Pruchnik nowym miastem

Na zdjęciu: unikalny ze względu na zabudowę pruchnicki rynek

PRUCHNIK. Po 76 latach podjarosławska wieś znów zyska prestiż

W styczniu przyszłego roku w naszym kraju pięć miejscowości znów odzyska prawa miejskie. Wśród nich jest podkarpacka wieś Pruchnik. To już szósta w ciągu ostatnich 10 lat wieś w naszym regionie, która zmieni swój status.

Po uwzględnieniu awansu kolejnych miejscowości liczba miast w Polsce wzrośnie do 908. Decyzje o przyznaniu praw miejskich podjęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Od 1 stycznia Wacław Szkoła, wójt gminy Pruchnik (pow. jarosławski) zostanie burmistrzem. Nie był on zwolennikiem zmiany statusu tej miejscowości, ale większość mieszkańców opowiedziała się za takim rozwiązaniem.

- Gminie wiejskiej łatwiej uzyskać unijne fundusze strukturalne, ale mój poprzednik chciał praw miejskich – stwierdził przyszły burmistrz. – Dla wsi po zmianie statusu zyskiem będzie prestiż. Status miasta ułatwi jego promocję, dzięki temu będzie bardziej rozpoznawalne. Nasza wieś kiedyś była miastem, dlatego do tego faktu wielu mieszkańców podchodzi z sentymentem.

- Nasza miejscowość ma już godło i herb. Pruchnik miastem był przez 500 lat. W 1935 roku stracił prawa miejskie – mówi Halina Wojdyło, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Pruchnickiej. – Nie sądzę, że gdy będziemy mieć prawa miejskie to powstaną tutaj duże zakłady. Chcemy postawić na turystykę. Liczymy na to, że będzie więcej miejsc pracy.

Mariusz Andres

Skomentuj

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.