Producenci żywności nagminnie oszukują

Konsumenci często nie patrzą na skład produktów, które lądują w koszyku. Potem się dziwią w domu, że mleko które kupili, wcale mlekiem nie jest. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Mleko nie od krowy, “produkt polski” z zagranicznych składników, czyli jak…

Życie w Polsce jest coraz droższe. Podwyżki cen odczuwamy również na żywności. Czy można zaoszczędzić na jedzeniu? Można, jeśli się ma ochotę na galaretkę mocno owocową, w której nie ma grama owoców.

Może się okazać, że pasztet drobiowy nie ma w składzie drobiu tylko tłuszcz wieprzowy, tkankę łączną wieprzową i susz marchwiowy, a ser wędzony nie odwiedził wędzarni tylko został potraktowany odpowiednim aromatem. Niestety nie zawsze w składzie producent ujawnia prawdziwe składniki użyte do produkcji. Produkt sprzedawany pod nazwą “Organiczny sok z aronii” został zrobiony z soku z jabłek i koncentratu jabłkowego, a “Chleb wiejski” z Sulęcina nie ma na etykiecie informacji o użyciu “polepszacza do pieczywa mieszanego w płynie Hydra Mix Plus”.

Reklamowany jako naturalny “ser pełnotłusty śmietankowy” wcale naturalny nie jest, bo zawiera barwnik i substancję konserwującą. Wprawdzie “majonez tradycyjny” miał wpisane w składzie żółtko jaja, szkoda tylko, że nie dodano ważnego “w proszku”.

Trzeba zwracać uwagę na to, co kupujemy
Producenci często “zapominają” ujawnić wszystkie składniki, których użyto do produkcji. Z takimi oszustwami walczy Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Niestety nie wszystkie oszustwa producentów są niezgodne z prawem. Dlatego trzeba bardzo dokładnie zwracać uwagę na to, co rzeczywiście kupujemy. Produkowane przez Spółdzielnię Mleczarską w Rypinie “Łąkowe” wygląda jak mleko, ale jest napojem UHT, gdzie w składzie zastosowano tłuszcz roślinny zamiast krowiego. Takie zachowanie jest całkowicie legalne, bo producent informuje o tym na opakowaniu.

Blanka Szlachcińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
emigrant
emigrant
8 lat temu

Jezeli mleko nie jest od krowy to klijent dostal produkt ktory jest drozszy !! ZYSKAL na wartosci towaru. Mleko od kozy i jego produkty kosztuja 7 razy tyle co krowie. Mleko sojowe 2 krotnie drozsze od krowiego. NAJTANSZYM produktem jest mleko krowie. Mleko krowie odtluszczane kosztuje o 50 % drozej od pelnotlustego. Trzeba zaplacic za „prace ludzka” a ten wlasnie produkt PRACA LUDZKA jest najdrozszy. Tak ksztaltuja sie ceny w krajach zachodnich. Z czasem dotrze do Polski ta ekonomia i nie da sie tego zmienic. Robol pracujacy za darmoche w Polsce i wykorzystywany poprzez producenta nie bedzie pracowal za poldarmo.… Czytaj więcej »

krzysztof
krzysztof
8 lat temu

Prym w tym wiodą małe, prywatne firemki. Często fałszują z czystej niewiedzy albo niedbałości.

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

i co dalej fałsz i cygaństwo na każdym kroku- gdzie są stosowne instytucje kontrolujące – tak dbają o niewolnika – czy chcą aby wcześniej odszedł na drugą stronę lustra- a fałszerze dalej produkują i mają się dobrze co ?