Profesor Staniszkis przyjeżdża do Rzeszowa

PODKARPACIE. 31 rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

We wtorek (12 grudnia) rzeszowski oddział IPN zaczyna serię imprez upamiętniających 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Jednym z wydarzeń będzie piątkowy wykład prof. Jadwigi Staniszkis na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Wykład „Stan wojenny w kontekście geopolitycznym” profesor wygłosi 14 grudnia w Małej Auli UR (ul. Rejtana 16 c) – godz. 14.

Pozostałe imprezy:
12 grudnia – budynek rzeszowskiego Oddziału IPN (ul. Szopena 23) – wręczenie nagród w II edycji konkursu „Stan wojenny w Polsce” – „Stan wojenny w Polsce południowo – wschodniej”. Uroczystość połączona z pokazem filmu dokumentalnego pt. „Polskie drogi do niepodległości” w reż. Andrzeja Dorniaka i Anny Marii Mydlarskiej. Rozpoczęcie – godz. 11.

13grudnia – w Rzeszowie, Sanoku oraz Przemyślu rozdawane będą ulotki edukacyjne przypominające o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W akcji wezmą udział grupy rekonstrukcyjne oraz harcerze.

do 17 grudnia – Powiatowa Biblioteka Publiczna (ul. Kościuszki 161) – ekspozycja wystawy w Lubaczowie „Stan wojenny”

12 grudnia – I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle – debata z udziałem młodzieży – godz. 10

13 grudnia – Sanok, Rynek, inscenizacja wydarzeń związanych z wprowadzeniem stanu wojennego, rozpoczęcie – godz. 17.

13 grudnia – Pruchnik, Gimnazjum Publiczne – wykład „Stan wojenny w Jarosławiu” wygłosi Artur Brożyniak (IPN w Rzeszowie) .

Zapal świeczkę
W ramach ogólnopolskich obchodów 31. rocznicy Grudnia’81 IPN organizuje kampanię „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. IPN zachęca wszystkich do zapalenia 13 grudnia o 19.30 lampki w oknie lub wirtualnie na profilach społecznościach Instytutu i stronie www.ipn.gov.pl Kampania nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II.

ps

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ambroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ambroży
Gość
Ambroży

Zamiast geopolityki powinien być poruszony szeroko temat podstawowy : dlaczego do dziś WRON nie został rozliczony z bezprawnie wprowadzonego stanu wojennego dekretem W.Jaruzelskiego ?. I drugi nie mniej ważny temat rozstrzygający ile faktycznie dziennie wypił wódki L.Wałęsa podczas internowania w Arłamowie , że do dziś co innego on bredzi (jakby do dziś nie wytrzeźwiał ) i co publikują naukowcy z IPN?.