Program kadrowo płacowy – co trzeba o nim wiedzieć?

Nie ma co się oszukiwać, technologia stale idzie do przodu i wkrótce znalezienie osoby, które korzysta z klasycznych metod kadrowo-płacowych będzie wręcz niemożliwe. Nawet w sytuacji, gdy zatrudniony działu kadr jest niezwykle doświadczony oraz może pochwalić się sporym stażem, to rozwijająca się technologia zmusza go do wykorzystywania modernistycznych programów kadrowo-płacowych. Ponadto osoby, które już wcześniej miały do czynienia z takimi systemami, z chęcią sięgają po nowsze rozwiązania. Znacznie przyśpieszają oraz ułatwiają wszelkie zadania.

Jakie cechy ma modernistyczny program kadrowo-płacowy?

Zarządzania działem kadr i płac aktualnie wygląda całkiem inaczej niż kilkadziesiąt czy jeszcze kilkanaście lat temu. Jeszcze do niedawna konieczne było korzystanie z kilka programów, teraz jednak możemy spotkać się z rozwiązaniami, w których sprawy kadrowe, ubezpieczeniowe oraz płacowe są ze sobą połączone. Zarządzanie sprawami odnośnie do kadr, jak i całym personelem, bez względu na wielkość firmy powinno odbywać się tak szybko, jak to możliwe oraz zgodnie z panującymi przepisami prawnymi. Najlepszymi rozwiązaniami są programy, które oferują pełną automatyzacją oraz stałą aktualizację systemu. Równie ważne jest bezpieczeństwo informacji, do których powinny mieć dostęp tylko i wyłącznie wyznaczone osoby. Za zabezpieczenie powinny być odpowiedzialne profesjonalne serwerownie, wspomagające program kadrowo-płacowy.

Elektroniczne akta osobowe

Od 1 stycznia roku 2019 przepisy umożliwiają pracodawcom wybranie między papierowym prowadzeniem akt pracowniczych a elektronicznym. Elektroniczne rozwiązania umożliwiają pracownikom dostęp do pełni informacji oraz możliwość pobranie danych, jakie są im potrzebne. Przechowywane informacje są w pełni bezpieczne, gdyż są one zgodne z wymogami, jakie zostały wspomniane w rozporządzeniu odnośnie do dokumentacji pracowniczej. 

Ponadprogramowe funkcje programu

Większość programów dobrej jakości, których zadaniem jest prowadzenie spraw kadrowo-płacowych w firmie jest wyposażona w dodatkowe funkcje, dzięki którym zebranie wszystkich danych w jednym miejscu oraz zarządzanie nimi jest bardzo proste. Ewidencja czasu pracy, jaka jest zaimplementowana w takich systemach, sprawia, że rozliczanie pracowników z ich czasy pracy, sprawdzanie nieobecności, monitorowanie nadgodzin w danych działach oraz ustalenie grafików pracy jest wręcz banalne. Bardzo często możemy spotkać się z sytuacją, gdy pracodawca potrzebuje godzinowego rozliczenia danego pracownika, czy jego ilości przepracowanych nocek. W programie kadrowo-płacowym mamy możliwość wygenerowana pełnego raportu odnośnie do tych danych. Funkcje usprawniające rozliczanie PIT-u również bardzo ułatwiają wiele zadań.

Firmy decydujące się na program kadrowo-płacowy powinny rozpatrzyć ofertę firmy iPersonel. Oferują oni świetne systemy, które zadowoliły wielu klientów. Bez względu na to, czy mówimy o małej firmie, czy wielkiej korporacji to warto zapoznać się z ich ofertą, która jest naprawdę zachęcająca.

Artykuł partnera