Prezydent: – Opłaty za wywóz śmieci musimy liczyć “od głowy”

Opłata za wywóz śmieci będzie naliczana “od głowy”, czyli od liczby mieszkańców zamieszkujących lokal. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Radny PiS: – Prawda jest taka, że obciążymy mieszkańców większymi kosztami za wywóz śmieci! Rodziny wielodzietne ucierpią najbardziej.

Opłata za wywóz śmieci będzie naliczana od liczby osób zamieszkujących dany lokal – taką decyzję podjęli radni na sesji Rady Miasta Rzeszowa. – A co, jeśli ktoś segreguje śmieci? Wtedy nie potrzeba tak częstego wywozu śmieci – pyta Jadwiga Stręk (PiS). – To metoda. Nie decydujemy, jak będzie to wykonywane – podkreśla Roman Holzer, wiceprezydent.

Część radnych miała wątpliwości, co do trafności wyboru metody. Temat ciągnęła radna Stręk. – Jak będzie to wyglądało? Na zasadzie meldunku? Przecież wiemy, jakie problemy są z określeniem liczby lokatorów – mówi. – To sprawa ustawy i ja nad tym nie dyskutuję – stwierdza Holzer.

– Ustawa jest słuszna. Wychodzi z założenia, że każdy produkuje śmieci. Chodzi jednak o sposób w jaki należy je rozliczać – wtrąca Andrzej Dec, przewodniczący RM. – Dyskusja nad tym, który sposób jest lepszy jest trochę akademicki, bo jeśli go nie wdrożymy to się  nie przekonamy.

Wczoraj radni mieli zdecydować tylko o wybraniu metody naliczania opłat za wywóz śmieci. – Mam zastrzeżenia, że decydujemy tylko o tym jednym aspekcie. Możemy domniemywać, że ta metoda może być najbardziej sprawiedliwa, ale nie mamy pozostałych informacji – mówi Robert Kultys (PiS). – Prawda jest taka, ze obciążymy mieszkańców większymi kosztami!

“Za” 14-stu radnych
Przypomnijmy, że każda gmina ma do wyboru trzy metody naliczania opłat: od liczby mieszkańców, od powierzchni lokalu bądź od ilości zużytej wody. Jak przekonywali rzeszowscy urzędnicy, każda z nich ma swoje wady i zalety. Ostatecznie wybór padł na tę pierwszą.  “Za głosowało” 14 radnych, przeciw 1, a wstrzymało się 5.

Samorządy muszą ustalić metodę i do końca roku przyjąć nowy regulamin. Początkiem roku odbędzie się przetarg na odbiór odpadów i wówczas zostanie ustalona cena za odbiór śmieci od mieszkańców. Cała znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie zacznie obowiązywać od lipca 2013 roku.

Ewelina Nawrot

14
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
ulamamnickoko za oko ząb za ząbblokersROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ula
Gość
ula

A dlaczego nie może być opłata naliczana od ilości wyrzucanych śmieci, tak jak podpowiada Roman, W mojej wsi do tej pory tak jest. Kupujemy worki w różnych kolorach do różnych śmieci. Worek na śmieci segregowane jest 4 razy tańszy od worka na niesegrowane. Wystawiamy 1 raz w tygodniu (u mnie to jest piątek) lub kiedy się nazbiera i po kłopocie. Dziwię się, że nikomu nie przyszło do głowy najprostsze rozwiązanie.

mamnick
Gość
mamnick

Czas wywalić ,,POPiS” do śmieci…..I resztę komuchów tłustych mord…

oko za oko ząb za ząb
Gość
oko za oko ząb za ząb

Ru***ja nas jak chca. Pozwalajmy im dalej i siedzmy cicho bo tak najlepiej.

blokers
Gość
blokers

słuchajcie wiesniaki,ilość zadeklarowanych mieszkańców posesji potwierdzicie własnoręcznym podpisem z klauzurą o odpowiedzialności za fałszywe dane

blokers
Gość
blokers

….Prawda jest taka, że obciążymy mieszkańców większymi kosztami za wywóz śmieci! Rodziny wielodzietne ucierpią najbardziej….Jest to jedynesensowne rozwiąznie.Kazdy statystyczny obywatel jest wytworcą smieci.A dziecioroby niech zwroca się o dotacje do miejscowego proboszcza, egzekutora prawa antyaborcyjnego.Oczywiście kler tez obciazyć wywozka śmieci!

ROMAN
Gość
ROMAN

wszyscy decydenci pletą na okrągło od rana do nocy o UNI – to ja się pytam dlaczego nie brać sprawdzonych wzorców z UNI – jest ktoś mądry niech odpowie . – dla czego nie można zrobić tak jak jest w Belgi – konkretnie w Brukseli . -kupuję worki w markecie [ jest kilka rodzajów] – wystawiam na mojej ulicy ; wtorek/ piątek po 18.00 -śmieci są od razu posegregowane; biały[ bardzo mocny] odpadki z gospodarstwa domowego+ badziewie. .żółty – karton,papier,tektura itp.. niebieski-puszki metalowe,pojemniki metalowe. niebieski- plastik, kartony po napojach,worki plastikowe,. wyroby szklane należy zebrać i odnieść do kontenerów na szkło… Czytaj więcej »

Piotr
Gość
Piotr

Mam dwóch synów za granicą,bo w naszym mieście nie mogli znaleźć pracy.Nie wymelduję ich ,bo to moje dzieci,więc będę płacił za martwe dusze,za to za ścianą mieszka sześć osób,a zameldowana jedna.Brawo ,brawo ,brawo.Już byłoby lepiej aby tam gdzie jest wodomierz płacić wg iliości zużytej wody. Teraz pozabierali po jednym pojemniku i na jego miejsce dali żółty na suche,tyle że w nim jest to co w pozostałych.

blokers
Gość
blokers

Masz dwoch synow za granica ktorzy zapewne dobrze zarabiaja.Albo ich wymelduj ,albo niech oni partycypuja w oplatach za śmieci biednego tatula.

bandos-Żeromskiego
Gość
bandos-Żeromskiego

W Polsce nastała moda na płacenie wszystkiego od wszystkiego nieważne używasz czy nie używasz i ile zużywasz, masz płacić i tyle, niema tu w Polsce nic racjonalnego ,jesteśmy traktowani z góry , i już bo ktoś chce mieć stałe i niezmienne dochody więc sobie ustala opłatę stałą i już do końca życia czy do emerytury ma spokój na urzędniczym stołku ,a ty biedaku „BANDOSIE” płać i kombinuj przez całe życie skąd wsiąść i zapłacić bo jak nie to ci zabiorą połowę dochodu i tak już marnego,albo zlicytują twój majątek udrapany przez pokolenia, mam dość abonamentów od wszystkiego i mówię głośno… Czytaj więcej »

Agata
Gość
Agata

Cokolwiek zostanie uchwalone jednym to będzie odpowiadało innym nie. Już dziś płacę za wywóz śmieci od jednej osoby 25 zł miesięcznie. To jest koszt wywozu najmniejszego pojemnika przez MZGK w Rzeszowie. Mieszkam samotnie w domku. To nic,że jest on zapełniony w 1/4 płać babo płać.

roman
Gość
roman

tych posłów którzy uchwalili taką ustawę trzeba publicznie piętnować i nie wybierać drani na przyszłą kadencję

blokers
Gość
blokers

tych posłów którzy uchwalili taką ustawę trzeba publicznie piętnować i nie wybierać drani na przyszłą kadencję
wreszcie skonczysz z podrzucaniem swoich śmieci do miejskich śmietników

Ambroży
Gość
Ambroży

A ja tylko czekam jak zaczną się donosy po blokach w sytuacji wolnych związków partnerskich, gachów sprowadzanych, ilości wynajmowanych osób w lokalach, w sytuacji gdy nawet nie będzie obowiązywał „obowiązek meldunkowy”. Jeśli dodamy do tego nagminną zwózkę już obecnie śmieci samochodami osobowymi ze swoich posiadłości i ładowanie worów śmieci do miejskich koszy , płakać się chce!. Umieli ludziska wybrać nawet głośno mówiących o sobie „chamów” władz , to i slamsy czekają niedługo?.

wiesiek
Gość
wiesiek

Rowerem jechałem okolice Miłocina auto Żuk zatrzymał się kierowca od strony pasażaera worek ze śmieciami wyrzucił do rowu. Po podwyżce za śmieci od osoby zameldowanej rowy może się nie zapełnią