Prowadzenie firmy może być tańsze

Jednym ze sposobów na ograniczenie kosztów prowadzenia firmy jest korzystanie z darmowego oprogramowania. Fot. Archiwum

Jak ciąć koszty prowadzenia działalności bez zmniejszania efektywności. 

Każdy prowadzący firmę dąży do tego, aby ponosić jak najmniej kosztów, a jak najwięcej zarabiać. Istnieje kilka dość prostych pomysłów, które pozwalają ograniczyć koszty nie przekładając się na obniżenie efektywności pracy.

Dziś prowadzenie firmy bez komputera jest prawie niemożliwe. Sprzęt i oprogramowanie kosztują. Można jednak ograniczyć koszty korzystając z darmowego oprogramowania. Zwłaszcza w firmach, które nie wymagają korzystania z wyspecjalizowanego oprogramowania, można użyć darmowych pakietów biurowych. Udostępniają je nawet potentaci branży informatycznej, są to pełnowartościowe programy tylko nieco okrojone z zaawansowanych funkcji.

Zamiast zakupu drogich serwerów do przechowywania danych, można skorzystać z dysków internetowych. Istnieje wiele ich odmian, mają wprawdzie ograniczone możliwości ale na pewno będą tańszą alternatywą dla firm, które nie mają w tym względzie wielkich wymagań.

Kolejny sposób na oszczędności to możliwość zlecenia pewnych zadań firmom zewnętrznym. Może to sprawić, ze nie będzie potrzeba zatrudniać tylu pracowników, a i tak uzyskamy ten sam efekt tylko, że taniej.

Zwłaszcza małe firmy mogą zrezygnować też z księgowej. Istnieją internetowe platformy rozliczeniowe obsługiwane przez specjalistów w dziedzinie księgowości. Są one tańsze i wystarczające aby właściciel mógł prowadzić księgowość własnej firmy zatrudniającej nawet kilka osób. Warto przyjrzeć się też swojemu rachunkowi firmowemu. W dobie bankowości internetowej istnieją tańsze alternatywy niż zwykłe konta bankowe.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments