prawo istnieć do 2020r wg UE. jako bodzce do pobudzenia gospodarki.