Prezydent RP odznaczył strażaków i strażników granicznych

Płk SG Dominik Tracz, komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, otrzymał z rąk Bronisława Komorowskiego, złoty krzyż zasługi

RZESZÓW, CISNA. Bronisław Komorowski zachęca do udziału w wyborach samorządowych i rozważnego głosowania47 krzyży zasługi, krzyży za dzielność oraz medali za ofiarność i odwagę wręczył wczoraj Bronisław Komorowski ludziom, którzy w maju i czerwcu walczyli z powodzią na Podkarpaciu. Odznaczenia z rąk Prezydenta RP otrzymali strażacy zwodowi, strażacy ochotnicy i funkcjonariusze Straży Granicznej.

W wiosennych powodziach ucierpiało ponad sto miejscowości na Podkarpaciu. Zalanych zostało kilkanaście tysięcy gospodarstw. Katastrofa dotknęła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wielkość majowych i czerwcowych opadów, a co za tym idzie poziom wód w rzekach, hydrolodzy nazwali wodą tysiąclecia. Skutki kataklizmu byłyby znacznie bardziej tragiczne, gdyby nie ofiarność 60 tysięcy ratowników, którzy ruszyli do walki z powodzią i poszli na pomoc jej ofiarom. W akcjach ratowniczych uczestniczyło 13 tysięcy zawodowych strażaków i ochotników z OSP, policjantów, żołnierzy, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej, a także cywilnych ochotników i wolontariuszy.

– Wręczane dziś odznaczenia są symbolicznym podziękowaniem dla wszystkich, którzy walczyli z kataklizmem i ratowali ofiary klęski – powiedział wczoraj Bronisław Komorowski wręczając przedstawicielom służb mundurowych krzyże i medale. – Sprawnie działający system ratownictwa, a więc bezpieczeństwo mieszkańców, zależy przede wszystkim od działania lokalnych władz samorządowych. Trzeba o tym pamiętać idąc do urn w czasie zbliżających się wyborów i głosować rozważnie. Udział w głosowaniu będzie także dowodem uznania dla ratowników, którzy uczestniczyli we wiosennych akcjach powodziowych.

Bronisław Komorowski już drugi raz dziękował i odznaczał ratowników powodziowych na Podkarpaciu. Poprzednio, jeszcze jako marszałek Sejmu pełniący obowiązki Prezydenta RP, wręczał medale na rzeszowskim Rynku na trzy dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich.

Wczoraj, po uroczystości w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Bronisław Komorowski pojechał do Cisnej na spotkanie z mieszkańcami bieszczadzkiej gminy, w której zdecydowanie wygrał obie tury wyborów prezydenckich.

– Obecny wygląd zaniedbana niegdyś gmina Cisna zawdzięcza temu, że w 1989 roku postawiliśmy na decentralizację władzy i lokalną samorządność – przekonywał Prezydent RP. – Trzeba stawiać na ludzi, którzy nie straszą, lecz potrafią tchnąć wiarę i nadzieję na dalszy rozwój i poprowadzą nas do niego prosto środkiem drogi, a nie prawym czy lewym rowem.

Za ofiarność w walce z wiosennymi powodziami Prezydent RP odznaczył wczoraj 21 strażaków zawodowych, 12 ochotników z OSP i 14 funkcjonariuszy Straży Granicznej

Krzysztof Rokosz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments