Prezydent nie odwołuje się od decyzji sądu ws Marszu Równości

Rok temu w stolicy Podkarpacia odbył się I Marsz Równości. Fot. Blanka Szlachcińska

RZESZÓW. 24 z 29 kontrmanifestacji do parady równości nie zgłosiło zażalenia do decyzji władz miasta, więc ich organizacja jest już nielegalna.

W sobotę Sąd Okręgowy w Rzeszowie rozpatrzył uchylił zakaz prezydenta Tadeusza Ferenca zakazującej w sprawie organizacji II Marszu Równości w Rzeszowie. Ratusz miał 24 godziny, żeby odwołać się od wyroku. Władze miasta nie zdecydowały się na to.

– Pan prezydent szanuje wyrok sądu. Prawdopodobnie sąd drugiej instancji wydałby taki sam wyrok, dlatego zdecydował, że nie będzie się odwoływać – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta.

– Na gruncie prawnym odwołanie w zasadzie nie miało sensu, bo uzasadnienie wyroku pierwszej instancji było mocne. Moim zdaniem byłoby to zupełnie niepotrzebnym narażaniem miasta na dodatkowe koszty i stratę czasu – ocenia Patrycja Pawlak-Kamińska, rzeczniczka i współorganizatorka II Marszu Równości w Rzeszowie.

Tadeusz Ferenc argumentował, że najważniejsze jest zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa. Oprócz Marszu Równości zgłoszono 29 kontrmanifestacji, a to budziło poważne obawy, że może dojść do starć między grupami. Decyzja władz miasta o zakazie organizacji dotyczyła wszystkich zgłoszonych imprez. – Oprócz nas odwołało się 5. Pozostałe 24 są więc dziś nielegalne. Te, które się odwołały zostały włączone do tego samego postępowania co nasze. Wszystkie zakazy zostały uchylone, ale tylko cztery manifestacje przebiegają na trasie Marszu Równości. Dziś nie mówimy więc już o 29 „kontrach”, tylko 5, przy czym 4 będą się przecinać z naszym marszem – zauważa Patrycja Pawlak-Kamińska. Czy dzięki temu na ulicach będzie spokojniej? Okaże się 22 czerwca, ale organizatorzy nie wykluczają zmian jeśli chodzi o trasę przemarszu.

– Rozmawialiśmy o tym w Wydziale Spraw Obywatelskich jeszcze przed wydaniem zakazu. To była nieformalna rozmowa. Powiedzieliśmy wprost, że ze względu na Europejski Stadion Kultury jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje i możemy zmienić trasę, żeby jak najmniej kolidowała z miejskimi wydarzeniami – zapewnia rzeczniczka.

Na razie zgłoszona trasa jest aktualne. – Obejmuje m.in. ulicę 3 Maja, która jest w remoncie. Nie wiemy, ile on potrwa, więc możliwe, że z tego powodu trzeba będzie dokonać korekty. Takie czynniki mogą wpłynąć na trasę. Jeśli miasto zaproponuje nam zmianę, my się do tego dostosujemy i przyjmiemy z wyrozumiałością – deklaruje Pawlak-Kamińska.

wk

9
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
RalfhijenaRtyWekiMichał Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hijena
Gość
hijena

mamy kolejny przyklad jakimi duperelami zajmuje się obecny burmistrz Rzeszowa

Michał
Gość
Michał

„W sobotę Sąd Okręgowy w Rzeszowie rozpatrzył uchylił zakaz prezydenta Tadeusza Ferenca zakazującej w sprawie organizacji II Marszu Równości w Rzeszowie” – czy mogę prosić o tłumaczenie? Czytam to 3 raz i wciąż nie rozumiem…

jan
Gość
jan

Ciemnota sterowana przez lewackich dewiantów znów pcha się na ulice, a normalni ludzie tego sobie nie życzą.

Rty
Gość
Rty

Jak by ci to powiedziec…. a gowno cie obchodzi jakie kto ma poglady! Czy ktos ci broni wyrazac swoje poglady?

Azer
Gość
Azer

Ja p..tolę

Weki
Gość
Weki

A od czego mial by sie odwolac? Nalezy sie tylko cieszyc ze jeszcze sady nam nie zabieraja prawa bycia kim sie chce. Bo to nie chodzi o to czy sie popiera LGBT czy nie, ale o ich prawo do wyrazania swojej opinii. A to czy TY sie z tym zgadzasz czy nie nie to inna dyskusja.

Romuś
Gość
Romuś

Człowieku nie chodzi o prawo do wyrażania swojej opinii, to chodzi o narzucanie przez rozkrzyczaną mniejszość skrzywionego światopoglądu większości !!!

Weki
Gość
Weki

Romus zrozum czlowieku jedna rzecz. Jak chcesz zyc w WOLNYM kraju to ludzie musza miec prawo wyrazania swoich opinii. Srodowisko LGBT ma swoje poglady i niech je ma, o co ci chodzi? Kazdy ma swoja glowe i tego sie trzymajmy.

Ralf
Gość
Ralf

Posiadanie własnych poglądów a narzucanie ich innym to są dwie odmienne sprawy.