Próbne loty Black Hawka

Pilot doświadczalny Leszek Pawuła. Fot. PZL Mielec/ a Sikorsky Company

MIELEC, PODKARPACIE. Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu przygotowują się do dostawy pierwszych śmigłowców S-70i Black Hawk. Produkcyjne loty próbne przeprowadzane w Polsce przebiegają bez zakłóceń.

W ramach przygotowań do produkcyjnych lotów próbnych wykonywanych w PZL Mielec, właściciel zakładów firma Sikorsky zainwestowała w remont istniejącego już hangaru i malarni. Ponadto powołana została jednostka lotniczej zakładowej straży pożarnej, zatrudniająca pięciu pełnoetatowych strażaków, którzy zostali przeszkoleni w zakresie standardowych technik pożarnictwa, ratownictwa podczas katastrof lotniczych, a także w zakresie awaryjnych procedur ewakuacyjnych na śmigłowcu Black Hawk.
W PZL Mielec został też zatrudniony znany polski pilot doświadczalny Leszek Pawuła. Jest on śmigłowcowym pilotem doświadczalnym 1 klasy oraz jednym z trzech egzaminatorów upoważnionych przez polski Urząd Lotnictwa Cywilnego do egzaminowania śmigłowcowych pilotów doświadczalnych.
– Ogólne wyniki montażu ostatecznego i lotów testowych wykonanych w PZL Mielec na śmigłowcu S-70i przekroczyły oczekiwania firmy Sikorsky – mówi Robert Mastronardi, Senior Manager ds. Programu S-70i w Sikorsky Military Systems.
Hangar H-21 w PZL Mielec może zmieścić dwa śmigłowce z zamontowanymi łopatami, bądź trzy śmigłowce bez łopat. By sprostać wymaganiom, w drugiej połowie roku w planach jest powiększenie powierzchni hangaru. W tym roku PZL Mielec zamierza zatrudnić i przeszkolić jednego lub kolejnych dwóch polskich pilotów mając na uwadze wsparcie operacji lotniczych, które będą miały miejsce w roku 2012.
PZL Mielec, które od czterech lat należą do rodziny Sikorsky, to centrum końcowego montażu helikoptera S-70i  najnowszej wersji śmigłowca Black Hawk produkowanego z przeznaczeniem na rynek międzynarodowy.
kk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments