Produkcja zbrojeniowa uratuje Autosan?

Załoga bardzo liczy na nowego inwestora. Wierzy, że dźwignie legendarną fabrykę z kolan. Fot. Archiwum Autosanu
Załoga bardzo liczy na nowego inwestora. Wierzy, że dźwignie legendarną fabrykę z kolan. Fot. Archiwum Autosanu

SANOK. Syndyk jeszcze w tym tygodniu wystąpi do Sądu Gospodarczego w Krośnie o ustanowienie nowych warunków sprzedaży sanockiej fabryki autobusów.

Polska Grupa Zbrojeniowa zainteresowana przejęciem Autosanu. Grzegorz Szymański, rzecznik koncernu, przyznaje, że sanocka fabryka autobusów znajduje się w kręgu zainteresowań przedsiębiorstwa. – Tak, to prawda. Rozważamy przejęcie Autosanu. Trwają analizy ekonomiczne przedsięwzięcia – potwierdził w rozmowie z reporterką Super Nowości.

Autosan jest w upadłości likwidacyjnej od dwóch lat. Ludwik Noworolski, syndyk zarządzający zakładem, pięć razy próbował sprzedać fabrykę w przetargu. Jednak mimo sporej obniżki ceny – w ostatnim przetargu właścicielem legendarnego zakładu można było zostać wykładając 37 milionów złotych – chętnych za zakup nie było.

Po piątym nieudanym przetargu syndyk dostał zgodę Andrzeja Leśniaka, sędziego komisarza nadzorującego upadłość Autosanu, na sprzedaż fabryki z wolnej ręki. Decyzja obwarowana była kilkoma warunkami. Zakład miał zostać sprzedany do 30 września za nie mniej niż 33 miliony złotych, przy czym nowy inwestor miał kontynuować produkcję autobusów i przejąć licząca 320 osób załogę.

Inwestor, który przejmie Autosan, razem z zakładem i załogą przejmie też dług fabryki. W 2013 roku ówczesny prezes zakładu Franciszek Gaik wycenił zobowiązania spółki na 32 mln zł.

Syndyk jeszcze w tym tygodniu wystąpi do Sądu Gospodarczego w Krośnie o ustanowienie nowych warunków sprzedaży sanockiej fabryki autobusów.

Produkcja wojskowa uratuje fabrykę?
Ludwik Noworolski negocjował z kilkoma oferentami, żadna propozycja nie spełniła jednak jego oczekiwań. Na nowo określi więc warunki sprzedaży i jeszcze w tym tygodniu przedstawi je sędziemu komisarzowi. Na razie nie chce udzielać informacji o potencjalnych inwestorach zainteresowanych zakupem zakładu. – Medialny szum nie sprzyja negocjacjom – ucina krótko.

Nie komentuje też medialnych doniesień o tym, że kupnem fabryki zainteresowana jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Naszym reporterom powiedział jedynie, że negocjuje z zainteresowanymi. Twierdzi, że sfinalizowanie transakcji to kwestia tygodnia. – Mam nadzieję, że do piątku wszystko się wyjaśni – potwierdza.

Liczą na PGZ
Związkowcy i załoga po cichu liczą na to, że Autosan przejmie Polska Grupa Zbrojeniowa. Wierzą, że zapewni fabryce zamówienia na produkcje wojskowa. Mówiła o tym podczas spotkania z Beatą Szydło w Autosanie Ewa Latusek, przewodnicząca zakładowej Solidarności. – Dla nas to byłoby najlepsze rozwiązanie – przyznała podczas rozmowy z dziennikarzami Latusek.

Martyna Sokołowska

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
galicjokOldres Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
galicjok
Gość
galicjok

Autosan ktory powstal jako fabryka wagonow przetrwal wiele lat i wiele systemow.
Czasy zaboru Austryjackiego, I WS, sanacje, II WS, komune i zawsze dzialal dla dobra mieszkancow i Polski.
Przyszli TERAZ ZWIAZKOWCY i wykoncza ten zaklad !
Oto jest cena jaka zaplacimy wszyscy przez dojscie DO KORYTA bandy nieudacznikow i zlodzieji.

Oldres
Gość
Oldres

co za qrwa uparła sie zlikwidować Autosan ? Liberał jaki a może „wąsik” lewandowski ?