Prokuratura nie pomoże marszałkowi. Co dalej?

UM wciąż nie może zaspokoić żądań Komisji Europejskiej, zaniepokojonej wizytą CBA. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, LUBLIN, BRUKSELA. Wizyta funkcjonariuszy CBA w Urzędzie Marszałkowskim skutkuje dzisiaj patową sytuacją z Komisją Europejską.

– Nie czujemy się sprawcami – mówi o patowej sytuacji pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a Komisją Europejską Andrzej Jeżyński z Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie. Jej odpowiedź na prośbę UM o wskazanie konkretnych projektów finansowanych z funduszy unijnych, które miałyby leżeć w zakresie zainteresowania śledczych, to stanowcze „nie”. Dotacje unijne są na razie normalnie wypłacane, ale jak zareaguje na brak wyjaśnień Bruksela?

– Naszym podstawowym celem jest zabezpieczenie obiektywnego materiału dowodowego – tłumaczy Jeżyński, Naczelnik Wydziału V ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w lubelskiej prokuraturze, która prowadzi postępowanie. – Na tym etapie odnoszenie się w ogóle do kwestii tych wątków, zwłaszcza tak szczegółowo, jak wnioskował o to UM, będzie z naszego punktu widzenia ze szkodą dla postępowania – dodaje.

To oznacza, że UM nie może zaspokoić żądań Komisji Europejskiej, zaniepokojonej wizytą CBA u marszałka. – Poinformowaliśmy KE, że mamy taką właśnie odpowiedź, która uniemożliwia nam przekazanie informacji, o które prosiła – mówi Wiesław Bek, rzecznik prasowy UM. – Nie pozostaje nam nic innego, jak poczekać – dodaje rozczarowany.

Co dalej? Niewykluczone, że Komisja Europejska będzie chciała rozmawiać bezpośrednio z lubelską prokuraturą, na co zezwala prawo. – Jest taka możliwość i mamy tego świadomość. My z OLAF-em (unijna agenda do walki z korupcją – red.) współpracujemy na bieżąco w różnych sprawach – mówi prokurator. Pytamy, czy w takim wypadku dostępne dla KE byłyby wszystkie informacje dotyczące tego postępowania? – Hipotetycznie jest to możliwe, ale niech mi pan nie każe pisać scenariuszy – odpowiada Jeżyński.

Prokurator zdradził, że być może coś więcej będzie mógł w sprawie tego postępowania powiedzieć w okolicy świąt wielkanocnych. – Nie musi to jednak oznaczać, że będą przedstawione zarzuty. Materiały cały czas są poddawane weryfikacji, trwa też procedura kompletowania materiału dowodowego – wyjaśnia.

Arkadiusz Rogowski

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Wanda WasilewskaAaron NusselbaumROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wanda Wasilewska
Gość
Wanda Wasilewska

Za Komuny to taki by już dawno siedział w więzieniu!

Aaron Nusselbaum
Gość
Aaron Nusselbaum

No to chłopcy umaczali cztery litery!I to bardzo!

ROMAN
Gość
ROMAN

no nic nowego ; dawniej też były teczki ;

– TAJNE I POUFNE