Pruchnik nowym miastem

Na zdjęciu: unikalny ze względu na zabudowę pruchnicki rynek

PRUCHNIK. Po 76 latach podjarosławska wieś znów zyska prestiż

W styczniu przyszłego roku w naszym kraju pięć miejscowości znów odzyska prawa miejskie. Wśród nich jest podkarpacka wieś Pruchnik. To już szósta w ciągu ostatnich 10 lat wieś w naszym regionie, która zmieni swój status.

Po uwzględnieniu awansu kolejnych miejscowości liczba miast w Polsce wzrośnie do 908. Decyzje o przyznaniu praw miejskich podjęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Od 1 stycznia Wacław Szkoła, wójt gminy Pruchnik (pow. jarosławski) zostanie burmistrzem. Nie był on zwolennikiem zmiany statusu tej miejscowości, ale większość mieszkańców opowiedziała się za takim rozwiązaniem.

- Gminie wiejskiej łatwiej uzyskać unijne fundusze strukturalne, ale mój poprzednik chciał praw miejskich – stwierdził przyszły burmistrz. – Dla wsi po zmianie statusu zyskiem będzie prestiż. Status miasta ułatwi jego promocję, dzięki temu będzie bardziej rozpoznawalne. Nasza wieś kiedyś była miastem, dlatego do tego faktu wielu mieszkańców podchodzi z sentymentem.

- Nasza miejscowość ma już godło i herb. Pruchnik miastem był przez 500 lat. W 1935 roku stracił prawa miejskie – mówi Halina Wojdyło, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Pruchnickiej. – Nie sądzę, że gdy będziemy mieć prawa miejskie to powstaną tutaj duże zakłady. Chcemy postawić na turystykę. Liczymy na to, że będzie więcej miejsc pracy.

Mariusz Andres

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.