Proboszcz złamał prawo?

Wyborczy baner Andrzeja Dudy wisi na bramie przy plebanii Parafii pw. Matki Bożej Niepokalanej w Desznicy. Fot. Czytelnik

PODKARPACIE. Andrzej Duda z płotu wita wiernych parafii w Desznicy.

Na płocie parafii w Desznicy (powiat jasielski) wiernych wita baner wyborczy prezydenta Andrzeja Dudy. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości walczy o reelekcję na stanowisku głowy państwa. Część mieszkańców jest oburzona postawą proboszcza, który zawiesił baner.

– Z obrzydliwością patrzę na baner przypięty przy plebanii. Kościół nie jest chyba od tego, aby prowadzić agitację wyborczą i namawiać do głosowania na konkretnego kandydata – uważa Czytelnik, który przesłał nam zdjęcie banneru wyborczego

Baner wisi na bramie przy plebanii Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej w Desznicy Powiesił go tam osobiście proboszcz tej parafii, ksiądz Józef Obłój. W rozmowie z autorem zdjęcia przyznał, że nie uważa tego za niestosowne. – Powiedział, że jak każdy obywatel ma swoje poglądy polityczne i prawo do ich wyrażania. Dodał, że nie agituje przecież w kościele, nikogo do niczego nie namawia i nie przekonuje, zwyczajnie wspiera prezydenta w wyborach i chciał to wyrazić, więc powiesił na bramie baner – relacjonuje mieszkaniec. Z proboszczem, mimo wielokrotnych prób, nie udało nam się porozmawiać. Przez cały wtorek nikt w kancelarii parafii nie odbierał telefonu, włączała się automatyczna sekretarka.

Kościół nie może agitować

Ksiądz Tomasz Nowak, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowskie, informuje, że kościół nie może sugerować, na kogo głosować. – Kościoły i pomieszczenia kościelne należą do miejsc, w których nie można agitować politycznie, rozdawać ulotek i rozwieszać plakatów wyborczych – mówi. Dalej dodaje, że w wypowiedziach duchownych nie powinny też padać konkretne nazwiska i nazwy partii, ale mogą być wartości. – Arcybiskup Stanisław Gądecki w specjalnym liście przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi napisał, że katolicy powinni popierać programy broniące prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarantujące prawną definicję małżeństwa jako trwałego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety, promujące politykę rodzinną, gwarantujące prawo rodziców do wychowania własnego potomstwa zgodnie z wyznawaną wiarą i moralnymi przekonaniami – wyjaśnia.

Oficjalnego zakazu nie ma

O tym, gdzie można wieszać plakaty i banery wyborcze, stanowią przepisy kodeksu wyborczego. Nie można ich wieszać m.in. na terenie szkół, urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów. W przepisach nie ma nic o kościołach, oficjalnie zakazu więc nie ma. Kwestie, czy doszło do naruszenia prawa rozstrzygają powołane do tego instytucje na podstawie otrzymanego zgłoszenia. Rzecznik jasielskiej policji Piotr Wojtunik informuje, że do tej pory takie zgłoszenie do jasielskiej komendy nie wpłynęło.

Martyna Sokołowska

37
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
22 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
izaMichałAgaMarek CzObiektyw Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michał
Gość
Michał

„Czytelnik”, który zrobił to zdjęcie przyjechał pod plebanię samochodem z naklejką „Trzaskowski”, a za szyba auta było widać plakaty wyborcze Traskowskiego.

Marek Cz
Gość
Marek Cz

od wyborców pis sie dowiedziałem
– państwo posiada własne pieniądze
– płaca minimalna jest sponsorowana przez państwo
– nie, ja nie płacę żadnych podatków bo na emeryturze jestem
– 500plus i inne programy są z państwowych pieniędzy
– nie wiem co to vat – pewnie po to by prywaciarze więcej zarabiali!

Galicjok
Gość
Galicjok

Moja opinia o elektoracie na PiS jest prosta aż do bólu. Nie jest ważne która partia rządzi ale KTÓRA DAJE i wtedy nie trzeba pracować. Nieroby, pijaki i ciemniaki będą głosować na każdego który będzie rozdawał oczywiście cudze bo taki d*ebil nic swojego nie ma i nie jest ważne jak napisałem z jakiej jest parti. GRUNT ABY DAWAŁ i można będzie pić do osrania na krzywy ryj oczywiście za cudze i nie trzeba będzie pracować. Komuna też była dobra jak rozparcelowała pańskie majątki i pozwalała okradać pańskie dwory i folwarki to wtedy sekretarzom PZPR bramy tryumfalne stawiali na wsiach. Jak… Czytaj więcej »

Obiektyw
Gość
Obiektyw

Faktycznie twoja opina jest prosta jak ty sam, w twojej wypowiedzi uogólnienia (co jest cechą ludzi prostych) i wulgarność, ot taki język prawdy i miłości w wykonaniu zwolennika opozycji…

Obiektyw
Gość
Obiektyw

Wymyśl coś nowego, a nie pod każdym artykułem ten sam komentarz, kopiuj – wklej, no chyba, że taki dostałeś odgórnie do rozpowszechniania bo sam nic nie potrafisz wymyśleć.

Galicjok
Gość
Galicjok

Po co pisac cos nowego jak to co napisalem jest CIAGLE AKTUALNE !

rosół
Gość
rosół

Czosnowski też będzie płacił trzynastkę tylko starym geyom.Trzeba będzie w zusie się pochylić i lekarz orzecznik zmierzy z tyłu średnice i każe zakasłać. Jak wypadną całe ziemniaki znaczy się trzynastka sie należy :)

Obiektyw
Gość
Obiektyw

W punkt

Jano
Gość
Jano

Ciemnota. ..zacofane podkarpacie..

Obiektyw
Gość
Obiektyw

Sam jesteś ciemnota i zacofanie, poczytaj coś więcej o tym regionie niż ci podaje TVN Soros i nie powtarzaj jak małpa sloganów niezgodnych z prawdą

Aga
Gość
Aga

Sam jesteś zacofany😄

iza
Gość
iza

mówisz o sobie i swojej rodzinie?

Janek
Gość
Janek

trzeba być inwalidą umysłowym by ztej pary wybrać Trzaskowskiego

Franek
Gość
Franek

I bardzo dobrze kościół powinien wskazywać dobro a potępiać zło.

radek
Gość
radek

Wspieranie PiS i partyjnego prezydenta przez kler nie powinno dziwić. Kościół otrzymuje od władzy więcej,niż kiedykolwiek,więc ja popiera.

emeryt
Gość
emeryt

Dziś obniżono vat na kilka artykułów spożywczych, podobnie spadły ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. Dlaczego o tym ani słowa? Czy wam przez gardło nie przejdzie pochwalić rząd?

Przypomnę że za PO między innymi Trzaskowski podwyższył vat na dziecięce ubranka na książki i okroił dodatek pogrzebowy. Pamiętam jak nie miałem za co rodziców pochować.

Janusz
Gość
Janusz

Biegaj po Marketach i ogłaszaj klientom.

Lori
Gość
Lori

Człowieku ogarnij się i poszukaj gdzieś mózgu, może leży niedaleko! Nie wstyd Ci pisać takich rzeczy? Jesteś tylko kolejna sprzedają prostytutka, która za 500+ I 13stke spędzałam sie PISowi. Życzę szybkiego otrzezwienia!

maniek
Gość
maniek

Lepiej za darmo oddać się platfusom i być tak samo kopanym po d… poszukaj swojego mózgu.

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

A ja zapytam jeżeli dziś dzieci! emeryci czy przedsiębiorcy są wspierani i do tego obniża sie vat i ceny gazu gdzie były te pieniądze i do kogo trafiały przez 8 lat rządu Tuska Traskowskiego i Kopacz?

brawo tow. Trzaskowski
Gość
brawo tow. Trzaskowski

PO też będzie wypłacać pieniądze. Już zapowiedzieli że przywrócą pełną emeryturę SBekom i ORMOwcom.

Aga
Gość
Aga

To są kłamcy i złodzieje. Okradali i sprzedawali Polskę, teraz chcą to samo robić. Tylko obiecują, nic nie dadzą i doprowadza Polskę do bankructwa.

Wojciech
Gość
Wojciech

Jak pan jest emerytem to rodzice żyli pewnie po 100 lat? Nie zapedzil się pan z tą propagandą pisowska?

Aga
Gość
Aga

Dokładnie

1 minuta prawdy
Gość
1 minuta prawdy

A kiedyś była to taka porządna gazeta. Niestety od czasy gdy ją KOD przejął to zaczęło się odwracania kota ogonem. Bezbożnik jest promowany a ksiądz tępiony.

A kogo ksiądz miał poprzeć gościa co chce dzieci nienarodzone zabijać?

comment image

1 minuta prawdy
Gość
1 minuta prawdy

… i taki człowiek ma być głową całego państwa?

To chyba jakiś ponury żart!

comment image

Jan
Gość
Jan

…ksiadz nie sobie pogada w kosciele z ambony do naiwnych i zyjacych w ciemnocie ludzi,
a niech nie wtyka nochala w sprawy polityki.
Prawdopodobnie musimy jeszcze troche poczekac, az dotrze do ciemnoty powiew cywilizacji.

Parafianka
Gość
Parafianka

Za pewne Pan Jan wielce oświecony i popiera zabobony. My ludzie z ciemnogrodu Desznickiego trochę oleju w głowie mamy i nikogo nie obrażamy. Bo podle by bylo takie pisanie i innych ludzi obrazanie. W ciemnogrodzie nawet łącze maja i komentarze czytają! Na Dude tez zagłosują bo dzieki niemu most za 1,6 ml buduja:-))))

tłumok
Gość
tłumok

Rym częstochowski! Nie opanowany materiał z matematyki 8 klasy szkoły podstawowej!
1,6 ml to 1,6 mililitra (objętość)!
1,6 mln zł. to 1,6 miliona złotych!
„Trza być w butach na weselu.”

Aga
Gość
Aga

Nie jestem parafianką, ale jestem zWas dumna, szkoda że Rzeszów jest ciemnogrodem

RED
Gość
RED

Na logikę kogo ma ksiądz popierać? Trzaskowskiego co popiera aborcję- mordowanie dzieci, sodomię LGBT, syna nie ochrzcił, dzieci w przedszkolach masturbacji chce uczyć i publicznie się chwali że do kościoła nie chodzi?

Ksiądz też jest obywatelem kraju i jak każdy na płocie może zawiesić co chce. Ani prawa karnego ani nawet kościelnego jednak nie złamał. Baner nie wisi w kościele a na płocie. Dziękować Bogu że są tacy księżą!

tomi
Gość
tomi

Zapomniałeś o jego skrytym marzeniu.
Chce dać pierwszy gejowski ślub w Polsce i to nie jest niestety żart.

wierny z Nienadówki
Gość

Nie podawać takiemu ręki i nie wpuszczać za próg, jeśli wybrał politykę !

brawo tow. Trzaskowski
Gość
brawo tow. Trzaskowski

Spokojnie już wrócił do Warszawy bo w tvp pokazywali że klocki marszałkowską płyną metro zalane a jego nie ma a zamiast wziąć sie do roboty on szynke z jelenia kupóje na ślunsku

Tomasz
Gość
Tomasz

Przecież to podkarpacie i nikt księdzu nie podskoczy. Niby kto może to zrobić? biskup? hahahahhahahha

parafianin
Gość
parafianin

A co na to KURWIA ?
To wolno tak klerowi wtrącać się w polityke ?

iza
Gość
iza

o jakiś głupi „parafianin” się odezwał