Prezydent Ferenc chce zabrać ulgi uczniom i emerytom

- A może należałoby się zastanowić nad tym, aby to państwo objęło ulgami bilety komunikacji miejskiej dla uczniów, podobnie jak bilety dla studentów. Nikt wtedy łaski nie będzie robił - mówi Jerzy Cypryś, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Rzeszowa. Fot. Wit Hadło
– A może należałoby się zastanowić nad tym, aby to państwo objęło ulgami bilety komunikacji miejskiej dla uczniów, podobnie jak bilety dla studentów. Nikt wtedy łaski nie będzie robił – mówi Jerzy Cypryś, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Rzeszowa. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Jeśli uchwała zostanie przyjęta, uczniowie oraz emeryci spoza Rzeszowa i gmin, z którymi miasto nie ma porozumienia, stracą prawo do korzystania z biletów samorządowych.

– Pan Prezydent w trybie nagłym, tuż przed sesją, przygotował projekt uchwały, w ramach której chciał ograniczyć ulgi do przewozu uczniów z gmin, z którymi Rzeszów nie ma podpisanej umowy – oburza się Jerzy Cypryś, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Rzeszowa. Stracić mogą na tym nie tylko uczniowie, ale i emeryci oraz renciści, którzy będą musieli płacić pełną kwotę za bilet MPK.

Miasto ma podpisane umowy przewozowe tylko z trzema gminami: Krasnem, Świlczą i Tyczynem. Oznacza to, że mieszkańcy tamtych okolic mogą, tak samo jak rzeszowianie, korzystać z ulgowych samorządowych biletów jeżdżąc autobusami miejskimi MPK.

Zapłacą więcej
Takiego porozumienia miasto nie ma np. z gminą Boguchwała, ale osoby, które innym środkiem transportu dostały się do Rzeszowa, mogły na jego terenie jeździć MPK z ulgą. Przykładowo. Uczeń, który jechał PKS do Rzeszowa, wysiadał w centrum miasta, kupował bilet ulgowy samorządowy MPK (za 1,7 zł) i kontynuował swoją podróż.

Prezydent Tadeusz Ferenc chce to zmienić. Zgodnie ze złożonym projektem uchwały, prawo do korzystania z ulg miałaby tylko osoba zameldowana na pobyt stały lub czasowy na terenie Rzeszowa lub w jednej z gmin, z którą miasto zawarło porozumienie międzygminne. Krótko mówiąc: uczeń z Boguchwały bilet w Rzeszowie będzie musiał kupić już za pełną kwotę, czyli 2,8 zł.

– Ograniczenie to znajduje uzasadnienie w tym, że to właśnie z wpływów z podatku dochodowego osób zameldowanych na pobyt stały lub czasowy na terenie Gminy Miasto Rzeszów lub Gmin, z którymi miasto zawarło porozumienie międzygminne, jest dofinansowywany publiczny transport zbiorowy – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Radni przeciwni
Przedstawiony projekt wywołał dyskusję wśród radnych, którzy ostatecznie skierowali ją pod obrady komisji. – W moim odczuciu decyzja ta głównie uderzyłaby w uczniów rzeszowskich szkół. Powstałby podział na równych i równiejszych – zauważa Jerzy Cypryś. – Śmiem twierdzić, że prezydent chce uchwałę wykorzystać jako element szantażu do podpisania umów z pozostałymi gminami – dodaje.

– To działanie doraźne – komentuje Piotr Klimczak, wiceburmistrz Boguchwały oraz przewodniczący zarządu Związku Gmin “Podkarpacka Komunikacja Samochodowa”. – Mają pewnie gigantyczne problemy ze swoim przewoźnikiem i szukają oszczędności. Z naszego punktu widzenia, zyskają na tym nasze licea i technika – dodaje. Jak twierdzi, gmina ma swojego przewoźnika, który zaspokaja potrzeby pasażerów.

Przypomnijmy jednak, że w autobusach obsługujących pięć podrzeszowskich gmin sieci MKS (Czarna, Głogów  Młp., Chmielnik, Boguchwała, Trzebownisko) mieszkańcy Rzeszowa nie mogą korzystać z ulg. Mają do tego prawo tylko mieszkańcy Związku Gmin “PKS”.

O dalszym losie projektu uchwały zdecyduje komisja. Być może trafi na listopadową sesję RM.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pawel
pawel
7 lat temu

jestem przeciwny jestem za pomyslem p jerzego cyprysia z pisu ze powinny zostasc bilelety ulgowe na terenie gmin swilcza krasne i tyczyn

Piotr
Piotr
7 lat temu
Reply to  pawel

Czytaj ze zrozumieniem. Wymienione przez Ciebie gminy właśnie będą miały ulgi ,bo tylko one maja umowę z MPK.

DAREK
DAREK
7 lat temu

też popieram , nie ma umów – nie ma ulg . Tak trzymać Prezydencie . Bardzo dobra decyzja.

Dyzio
Dyzio
7 lat temu

Precz z ulgami i darmową jazdą. Jedziesz? Płacisz. Teraz jest kpina. gdyż bogaty emeryt (ponad 2 tysiące) buja za darmo, a lud pracujący za 1500 musi bulić 2,80. Nawet dziecko lat 4 musi kasować bilet za 1,70 i to jest nie fair. Bilet dla SENIORA 1 zł strefa A+B, 0.50 groszy po mieście i kasy w brud.

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

bardzo prawidłowa decyzja – trudno jak tylko trzy gminy podpisały porozumienie a inni nie a teraz jazgot – że mają krzywdę – a jak miasto chce tereny przyłączyć to krzyk no to teraz jak nie pasuje to co ? ; piechotka.

Dyzio
Dyzio
7 lat temu

Ulga Samorządowa, czyli jak sama nazwa wskazuje, jest to ulga dla płacących podatki w Rzeszowie. Teraz jest bajzel , bo emeryt nawet z Gdańska ma w Rzeszowie ulę, ale emeryt z Rzeszowa będący nad morzem płaci cały bilet. Największy jednak problem to ten z darmowymi przejazdami, bo ustawa mówi o 75 lat ,a w Rzeszowie jest 70 i nie ma tego komu zmienić, a ile obrazy ,jeśli kanar poprosi o dowód?

ZB
ZB
7 lat temu

Popieram decyzję pana Ferenca.
Panie Cypryś,z niektórych ludzi nie trzeba robić błaznów.Ich życie jest jednym wielkim błazeństwem.

Markiz de Sade
Markiz de Sade
7 lat temu

Jestem za zabraniem ulg, ale tylko emerytom i rencistom.
Niech uczniowie nadal je mają.

iveco
iveco
7 lat temu

Jestem za , ale dla emerytów i rencistów . Każdy emeryt i rencista będzie musiał okazywać dowód tożsamości a nie tak , jak jest teraz ,mówią tylko że są po 70 i kanar idzie dalej !

pniok
pniok
7 lat temu

Także uważam, że dobrze. Skoro MKS stosuje wyższe ceny dla mieszkańców Rzeszowa to trzeba się im odwdzięczyć i także wprowadzić wyższe ceny.

blondynka
blondynka
7 lat temu

Do boju STAL RZESZÓW !

hijena
hijena
7 lat temu

ferenc znowu strzeliłes sobie w nogę.Rodziny tych ktorym zabrałes ulgi,mieszkajace w Rzeszowie przypomną się przy najblizszych wyborach.Tylko nie mów ,że zabranie ulg to pomysł nowej derechtórki ZTM

Dd
Dd
7 lat temu

No i super, bo niby dlaczego mieszkańcy miasta i trzech gmin mają sponsorować pozostałą resztę wiochmenów?

rzeszowianin
rzeszowianin
7 lat temu

i bardzo dobrze Panie Ferencu, Cypryś zejdź z mównicy i nie rób z siebie pośmiewiska, nie masz się czym zajmować, jesteś u siebie na osiedlu radnym a nie radnym całego powiatu!!! Nie ma umowy z miastem Rzeszowem, nie ma tanich biletów, nie wiem po co cała awantura!!!! I tak wszyscy poza Rzeszowa z okolicznym gmin najbardziej j krytykują Rzeszów, więc nie wiem po co im bilety niech nie jeżdżą do Rzeszowa, lub jada swoim środkiem transportu.

REAL
REAL
7 lat temu
Reply to  rzeszowianin

popieram

Roman
Roman
7 lat temu
Reply to  REAL

TEŻ POPIERAM BRAWO PANIE FERENC