Proboszczowi nie spodobała się gospoda po kuchennej rewolucji

– Siostry służebniczki odwiedzały już naszą gospodę po rewolucji i nigdy nie zgłaszały uwag do nazwy czy wystroju – mówi Małgorzata Strumska, jedna z właścicielek gospody “U Sióstr”. Fot. Artur Getler

DĘBICA. Nazwa gospody „U Sióstr” narusza granice? 

Ksiądz Ryszard Piasecki, proboszcz parafii św. Jadwigi w Dębicy, skrytykował restauratorki, które od lat prowadzą gospodę w sąsiedztwie kościoła. Nazwa gospody “U Sióstr”, bo o niej mowa, kojarzy mu się z dębickimi siostrami służebniczkami.

Do duchownego nie przemawia chyba argument, że gospoda “U Sióstr” to rodzinna restauracja prowadzona właśnie przez… dwie rodzone siostry.

Lokal nosił wcześniej nazwę “Majaga”, jednak pod koniec lutego do restauracji zawitała Magda Gessler ze swoimi “Kuchennymi Rewolucjami”. Wtedy to w ramach licznych zmian zmieniono i nazwę na “U Sióstr”.

28 kwietnia ks. Piasecki na stronie parafii oraz w gazetce “Fara Dębicka” opublikował felieton, w którym zarzuca właścicielkom restauracji, że nowa nazwa to przekroczenie granicy szacunku wobec sióstr służebniczek, jego zdaniem, powszechnie kojarzonych w dębickim środowisku ze słowem “siostra”.

– Czy istnieje pewien ład społeczny oparty także na kulturze? – pyta w felietonie proboszcz. – Przypatrzyłem się lepiej szyldowi wiszącemu nad wejściem. Styl i kolorystyka, a także aureolka zdają się wskazywać na siostry zakonne – stwierdził ks. Piasecki.

Siostry prowadzące gospodę mają na sprawę nieco inny pogląd. – Uważam, że nowa nazwa i wystój nikogo nie obraża – mówi Małgorzata Strumska, jedna z sióstr prowadzących gospodę “U Sióstr”. – Mamy wielki szacunek do sióstr służebniczek i ich zasług dla dębickiej społeczności i nigdy nie było naszym zamiarem sióstr obrazić.
Siostry Małgorzata Strumska oraz Agnieszka Ezenta, właścicielki gospody, podkreślają też, że jest im przykro, iż ich działania zostały zinterpretowane w tak ideologiczny sposób. Trudno też im zrozumieć intencje księdza Piaseckiego, który zmianę nazwy lokalu poczytuje jako brak kultury i naruszenie granic.

– Nowa nazwa jest wyrazem gościnności, swojskości i domowego klimatu, jaki na nowo nadałyśmy naszej gospodzie dzięki udziałowi w programie – wyjaśnia Małgorzata Strumska. Dodaje również, że po emisji programu klientami gospody są również siostry zakonne, które nie wyraziły żadnych obiekcji co do nazwy lokalu.

– Piszę cotygodniowe felietony dla moich parafian, opisałem też swoje przemyślenia na temat gospody “U Sióstr” – wyjaśnia ksiądz Ryszard Piasecki. – Chcę, żeby parafianie znali zdanie swojego proboszcza na różne sprawy. Mogą się z tym zdaniem zgadzać lub nie.

Artur Getler

36
Dodaj komentarz

avatar
27 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
31 Comment authors
juzefsrodkowyKlechcieWwDTomekhijenaMonika Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
srodkowyKlechcieWwD
Gość
srodkowyKlechcieWwD

Czarna sukmana widziałam jak przychodził z chłopcem na plebanię- mam opublikować zdjęcia to zobaczymy co wtedy powie ta lokalna menda.
Żal D sciska bo jeżeli ludzie wydadzą na obiad to sukmana kalkuluje że mniej dadzą na tacę.
Zachęcam nie dawać wogóle iniech idzie ten lokalny smród do pracy

Tomek
Gość

Jakbyś klecho łapówkę dostał to by ci knajpa Jezus nie przeszkadzała

hijena
Gość
hijena

można przypuszczać ,że klesze powaznie odwaliło,albo ,że te dwie panie nie zaprosily klechy na pokropek

Monika
Gość
Monika

W życiu nie zamknęłabym takiej fajnej ,,knajpki,,. Dziwię się dziewczynom,że poddały się tak łatwo, Ch,,, klechom w dupę. Jak się nie podoba to niech przeniosą swoje ,,ŚWIĘTOBLIWOŚCI,, w inne miejsce. No chyba ,że nie podobało się DEWOTOM,które dają na tacę ,i cóż taki proboszczyna miał zrobić . Każdy chce żyć ,w taki lub inny sposób. One na to pracują ,a proboszcz spija ,,nektar,, z naiwnych ludzi,którzy rzucają kasę do jego rąk.. Do pracy fizycznej na pewno mu nie spieszno. A dla mnie to knajpka mogłaby się nazywać np. ;;Czarny Chuj,, ,byleby jedzenie było dobre. Jak się zechce ,to zawsze pretekst… Czytaj więcej »

Gabi
Gość
Gabi

Przerażające co księża robią.Dziś widziałam w tvp że dziewczyny walczą!Ciemnogród powraca wraz z nowym rządem.Pokazują różki,znowu poczuli władzę!Już mało było oddane?Proboszcza także można odwołać,oby była większości.Celibat to zakaz ślubów świeckich,a nie uprawiania sexu !!!Zabija małe przedsiębiorstwa,szkodzi prostym ludziom!To nie proboszcz to wcielony diabeł biznesowy,a ślubował pomoc ciemiężonym,a sam staje się oprawcą.Sam wino pija oprócz mszalnego pewnie na parafii ,a co tam jeszcze robi??? Pytanie-morze!?Już nie wspomnę ile biznesów kręci bez podatku.Opodatkować wreszcie ich!!!.Myślę że chce wam przejąć biznes proboszcz,jak nie będzie utargu,to tanio on kupi waszą posesje.Już tak zapatrywał się,gdyby nie media i Pani Magda Gessler.Będzie narzucał ludziom imprezy w… Czytaj więcej »

Paweł
Gość
Paweł

Ja rozumie ksiedza i poperam całym moim sercem, tylko do mszy bedzie uzywał syropu zamiast wina |:d

juzef
Gość
juzef

gdzie takie huje mają cość do powiedzenia

Piotr
Gość
Piotr

Te klechy to wszędzie swojego parszywego nosa wsadzą! Nie podoba się, nie chodzić! Mi się w kościele nie podoba to nie chodzę i na tacę też nie daję. Mieszkańcy Dębicy też powinni przemyśleć tę kwestię. Jak mu obroty z tacy spadną, to od razu będzie bardziej życzliwy dla wszystkich.

icek
Gość
icek

Zydowska prowokacja !

Jarosław
Gość
Jarosław

Wielmożny Prałacie Proboszczu Św. Jadwigi w Dębicy , niech zostawi Proboszcz te siostry niczemu nie winne , bo winna jest ta Żydówka , niech Proboszcz zajmie się tymi co Proboszcz popiera a więc Panem Kaminskim-Łosiem , który wiadomo kim jest , jest klamcą lustracyjnym i nie tylko , jest klamcą we wszystkim co robi , a caly czas był popierany przez Kosciół , bo tam znalazł swoje źródło poparcia swojego zła . To człowiek wyzuty z wszystkiego , za kasę zrobi wszystko , służalczyk ks. Fiołka razem ze Ślęzakiem Józefem , byłym kościelnym za dawnych czasów , my go pamiętamy… Czytaj więcej »

Stary Mnich
Gość
Stary Mnich

Jarosław idź do braci i napij się wina pod sklepem.

maniek
Gość
maniek

Dzięki za artykuł, teraz wiem, gdzie w Dębicy jest restauracja, którą trzeba omijać szerokim łukiem, zresztą jak wszystkie, które ta pani odwiedziła.

Natalia
Gość
Natalia

A co księżula obchodzi jak sie knajpa nazywa?! We wszystko kler swoje trzy grosze musi wtrącić, już mam tego powyżej uszu!

Ambroży
Gość
Ambroży

ALE JAJA – tyle parobków moskiewskiego i pzpr-skiego chowu w jednym miejscu zleciało się jak na zawołanie!. I dziwić się że Polska staje się kolonia dla parobków i kelnerów.?.

Ireneusz
Gość
Ireneusz

Dla przeciwwagi pokazał się parobek plebański

Ambroży
Gość
Ambroży
ona
Gość
ona

Kogo to obchodzi ze mu sie nie podoba? to niech tam nie chodzi proste i logiczne. W sasiedztwie jest tez hipermarket i co tez mu sie nazwa nie podoba i trzeba go zamknac bo szanowny proboszcz ma taki kaprys? Zallll na kolkach

Łukasz
Gość
Łukasz

Ksiądz nie dostał doli od sióstr, więc kwestionuje nazwę. Jeżeli siostrzyczki dadzą na ofiarę, to jeszcze w czasie kazania dostaną przerwę reklamową.

polak parobek watykanu
Gość
polak parobek watykanu

a co ma ksiądz do nazwy , ja za miesiąc otwieram pizzerię „DON LUCYFERRR” , zobaczymy czy ksiądz mi zabroni,skończmy z tą obłudą i sprzedawaniu naszej tożsamości darmozjadom z Watykanu, czas strzelać do okupantów

blokers
Gość
blokers

wystarczy ze na pokropek dasz proboszczowi odpowiednia koperte,ale wtedy to i nazwa będzie się podobać ,a sanepid będzie mial zakaz wstepu

borjan
Gość
borjan

czego to ludzie z nudów nie wymyślą …

NO NIE...
Gość
NO NIE...

Jeśli chodzi o p. gesler czy jak jej tam to jest to cham i każdy czlowiek który ma sumienie, maniery i kulturę nie wpuściłby kogoś takiego do swego lokalu, a że jeszcze zmieniono nazwę i to ó jest z aureolką znaczy się, że to zwykłe wkładanie kija w mrowisko aby ktoś został obrażony bo nijak ma się to z zakonem aczkolwiek jeśli same siostry nie widzą w tym nic złego to szkoda bo to głownie zrobiono też reklamę – jak nie wiadomo o co chodzi to wiedz, że chodzi o kasę. Tylko skąd ten artykuł? Siostry same poszly do mediów… Czytaj więcej »

Ireneusz
Gość
Ireneusz

Tutaj reszta twórczości tego wybitnego felietonisty
http://www.swjadwiga.info/zdaniem-proboszcza

Ambroży
Gość
Ambroży

Irenusz – to przynajmniej takie czysto polskie nazwisko , odmienne od tych na G……!
Po drugie dobrą stroną tego artykułu i jego np linki uświadomią potrzebę poczytania w tym informatorze lub stronie internetowej ewangelii przypadającej na daną niedzielę . To szkody nikomu nie przyniesie!.

Bobik
Gość
Bobik

Do wszystkiego muszą wtrącać się te czarnuchy…..

orest
Gość
orest

powinien również skrytykować mister sportu za finansowanie koncertu Madonny! Głupich nie sieją!

Ander
Gość
Ander

Niech inne miasta uczą się od Stalowej Woli i jej Prezydenta jak się takie sprawy z księżmi załatwia.

Sagnet
Gość
Sagnet

Widać kto rządzi, także w Dębicy

jolo
Gość
jolo

A kysz klecho, do kruchty ………………….

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Gdzie konkurencja nie może, tam „klechę” poślę !!!!

olo
Gość
olo

jak zwykle księża widzą tylko swoje, i mają w dupie cały pracujący świat. Powiesić huja za jajca.

beti
Gość
beti

Skoro już używasz tego słowa, to pisze się je przez ,ch’. Tak swoją drogą, to ciekawa jestem jak siostry wyszły na poradach [ a raczej rozkazach] Magdy Gessler – rodzonej siostry Piotra Ikonowicza, byłego lewackiego zadymiarza, a dziś doradcy prezydenta RP? Z tego, co wiem niektóre lokale na tych kuchennych rewolucjach tylko przegrały…

gość
Gość
gość

dobre !

Markiz de Sade
Gość
Markiz de Sade

Proponuję podddać krytyce:
Zespół :Bracia”
Zespół „Brathanki”
Zespół „Sisters of Mercy”
Film :Siostry Magdalenki”
Film „Blues Brothers”
itd

Markiz de Sade
Gość
Markiz de Sade

Ten proboszcz chyba nie ma innych problemów…

Wojciech
Gość
Wojciech

je***any