Protest w muzeum

- Podczas niespełna miesiąca wystawę w Krakowie zwiedziło 5 tysięcy osób, to ogromna liczba, ale teraz, my tu, w Rzeszowie, możemy tę frekwencję pobić - zachęca Dorota Rucka – Marmaj z Muzeum Okręgowego. - Mam nadzieję, że środowisko rzeszowskie będzie równie ciekawe i równie otwarte jak krakowskie... Fot. Beata Sander

RZESZÓW. Czy Rzeszów pobije frekwencją Kraków?

Wchodzisz do Muzeum przy ul. 3 Maja i wyrastają przed Tobą mundury MO – widzisz pałki i przeźroczyste tarcze. Słyszysz muzykę punkową. Korytarze i zabytkowe krużganki zostały ogołocone z dotychczasowych dzieł. Nie ma stylowych mebli. Za to z kąta straszy fotel z wiórów z piłą tarczową… Polityczny protest? Artystyczna kontestacja? I jedno i drugie – wszystko za sprawą wystawy sztuki niezależnej – Pokolenie ‘80.

Ekspozycja składa się z ponad 140 prac, blisko 40 twórców debiutujących w latach 1980 – 89. – Wystawa miała swoją premierę na przełomie 2010/11 roku w krakowskim Muzeum Narodowym. Oczywiście, niecałą udało nam się przenieść do Rzeszowa za względu na gabaryty niektórych dzieł i mniejszą powierzchnię naszego Muzeum – mówi Dorota Rucka – Marmaj, koordynator projektu w rzeszowskim Muzeum Okręgowym.

Co można tu zobaczyć? Choćby zdjęcia obyczajowe ze strajków, zdjęcia reporterskie z manifestacji w Nowej Hucie, wizyty papieża, pogrzebu Popiełuszki; wymowne rzeźby. Wystawa została poszerzona o dzieła twórców podkarpackich, wśród nich są m.in. oryginały plakatów Wiesława Grzegorczyka.

Pokolenie ’80 można oglądać do 26 sierpnia w Muzeum Okręgowym (ul. 3 Maja), w nocy 19 maja od godz. 19 do 1 – bezpłatnie. Projekt zorganizowały oprócz Muzeum: rzeszowski IPN, Stowarzyszenie NZS 1980. Autorem koncepcji jest dr hab. prof. UR Tadeusz Boruta.

Beata Sander

 

do “Protest w muzeum”

  1. Czytelnik

    Tak nudnego programu na noc muzeów w Rzeszowie jeszcze nie było. Sztukowanie tym co jest na co dzień, z małymi odstępstwami. Zero dobrych koncertów. Z czym do Krakowa? No helo, jakby powiedziała Mariolka

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.