Projektujemy przydomowy ogród

Piękny, zadbany ogród, którym śmiało można pochwalić się przed znajomymi, jest chyba marzeniem każdego. Ale ogród “nie zrobi się sam” ani sam się też nie wypielęgnuje. Trzeba dołożyć wielu starań, by osiągnąć zamierzony efekt, a prace związane z urządzeniem przydomowego ogrodu, trzeba zacząć od jego zaprojektowania. Dlatego też we współpracy z naszym ekspertem przygotowaliśmy dla Państwa szereg cennych porad i wskazówek, które ułatwią Państwu zadanie.

Pierwszym krokiem, który zbliży nas do stworzenia ogrodu naszych marzeń, jest odpowiednie jego zaprojektowanie. Ale zanim do tego przystąpimy, musimy zebrać istotne informacje o terenie, na którym chcemy go założyć. – Chodzi głównie o rodzaj gleby, ukształtowanie terenu, mikroklimat, wszelkie instalacje infrastruktury podziemnej i nadziemnej (sposób przebiegu większości mediów znajdziemy na mapie geodezyjnej działki) – wyjaśnia Monika Margańska z Centrum Ogrodniczego “Zielony Klomb”. – Musimy także zastanowić się, co chcemy, aby znalazło się i co “zmieści” się w planie naszego ogrodu (altanka, plac wypoczynkowy, plac zabaw dla dzieci, oczko wodne lub inne urządzenie wodne, sad przydomowy, warzywnik, kompostownik, wiata na drewno do kominka, miejsce na ognisko, basen itp.)

Ogród musi być nie tylko ładny, ale także funkcjonalny, dlatego musimy również przemyśleć, jaka będzie w nim komunikacja. Należy zaplanować ścieżki oraz to, którą część ogrodu chcemy zasłonić (stworzyć sobie przestrzeń tylko do własnego użytku), a którą odsłonić.

Etapy projektowania ogrodu:

W pierwszym etapie działkę możemy podzielić na strefy:

– reprezentacyjną (zazwyczaj frontowa część działki),

-wypoczynkową (w której będzie najwięcej trawnika, taras lub plac z możliwością ustawienia mebli ogrodowych, altanka, plac zabaw dla dzieci, piaskownica itp.),

-użytkową (w niej zaplanujemy grządki z jarzynami, krzewy lub drzewa owocowe, kompostownik, wiatę lub domek na narzędzia).

Drugim etapem jest przystąpienie do nadawania kształtu naszym ozdobnym rabatom oraz wytyczenia ścieżek łączących najważniejsze punkty komunikacyjne: taras – altana, taras/drzwi wejściowe – wiata na drewno, taras/drzwi wejściowe – warzywnik/sad/oczko wodne (ma to na celu ułatwienie nam poruszania się po ogrodzie, by nie doszło do sytuacji, w której np. by dojść z tarasu do oczka wodnego, będziemy musieli “przedzierać” się przez krzewy ozdobne lub przeskakiwać pomiędzy rabatkami).

Ostatni etap, który poprzedza rozpoczęcie prac nad ogrodem, to odpowiedni dobór roślin. – Nie zapominajmy jednak o tym, by dobierać je, uwzględniając media znajdujące się pod ziemią, ewentualnie nad ziemia tak, aby unikać sadzenia dużych roślin w okolicy przebiegającej infrastruktury – podpowiada ekspert. – Dobierając rośliny, bierzmy pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale także ich wymagania i warunki, jakie mamy na działce (każda roślina ma inne potrzeby. Jedne wymagają od nas zadbania o to, by miały wystarczająco dużo miejsca do rozwoju i nasłonecznienia, innym może przeszkadzać np. sąsiedztwo jakiejś rośliny). Wszystkie te zabiegi zaprocentują w przyszłości tym, że rośliny będą rosnąć zdrowo i ładnie się prezentować.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments