Prostata – przykra, męska dolegliwość

Ultrasonografia jest jedną z metod diagnostycznych pomagających w wykryciu prostaty. Fot. Wit Hadło

Nieleczona prostata może doprowadzić nawet do niewydolności nerek i konieczności dializowania.

Częste oddawanie moczu, parcia naglące, czyli pilna potrzeba oddania moczu, nad którą chory panuje jedynie przez kilka minut, mogąca doprowadzić nawet do “popuszczania” moczu, wąski lub przerywany strumień moczu, trudność w rozpoczęciu jego oddawania, wyciekanie moczu z cewki już po zakończeniu jego oddawania, uczucie niecałkowitego opróżniania pęcherza moczowego powinny skłonić mężczyznę, w każdym wieku do udania się do urologa.

Gruczoł krokowy, inaczej stercz, (łac. prostata), to nieparzysty narząd umiejscowiony pod pęcherzem moczowym produkujący substancje odżywcze oraz regulatorowe dla nasienia. To narząd, z którym każdy zdrowy mężczyzna się rodzi.

Skąd więc biorą się dolegliwości z jego strony?

– Przyczyna dolegliwości tkwi w anatomii – mówi Dominik Godlewski, specjalista urolog FEBU, NZOZ UROLODZY Rzeszów Sp. z o.o., oddział urologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie. – Przez gruczoł krokowy przechodzi początkowy odcinek cewki moczowej. W młodości, gdy stercz jest niewielki, nie powoduje przeszkody odpływie moczu z pęcherza moczowego. Inaczej jest w przypadku przerostu gruczołu krokowego, gdy ten z zewnątrz uciska cewkę moczową. Wtedy dochodzi do sytuacji, w której znacznie wzrasta ciśnienie w drogach moczowych (to tak jakby dmuchać przez bardzo cienką słomkę – wymaga to wiele wysiłku). Taki sam wysiłek musi wykonać pęcherz moczowy, żeby się opróżnić. To powoduje, że zachodzą w budowie jego ścian nieodwracalne zmiany prowadzące do występowania objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego, które występują u 50 proc. mężczyzn po 50 rż. Sam proces przemian histologicznych w obrębie tego narządu, będących niemymi klinicznie (bezobjawowymi) zachodzi u zdecydowanie większej grupy.

Objawy, które powinny zaniepokoić

Pierwszą grupą objawów są objawy “podrażnieniowe”: częste oddawanie moczu w ciągu dnia i w nocy, parcia naglące, czyli pilna potrzeba oddania moczu, nad którą chory panuje jedynie przez kilka minut, mogąca doprowadzić nawet do “popuszczania” moczu. Te symptomy wynikają ze zmian zachodzących w ścianie pęcherza moczowego i to one są główną przyczyną zgłaszania się pacjentów do urologa. Drugą grupą, są objawy “przeszkodowe”, wynikające ze zwężenia światła cewki moczowej przez uciskający gruczoł krokowy. Należą do nich: wąski strumień moczu, trudność w rozpoczęciu oddawania moczu, w skrajnych przypadkach zatrzymanie moczu, strumień przerywany, wyciekanie moczu z cewki już po zakończeniu jego oddawania, uczucie niecałkowitego opróżniania pęcherza moczowego.- Wtórnie do przeszkody podpęcherzowej dochodzi do nawrotowych infekcji dróg moczowych oraz tworzenia się kamieni w pęcherzu moczowym – mówi urolog. – Spotyka się niestety jeszcze tak zaniedbane przypadki, w których na skutek znacznej przeszkody dochodzi do “cofania się” moczu do nerek, czego konsekwencją jest ich niewydolność, co może wiązać się z koniecznością dializowania pacjenta.

Czynniki sprzyjające chorobie

Podstawowym czynnikiem odpowiadającym za łagodny przerost gruczołu krokowego jest proces starzenia. Za czynnik prowadzący do przerostu stercza uważa się androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Także żeńskie hormony, tj. estrogeny odgrywają pewną rolę. Świadczy o tym fakt, że u otyłych mężczyzn, u których nadmierna tkanka tłuszczowa jest źródłem estrogenów, choroba ta występuje częściej. Udowodniono także zwiększoną zapadalność u pacjentów chorych na cukrzycę.

Warto wiedzieć:

*objawy łagodnego rozrostu stercza prowadzą do niewyspania, obniżają sprawność seksualną, zaburzają czas pracy, ograniczają lub uniemożliwiają podróże lub inne hobby, wpływają na obniżenie nastroju i samooceny chorego.
*diagnostyka łagodnego rozrostu gruczołu krokowego pozwala jednocześnie na prowadzenie badań przesiewowych w kierunku raka stercza, co pozwala wychwycić nowotwór w stadium, kiedy jest on wyleczalny!

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments