Projekt budżetu Podkarpacia na 2014 rok trzeba będzie zmienić?

O ostatecznym kształcie budżetu województwa na 2014 rok radni zadecydują w grudniu. Fot. Arkadiusz Rogowski
O ostatecznym kształcie budżetu województwa na 2014 rok radni zadecydują w grudniu. Fot. Arkadiusz Rogowski

PODKARPACIE. Głównym celem marszałka jest przygotowanie województwa do nowej unijnej perspektywy finansowej 2014 – 2020.

W piątek na sesji sejmiku odbyło się pierwsze czytanie budżetu województwa na 2014 rok. Marszałek Władysław Ortyl (PiS) przedstawił radnym projekt budżetu, który nie uwzględnia skandalicznej decyzji Sejmu sprzed 10 dni o zmniejszeniu samorządowi Podkarpacia subwencji wyrównawczej, czyli tzw. janosikowego aż o 34 mln zł (pieniądze te trafią do rządzonego przez PO i PSL Mazowsza).

Po stronie wydatków zarząd województwa zaplanował na przyszły rok 1,444 mld zł, zaś przychody mają wynieść 1,407 mld zł. Daje to deficyt w wysokości 36,7 mln zł, a więc niższy o 23 mln zł od tegorocznego. Zarząd nie planuje zaciągania kredytów, a najwięcej pieniędzy z budżetu chce przeznaczyć na inwestycje (865 mln zł). Będą to m.in. sieć szerokopasmowego Internetu (118 mln zł), obwodnica Mielca (69 mln zł), Centrum Kongresowo-Wystawiennicze w Jasionce (62 mln zł), trasy rowerowe (25 mln zł).

Przerwania prac nad budżetem w obliczu zmniejszenia janosikowego domagali się radni SLD, którzy na znak protestu opuścili sejmik. Przewodniczący klubu PO, Sławomir Miklicz, nazwał przedstawiony budżet „słabym”, „bezradnym” i „najgorszym w tej kadencji”. – Nie ma w nim nowych działań ani inwestycji – krytykował. Z kolei radny PSL Mariusz Kawa, który przyznał, że do lektury nad projektem zasiadł dopiero na dzień przed sesją sejmiku, nazwał go „ekstremalnie liberalnym”. – Doszedłem do wniosku, że ktoś ten budżet państwu podrzucił – mówił do członków zarządu Kawa.

– To są niesprawiedliwe oceny, a z budżetu jestem bardzo zadowolony – skomentował krytykę marszałek Ortyl. Jak tłumaczy, głównym celem jest przygotowanie województwa do nowej unijnej perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020. – Zwiększyliśmy bardzo znacząco nadwyżkę operacyjną, która daje nam możliwości kredytowania i elastyczność tego budżetu. Przeznaczyliśmy też środki związane z rezerwą na wkład własny do projektów, które będziemy rozpoczynali już w 2014 roku.

Projekt budżetu trafi teraz do komisji, a głosowany będzie przez radnych w grudniu. Radni przyjęli też stanowisko, w którym wyrazili „stanowczy protest” przeciwko obniżeniu janosikowego. Co ciekawe, za jego przyjęciem głosowali również wszyscy obecni na sali radni PO i PSL, których partyjni koledzy-posłowie zagłosowali w Sejmie wbrew interesom Podkarpacia.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jasio
jasio
7 lat temu

wprowdzić wizy dla amerykanów

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no tak – czyli będzie [ ransze wstawaj ] tak mam to rozumieć – to znaczy o godzinie 02.00.

Ambroży
Ambroży
7 lat temu

I co nadal będziecie głosować na nieudaczników z PSL , Strózika,Piechocińskiego, Burego i Pawlaczka oraz szczurka złodzieja OFE lub skorumpowanych platfusów straszących wzrostem VAT o 4% lub lub PIT o 3% ?.
Jak widać ukradli już wszystko co się dało , teraz sięgają bezwstydnie po resztówki. Jak tak dalej pójdzie to na Ukrainie będzie dla nas eldorado?.