Prezydent Ferenc znów powiesi światełka

Od kilku lat prezydent Tadeusz Ferenc wydaje na wypożyczanie świątecznych iluminacji po kilkaset tysięcy złotych rocznie.

RZESZÓW. Czy iluminacje świąteczne będą w tym roku tańsze?

Miasto powtarza przetarg na wypożyczenie świątecznych iluminacji. W pierwszym zgłosiła się tylko jedna firma – ODEON z Gliwic. Zażądała za usługę ponad 778 tys. zł. To ponad dwa razy więcej niż zarezerwował na ten cel ratusz. Urzędnicy najwyraźniej wzięli sobie choć trochę do serca słowa krytyki, bo światełka mają wisieć krócej. Jednak będzie ich tyle, co w roku ubiegłym.

Przypomnijmy, że od kilku lat władze Rzeszowa wydają krocie na zimową iluminację miasta. W dodatku dekoracje zwane świątecznymi wiszą na długo przed i długo po Bożym Narodzeniu. Prezydent Tadeusz Ferenc nic nie robił sobie z krytyki takiego przeznaczenia pieniędzy podatników. Wydatki ratusza na wypożyczanie iluminacji rosły z roku na rok w szaleńczym tempie. Jeszcze w 2007 r. było to ok. 150 tys. złotych, w 2008 r. już przeszło 367 tys. zł., w 2009 r. 573 tys. złotych, a w 2010 r. ponad 724 tys. zł!

Przetarg na wypożyczenie dekoracji od 2008 r. wygrywała firma ODEON z Gliwic. Rok temu przetarg został tak skonstruowany, że faworyzował gliwicką spółkę. Terminy przygotowania dekoracji były niezwykle krótkie. W dodatku wzory iluminacji jakie wskazywali urzędnicy były autorstwa ODEON-u, który jak można przypuszczać miał już gotowe dekoracje. Potencjalni konkurenci mieli więc problem ze spełnieniem warunków miasta.

Powtarzają przetarg

W tym roku miasto ponownie ogłosiło przetarg na wypożyczenie świetlnych dekoracji. Urzędnicy skrócili jednak czas iluminowania do dwóch miesięcy – od 1 grudnia do 31 stycznia. Krytyka odniosła pewien skutek, bo rzecznik prezydenta przyznał, że skrócenie czasu najmu iluminacji jest jej wynikiem. Ozdób na mieście ma się pojawić 418 – prawie tyle co rok temu. Co ciekawe, wzory dekoracji znowu są autorstwa ODEON-u.

Przetarg został jednak unieważniony. Powód? Miasto tłumaczy, że na iluminacje przeznaczono 364 tys. zł, a jedyna oferta jaka wpłynęła od firmy ODEON opiewa na 778 tys. 590 zł, a więc znacznie przekracza zarezerwowaną kwotę.

Ratusz ogłosił drugi przetarg. Jego warunki są takie jak w pierwszym. Termin składania ofert wyznaczono na 17 października.

***

Jak już wielokrotnie pisaliśmy coroczne iluminacje miasta w okresie okołoświątecznym są czysto PR-owskim, propagandowym zabiegiem prezydenta Ferenca. Włodarz rzeszowskiego ratusza nie skorzystał jednak z okazji, by po fali krytyki radykalnie zmniejszyć ilość dekoracji. Wkrótce przekonamy się, czy po rozstrzygnięciu przetargu wydatki na ten cel faktycznie będą mniejsze, tak jak to planuje miasto.

Krzysztof Kuchta 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
xyz
xyz
9 lat temu

A ja się pytam : Kto głosował na Ferenca????

roman
roman
9 lat temu

kto upoważnił tego człowieka do bezmyślnego wydawania pieniędzy podatników na swoje fanaberie- to się po prostu nie mieści w normalnej głowie- jak człowiek który ma dbać o interesy miasta i mieszkańców robi takie idiotyzmy- jest zdaje się kryzys tylko nie w jego głowie – czy nie wystarczyło by oświetlenie rynku- do kiedy to marnotractwo będzie trwało ?